(lifestyle) 15 knih, které přečíst před smrtí

james

Knihy, potažmo slova v nich, jsou největším darem, jaký si mezi generacemi předáváme dál. Za sto let si nikdo nebude pamatovat, jaký filtr na Instagramu měl největší úspěch, ale každý bude stále číst Malého Prince. Toť jen jeden příklad za všechny.

Nejúspěšnější muži a ženy planety většinou „svalují“ svůj úspěch na knihy. Bill Gates čte jednu týdně, Warren Buffet se drží pěti set stránek textu denně. Knihy rozšiřují vědomosti, rozhled, uvažování více, než jakýkoliv dokumentární film nebo výstava a současně také není možné načtenost knih zfalšovat.

Pokud vás číst nebaví, nehodláme vás přesvědčovat. Těchto 15 knih by však nemělo utéct nikomu.

Ernest Hemingway – Muži bez žen

Proč si přečíst? Protože porozumíte ženám. Hemingway v několika krátkých příbězích precizně nastiňuje, že mužská maskulinita je bez ženské jemnosti nebezpečná věc.

Oscar Wilde – Portrét Doriana Graye

Proč si přečíst? Protože když se podíváte za hranice toho, že Dorian byl bohatý a věčně mladý, zjistíte, že jsou důležitější a hlubší věci.

Anthony Burgess – Mechanický pomerač

Proč si přečíst? Protože i když je Kubrick génius, Burgess napsal dílo o budoucích násilných a děsivých generacích dříve, než to byla norma v každém scifi. A budete se cítit lépe ohledně současného světa.

Zdeněk Jirotka – Saturnin

Proč si přečíst? Protože každý občas potřebuje starý dobrý smích, nebo jen přihlouplý úsměv na tváři, když obrací stránky.

Vladimir Nabokov – Lolita

Proč si přečíst? Protože dokonale odhaluje lidská dilemata a ač předpokládáme, že vy se ve stejné situaci nenaleznete, etiku občas řešíme všichni.

George Orwell – 1984

Proč si přečíst? Žádný list kvalitních knih není kompletní bez tohoto veledíla. Orwell, bohužel, je aktuálnější a aktuálnější s každým dalším rokem.

Marcus Aurelius – Meditace

Proč si přečíst? Protože římský císař si skoro dvě stě let před Kristem sedl a zapsal svoje niterné myšlenky o tom, jak se zbavit tíhy každodenního života, světa a jak si najít nejlepší cestu k práci a ovládnutí jak sebe sama, tak toho, co chcete zvládat.

Stephen King – Svědectví

Proč si přečíst? Kingovi knihy jsou stále lepší, než i ten nejlépe natočený horor a v této navíc získáte docela dobrý přehled o tom, jak tenká je linka mezi dobrem a zlem.

Umberto Eco – Jméno růže

Proč si přečíst? Protože je to mistrovské dílo. Od Eca se vyplatí celkově přečíst všechno, na co sáhnete, neboť hloubka jeho textů a brilantnost mysli nemá konců.

Toni Morrison – Velmi modré oči

Proč si přečíst? Protože nikdy si nepřečtete tak silnou a mocnou formou, jaké to posuzovat sebe sama na základě vzhledu, respektive barvy kůže.

Mary Shelley – Frankenstein

Proč si přečíst? Neboť i po dvou stech letech je to nejlepší fikce na světě. A fakt, že ji vytvořila osmnáctiletá dívenka jen tak je ještě zábavnější.

Nelson Mandela – Dlouhá cesta za svobodou

Proč si přečíst? Protože člověku dává pocit hluboké inspirace k čemukoliv, na co se upne.

Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ

Proč si přečíst? Protože pro děti je to hezká pohádka a čím je člověk starší, tím více přichází na to, že všichni máme problémy a pravé přátelství je něco, co bychom měli ochraňovat a pěstovat.

Stephen Hawking – Stručná historie času

Proč si přečíst? Protože pan Hawking dokázal vysvětlit ty nejsložitější myšlenky na planetě jak pro úplně idioty.

Ray Bradbury – 451 stupňů Fahrenheita

Proč si přečíst? Protože mluví o nedaleké budoucnosti, kde jsou lidé závislí na sledování sitcomů, knihy jsou zakázané a milice ovládá všechno. Kniha je v podstatě o tom, jak důležité je číst a jak nikdy nesmíme přestat.

Knih je na světě hodně. Skutečně hodně. V jedné z největších knihoven na světě – Library of Congress – má přes 32 milionů katalogizovaných knih. Jen část z toho činí přes 10 terabytů digitálních dat. Nemusíte si tedy dělat iluze, že lze přečíst všechno. Ale někde se začít musí.