(lifestyle) Nejlepší doplňky stravy pro kvalitní spánek

main

Spánek je naprosto zásadní pro naše fyzické zdraví, psychický klid a schopnost žít normální život. Nerovnoměrný spánkový režim nebo nekvalitní spánek může vést ke mnoha zdravotním problémům, včetně depresí. Vzhledem k tomu, že právě nyní je pro nás všechny extrémně důležité, abychom byli v psychické pohodě, možná je na čase tomu spánku trochu pomoct.

To, že jsme zavření většinu času doma nás zaprvé dostatečně nevyčerpává a naše tělo má energii, která může ve spánku bránit. To, že jsme také více na telefonech a počítačích probouzí mozek modrým světlem i večer a ten má poté větší problém „usnout“.

Jako u všech doplňků stravy, i u těch, které jsou určené ke zlepšení spánku a zmírnění roztěkanosti a neklidu, je nutné brát v potaz, že to nejsou léky. Nedá se s nimi léčit problém, dá se podpořit jeho zmírnění nebo mu předcházet, ale pokud trpíte dlouhodobou nespavostí a způsobuje vám to problémy, nemůžete čekat, že vás doplňky zachrání, raději konzultujte s lékařem. To ostatně konzultujte i používání doplňků.

Většina doplňků stravy k vylepšení spánku obsahuje 5-HTP. To je sloučenina, kterou si tělo běžně produkuje a díky ní se tvoří serotonin a ten nepřímo ovlivňuje tvorbu melatoninu, který je pro spánek zásadní. To tak v kostce. Existuje samozřejmě dlouhá řada přírodním extraktů, které svými schopnostmi uklidňují a dokáží tělo lépe připravit ke spánku.

The Nue co Sleep drops
The Nue Co. Sleep Drops. Kapky s kombinací heřmánku, šípku a kořene kozlíku lékařského fungují jako velice lehké sedativum. Doporučené dávkování je 6 až 12 kapek asi půl hodiny před spaním.
Misfits Sweet Dreamz
Misfits , kapsle Sweet Dreamz . Obsahují zmíněnou 5-HTP, heřmánek, extrakt z třešně a také citron pro přidanou uklidňující hodnotu. Dávkování je individuální, pro normálního dospělého člověka se zdravou váhou jsou ideální dvě kapsle asi hodinu před spaní. Je dobré si je vzít, odložit telefon, dát si třeba vanu a vyhnout se přílišnému světlu.
Apothem Lights Out
Apothem Lights Out. Koktejl z 5-HTP, uklidňujících aminokyselin, výtažků z marihuany, heřmánku a šípku je sice na dražší straně, ale nabízí jednu z nejspolehlivějších možností, když nechcete jít do klasických prášků na spaní. 
Dr. Barbara Sturm Sleep Food
Dr. Barbara Sturm Sleep Food. Značka známá pro svou precizní kosmetiku, která dělá to, co má, logicky vydala i doplněk stravy. Spánek je zásadní pro zdravou pleť. Obsahuje mix 5-HTP, bylinek a spoustu vitamínů B.
Anatome Recovery Rolllerball
Anatome Recovery Rolllerball. Technicky to není doplněk stravy, ale má nezpochybnitelné účinky. Kombinace levandulových olejů, heřmánku, třešně a dalších stačí natřít na určité body – obočí, spánky nebo hrudní kost a dostaví se uklidňující efekt. Můžete jej používat na zklidnění nervů i přes den. 
Form Nutritions ZZZZs
Form Nutritions, kapsle ZZZZs. 5-HTP, spousta hořčíku, a BioPerine – výtažek z černého pepře, který podporuje vstřebávání všech přísad.