(lifestyle) Kousky do domácnosti, které jsou definicí vysokého stylu

main

S vybavováním bytu je to úplně stejné, jako s kvalitním a nadčasovým šatníkem. Můžete utrácet těžce vydělané dukáty za rychlé, pomíjivé trendy, které začnou za pár měsíců či let vyvolávat pouze zdvižené obočí a lehký náznak studu. Nebo můžete investovat. 

Investovat do nábytkových parafrází tmavých džín, bílých košil a kožených křiváků. I v nábytku a bytovém designu jsou totiž kusy, které mají svou neuvěřitelnou historii, význam a nikdy neztratí na své kráse.

The Penguin Donkey By Isokon
Knihovna The Penguin Donkey značky Isokon. Původně byl tento malý klenot navržen ve třicátých letech. Pak prošel další úpravou v roce 1960 zásahem designéra Ernesta Race. Jmenuje se donkey, protože evokuje zvíře s nákladem na zádech a je nestárnoucí a elegantní klasikou, kterou můžete osázet vlastními literárními poklady. 
Ercol Originals Coffee Table
Stolek Ercol Originals. Po první světové válce, když se Evropa dostávala z problémů pomalu se stavěla na nohy se do Anglie dostal mladý ital, Lucian Ercolani, který rychle pochopil, že i ve světě, kde není dost dřeva, lidi potřebují nábytek. Začal používat dřevotřísku a oproti tehdejšímu anglickému vkusu i jednoduchý design. Nyní, o sto let později je design stejný, ale každý kousek je vyroben ručně z nezničitelného dřeva. A smysl je stejný. Dodat  skvělý design obyčejným lidem. 
Eames Lounge Chair
Eames Lounge Chair. Kus tak ikonický, že je pravidelně zmiňován v učebnicích designu. Navržený manželským párem – Charlesem a Ray Eamesovými pro studio Henry Miller, je rozpoznatelným a okamžitým ukazetelem skvělého vkusu. Taková mezinárodní verze klasické tonetky. 
Billy Bookcase
Knihovna Billy. Nikdo nikdy neřekl, že designové a ikonické věci musí být jen extrémně drahé. IKEA prodává tuto knihovnu už od sedmdesátých let a nikdy neztratila na jednoduchém designu. To j totiž ten vtip, celý pokoj Ikea nebude vypadat jako milion před zdaněním, ale když použijete jeden nebo dva kusy, bydlela by tam i Gloria Vanderbilt. 
Bialetti Moka Pot
Bialetti Moka konvička. Každý barista (nebo bývalý barista) vám řekne, že espresso z pákového kávovaru doma nebude nikdy chutnat tak dobře, jako z kávovaru, který jich vychrlí tisíc denně. Samozřejmě je to na umu člověka, ale mnohem lepší, než investovat do kávovaru pákového, který nebudete tolik používat, nebo kapslového, které celkově nejsou zas až tak dobré, pořiďte si něco, co předcházelo kávovarům. Moka konvička je velice jednoduchá na používání a na kuchyňské lince vypadá prostě krásně. A kávu umí dokonalou. 
Anglepoise 1227 Lamp
Lampa Anglepoise 1227. Před více než devadesáti lety navrhl britský automobilový inženýr – George Carwardie – tuto jedinečnou a jednoduchou lampu, od kterých se odvíjejí tisíce a tisíce kopií a napodobenin. Niméně tato je ta původní. 
George Nelson Ball Clock
Hodiny Ball od George Nelsona. Po válce byla Amerika již v několikáté vlně deprese, jak je jejich tradicí, obyčejní lidé neměli peníze na umění nebo velký design George Nelson navrhl v roce 1948 tento kus. Byl levný, každý si jej mohl koupit a přitom vypadat velice vkusně. Dnes se to poněkud otočilo, hodiny už nejsou tak levné, ale aspoň je zase nemá úplně každý. 
Kinto Vermilion Porcelain Brim Teapot
Konvice na čaj od značky Kinto. Již od roku 1972 produkuje tato japonská značka nejlepší moderní porcelán na čaj a nádobí celkově. Po designové stránce to dělají tak skvěle, že ve svatostánku moderního umění – Tate Gallery – respektive ve zdejších kavárnách, mají nádobí především od Kinto. 
Leica Camera
Foťák Leica. Neříkáme, že musíte být jeden z těch, co má v knihovně vystavené staré flexarety. Naopak. Nikdo vám stejně neuvěří, že na flexaretu něco fotíte. Foťák Leaica také nemusíte mít vystavený, ale je to hezký designový a hlavně užitečný kus, který můžete mít doma. A využít ho na specifické věci. Třeba na akty lepší polovičky, nebo cokoliv vás baví. 

Foto: Archivy značek. Text: Václav Mensa.