(lifestyle) Dost bylo plastů (aneb stylové cesty, jak trochu pomoci planetě)

main

Když se před pár desítkami let začaly masivně využívat plasty, plastové sáčky, kelímky a brčka, všichni z toho byli nadšení. Nadšeně se vyvolávalo, že se přeci nikdy nerozloží a mohou se používat na věky. Sir David Attenborough byl tehdy mladý reportér a několikrát se zmínil, že když podobná slova slyšel, říkal si „No ano, vždyť se nikdy nerozloží…“.

O tom, že se tady na planetě topíme v odpadu, který jsme si sami vytvořili, nemáme moc cest jak to zvrátit a navíc ještě přidáváme, se snad nebudeme přít. Jsme jako žába v hrnci vlažné vody, která si pod sebou přitápí a přitápí aniž by si uvědomovala, že se za chvíli uvaří. Nicméně, s plasty je to jako s chozením k volbám. Jakmile si každý řekne, že on sám nic nezmění, řekne si to takhle milion a skutečně se nic dít nebude. A přitom jsou tak stylové cesty, jak neničit přírodu ještě víc.

Staré přísloví říká: "Vynecháme brčko, nebo zabijeme želvu?" A měla by to být mantra. Na fotce David Attenborough.
Staré přísloví říká: „Vynecháme brčko, nebo zabijeme želvu?“ A měla by to být mantra. Na fotce David Attenborough.

Pokud si dáváte každý den někde kávu, představte si, že jen ročně naházíte na skládku skoro 400 kelímků. A pokud si chodíte dát po práci drink, mohou to být stovky brček. Nemluvě o všech plastových lahvích na vodu, sáčcích na zeleninu a nákupních taškách.

Frank Green
Termosky, láhve a znovu použitelné „kelímky“ Frank Green jsou asi to nejstylovější, co dneska uvidíte. Jsou recyklovatelné, designově precizní, firma podporuje čištění oceánů a co si budeme povídat, neexistuje plastový nebo papírový kelímek, co by vypadal takhle dobře. Dostupné zde. 
KeepCup
KeepCup. Asi je známe všichni. Vydrží všechno, nevylévají se a dokonce můžete získat i s víčkem a obalem, které se v kompostu rozloží. Jediné co zůstane, je sklo. A i to jde na konci života tohoto hrnku recyklovat.
Passonplastic
Limitovaná edice kovových lahví na vodu pass on plastic. Každá byla navržena jinou osobností a kdo by nechtěl pít z něčeho, na co malovala Kate Moss (třetí z prava). Jsou taktéž recyklovatelné a životnost mají nekonečnou. Dostupné zde. (Při nákupu navíc podpoříte čištění oceánů).
Kovová brčka
Kovová brčka. Pokud si nedokážete brčka celkově odpustit, kovová mohou být skvělá alternativa. Vydrží vám roky a nebudete zabíjet želvy. Dostupné zde. 
Pela
Obaly na telefony značky Pela jsou vyrobené z rozložitelného materiálu – i když ho dáte doma do kompostu, během pár týdnů bude pryč.
Popsicase
Popsicase. Malá barcelonská značka, která své kryty vyrábí z recyklovaného odpadu vytaženého z moře. V podstatě ze všech těch jednorázových krytů, které lidi kupují na Aliexpress a po jedno použití se jim zničí.

Žít kompletně Zero Waste není pro každého a ne každý to zvládne. Naopak to chce opravdu dost přemýšlení. Ale každý, kdo se o to snaží si zaslouží obdiv. A dělat si z něčeho takového legraci, je jako smát se člověku, který se snaží tváří tvář vrahovi bojovat o svůj život, než jen rezignovaně sedět.

Foto: Archivy značek. Text: Václav Mensa.