(kultura) 5 věcí, které jsme se dozvěděli v knize „Penis nemá uši“

penis_nema_usi_ilustrace

„Penis nemá uši“ je román v povídkách, který pojednává o mužích – hajzlech. Napsal ho Marek Dobrý a protože je vážně dobrý, měli jsme9 příležitost si jeho dílo přečíst ještě před vydáním. Co nás jeho rukopis naučil?

1. Pokud jste někdy pochybovali o tom, jestli jste normální, během dospívání vám způsobovaly vaše sexuální fantazie mindráky, doteď se ještě někdy za to, jak to v posteli máte, dokážete zastydět, myslíte si, že vaše partnerka nebo partner není úchyl, Marek má pro vás dobrou zprávu – VŠICHNI máme sexuální úchylky. A penis nemá uši.

2. Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí? Sami si to moc přejmeme a Marek určitě taky. Přesto (anebo spíš právě proto) nám představuje realitu, jak by to dopadlo, kdyby… Ta sonda do hodnot a myšlenkových postupů hrdinů jednotlivých povídek děsí. Lidi jsou fakt šmejdi.

3. Vegani vymřou. Ne proto, že by dost dobře nejedli. Ani proto, že by na Zemi došly kytky, stromy, zelenina, ovoce. Možná se někomu hodí, aby všichni jedli maso? Možná. Každopádně i takový by jednou mohl být podle Marka zákon. A když ho bude chtít někdo obcházet? Zkrachuje. A nejen to. Copak nám to připomíná… Dobrou chuť se salátem, dokud ještě můžete.

4. Nikdy nevíme, čí hrajeme hru. Co je pravda a co iluze. I když si myslíme, že dokonale píšeme svůj životní scénář, někdo v tom psaní může být mnohem, mnohem lepší. Aspoň tohle tvrdí Marek. A je to tak.

5. Dávat šanci začínajícím autorům má smysl. O Markovi jste ještě nejspíš neslyšeli, což není nic divného – tohle je jeho první kniha. K psaní má ale blízko už od střední školy, v té době dal dohromady svoji debutovou povídku o tom, jak Václav Klaus spáchal atentát na Miloše Zemana. Od té doby píše stále. Marek taky založil kulturní časopis Lógr a už 8 let do něj přispívá. Vystudoval střední polygrafickou školu a filozofickou fakultu, obor český jazyk a literatura. O knihách toho tedy Marek ví víc než dost a už je čas, aby se stal sám jejich autorem a někdo jiný psal zase o něm.

Kniha „Penis nemá uši“ Marka Dobrého vychází na platformě Pointa.cz, určené začínajícím autorům. Pokud chcete mít jistotu, že ji jednou opravdu budete držet v ruce a taky si ji přečtete, předplaťte si ji. Čas máte do 13.11. zde.

Jedná se o metodu crowfundingu, takže kniha vyjde pouze v případě, že se peníze na její realizaci podaří vybrat. My už máme objednáno, stojí to za to.