(kultura) Praha oslaví 20 let Matrixu – je vaše volba, jestli přijdete také

main

Kdo by nemiloval Matrix. Morpheus s těch malých brýlích, Trinity v latexu a do toho Neo s nekonečně vyděšeným výrazem. Matrix – respektive celá trilogie – přinesla světu novou ikonickou záležitost, která nenechala spát celé armády konspiračních teoretiků. 

Americký skladatel Don Davis uvede v Praze českou premiéru projektu Matrix Live – film in concert. V sobotu 8. září bude osobně dirigovat Filharmoniky města Prahy a sbor ve velkém sále Kongresového centra Praha. Koncert se uskuteční u příležitosti 20. výročí od natáčení filmu.

„Don Davis napsal pro Matrix doslova revoluční soundtrack, který mají čeští fanoušci poprvé možnost slyšet kompletně v živém provedení,“ řekl spoluorganizátor akce Nikola Bojčev – ředitel festivalu Film Music Prague, který se na akci podílí. „Jsem poctěn, že jsem dostal pozvání do Prahy. Česká metropole je kulturním centrem Evropy a vím, že má skvělé publikum. Těším se na tuto spolupráci,“ dodal skladatel Don Davis.

Úspěch filmu Matrix je podle kritiků spojený mimo jiné právě s originální kompozicí Dona Davise, který pro toto kultovní scifi složil více než 90 minut hudby. Projekt Matrix Live – film in concert je tak na rozdíl od řady jiných projekcí filmů s doprovodem orchestru skutečnou hudební lahůdkou a zároveň velkou výzvou pro 120 profesionálních hudebníků na pódiu.

Práce na celé trilogii Matrixu je  je dodnes nejslavnějším a nejúspěšnějším filmovým projektem Dona Davise, které se také stalo vstupenkou k postupu z televizní úrovně na úroveň hudby filmové.

Vstupenky jsou k dostání na webu: www.filmmusicprague.com