(lifestyle) Moderní značky tenisek, které ovládnou svět

main

 

Tenisky jsou neoddělitelná součást moderního pánského šatníku. Od těch, které nosíte do fitka až po ty, které obléknete k obleku. Vybalit si pár úplně fresh z nové krabice a poprvé je obout je pocit, který má rád asi každý. 

Na druhou stranu, tenisky, stejně jako zbytek módního byznysu, zanechává obrovskou stopu na životním prostředí. Zjednodušeně řečeno, vyrábět tenisky je nejen extrémně energeticky náročné, ale u většiny z nich se používají syntetické materiály, které se nerozloží a chemikálie, které přírodu ničí ještě před tím, než se bota dostane na pult.

Existují ale značky, které věnují i těmto elementům pozornost a nejen že jsou kompletně vegan – což znamená, že jsou z veganské kůže a jejich výrobou nebylo ohroženo zvíře, jsou ale i obezřetné právě ke výše zmíněným bodům.

Yatay

Yatay

Italská značka, která začala vyrábět podrážky z recyklovaných a rozložitelných materiálů, tkaničky jsou z přírodní bavlny a navíc za každý pár bot, který si koupíte, Yatay zasadí strom ve zničených částech světa.

Stella McCartney

Stella McCartney

Stella relativně pomohla rozvoji vegan a udržitelné módy. Její značka je kompletně přírodní, neničí prostředí a navíc má jedinečnou estetiku. Zaplatíte za ně trochu víc, než za zbytek na tomto seznamu, ale zase méně než za Balenciagy, které určitě nejsou udržitelné.

Marks & Spencer

Marks & Spencer

Ano, M&S dělá veganské boty. A to je úžasná věc, protože jsou dostupné komukoliv. Pokud si je půjdete koupit, poznáte je podle velkého loga s nápisem Vegan.

New Movements

New Movements

Tenisky New Movements se zrodily na Kickstarteru teprve v roce 2017. Od té doby jsou skoro stejně úspěšné, jako Common Projects. Všechny jsou vyráběné převážně z recyklovaného plastu vytaženého z moře. A za každý pár, který koupíte, z moře vytáhnou další kilo plastového bordelu.

Toms

Toms

Ikonické espadrilky už dlouho nejsou jediným artiklem, který značka prodává. Vegan materiály a snaha nezanechávat výraznou stopu jsou stále zásadní. Stejně jako rozdávání bot dětem v rozvojových zemích za každý pár, který vy koupíte.

Matt & Nat

Matt & Nat

Zkratka pro Material and Nature. Kanadská značka vznikla již v roce 1995, když ještě nikdo vegany a eco lifestyle neřešil. Nikdo je ale nezastavil a v současné době jsou jedním z hlavních hráčů. Používají také recyklované materiály a mají specifický čistý design.

Veja

Veja

Značka Veja je důkazem, že ne všechno, co je vegan a eco friendly musí být béžové a otrhané. Člověk by je nikdy na pohled nerozeznal od nových adidasek. Až po nějaké době poznáte rozdíl ve kvalitě při nošení.

Tretorn

Tretorn

Švédská značka, které se snad ještě více než zbytek stará o to, aby dodržovali své hodnoty. U výroby bot používají prokazatelně méně vody, všechno je vyrobené z recyklovaných materiálů a od bot až po oblečení, vše je komplet rozložitelné.

Foto: Archivy značek. Text: Václav Mensa.