(lifestyle) Češi myslí stále více ekologicky. Konec plastových brček už jim nestačí

manin

Jsou to právě firmy, kdo musí pomáhat městům snižovat emise a také být inspirací pro jednotlivce i politiky. České společnosti již nejsou výjimkou a české taxislužby i služby sdílené dopravy čím dál častěji využívají ekologičtější vozy s hybridním pohonem.

02_Profitaxi LQ-28
Ještě před pár lety mluvila o udržitelném způsobu života jen hrstka ekologických nadšenců, dnes jsou zprávy o stavu planety slyšet na každém kroku. O nadměrné spotřebě plastů, nebezpečných výfukových plynech a pronikání uhlíku do atmosféry, jež mají za následek změny klimatu, dnes mluví všechna média, celebrity i vlády nejmocnějších zemí světa. Zatímco aktivisté žádají o změny právě politiky, dokument Led v ohni, jehož producentem je hollywoodský herec a další ekologický aktivista Leonardo DiCaprio, upozorňuje, že na začátku velkých změn jsou většinou spíše uvědomělé soukromé firmy. Právě ony bývají tou nejúčinnější inspirací pro jednotlivce i systém.
Zákaz brček nestačí
Souhlasí s tím i Filip Benda z pražské společnosti Profi Taxi, která se zaměřuje na přepravu osob a taxislužbu. „Není to jen o sázení stromků a zákazu plastových brček, je to ekologickém chování každý den. A jsou to právě firmy, které musí pomoci městům snižovat emise,“ říká. Právě to bylo jedním z důvodů, proč si firma, kterou zastupuje, pořídila flotilu vozů Toyota s hybridními pohony.

02_Profitaxi LQ-27

Auta jde i sdílet
Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK se třetině pražských řidičů nevyplatí jezdit vlastním autem a využívají jej pouze mimo Prahu. Nejvíc jim vadí problémy s parkováním a vysoké náklady na provozování vlastního vozu.
Svoji roli v ekologické dopravní osvětě proto hraje i sdílená doprava, která slouží právě lidem, kteří nechtějí vlastnit auto a raději si ho jen půjčují. Přesně na této bázi funguje služba Anytime carsharing, která od loňského roku působí i v Česku. Začínala tu se stovkou hybridních vozů Toyota Yaris, počet aut ke sdílení se mezitím už více než zdvojnásobil.