(legenda) Eliášův večer! New Jersey vyvěsilo jeho dres ke stropu

Dominik Hašek, Milan Hejduk a nyní i Patrik Eliáš. Jednačtyřicetiletý rodák z Třebíče se dnes v noci stal třetím českým hokejistou, kterému se dostalo pocty v podobě slavnostního vyřazení dresu. Jeho šestadvacítku už mu v New Jersey nikdo nikdy nevezme.

Bývalý internacionál je navíc prvním útočníkem, jehož číslo visí u stropu Prudential Center. New Jersey uvedlo do síně slávy dresy legendárním obráncům Scottu Niedermayerovi (27), Scottu Stevensovi (4), Kenu Daneykovi (3) a také brankáři Martinu Brodeurovi (30).

Ďáblové z New Jersey byli jediným týmem v NHL, kde Patrik Eliáš za svoji kariéru působil. Český střelec kraluje historickým klubovým statistikám za nejvíce: gólů, bodů, asistencí, gólů v přesilovkách, bodů v přesilovkách, asistencí v přesilovkách, bodů v oslabení, asistencí v oslabení, gólů v prodloužení, vítězných gólů, hattricků a bodů v jedné sezoně.

Za dvaadvacet let v rudém triku stihl vyhrát dva Stanley Cupy. Eliáš se rozloučil na pódiu složeném z 1240 puků, které značily počet odehraných zápasů v barvách NJD. Stihl poděkovat všem v angličtině i v češtině a několikrát se neubránil slzám.

V den ceremoniálu mu udělali radost i současní hráči New Jersey. Ti totiž otočili utkání s New Yorkem Islanders a po výhře 2:1 jsou Ďáblové na postupových pozicích zaručující play-off.

Text: Erik Krajdl