(manuál) 5 tipů, jak přežít začínající mrazy stylově

hory_61

Mrazy poprvé letos udeřily, a to společně s ničivou vichřicí. Popadané stromy a zastavený železniční provoz na koridoru Ostrava-Praha mi znemožnily dostat se v neděli z Moravy, kde jsem trávil zasloužený víkend, zpátky do Prahy. A tak jsem musel zariskovat a na letních pneumatikách se v noci doklouzat po sněhovými jazyky pokryté D1 do redakce.

Počasí mě zastihlo nepřipraveného. Ale vás nerozhodí. Proč? Protože pro vás máme pět základních tipů, jak nejen přežít mrazy, ale zachovat si u toho styl.

Tip 1: Pořiďte si kvalitní svetr.

Pořádný svetr z přírodního materiálu je základním stavebním kamenem podzimních a zimních outfitů. Pojďme od nejjemnějších a nejtenčích: svetr z jemného kašmíru, připomínající svou lehkostí bavlněné piké, pulovr z ovčí vlny, bavlněný svetr, tlustý vlněný svetr (většinou s typickým žebrováním) a konečně aranský svetr – je mimořádně hřejivý, avšak překvapivě lehký. Chcete poradit tajný lifehack? Pod svetr místo bavlněného nátělníku noste sportovní funkční tričko. Lépe odvádí pot a nošení je tak podstatně komfortnější.

white_background (kopie 10)

Bavlněný rolák John Smedley, 140 GBP

Tip 2: Zabalte se do pořádné bundy.

Pokud si myslíte, že objemným khaki bundám odzvonilo a s nevyslovenými obavami se ohlížíte po pařížské centrále Vetements, kde našli zálibu v devadesátkových péřovkách, žádný strach. Parka jen tak z módy nevyjde a za nás je to stále nejuniverzálnější bunda do mrazů – ať jste v centru města nebo na horské chatě.

white_background (kopie 12)

Parka H&M x Erdem, info o ceně v obchodě, v prodeji od 2. 11. 2017

Tip 3: Už žádné klouzání!

Když obouváte boty s koženou podrážkou, nejen sníh a náledí, ale i mokré dlažební kostky dokážou z obyčejné chůze po centru udělat nebezpečnou výpravu. Klení a nadávky klouzajících gentlemanů jsou typickým podzimním koloritem hlavních ulic. Kupte si vysoké podzimní boty s neklouzavou podrážkou – v žádném případě to nemusí být na úkor stylu. Vzpomeňte si na scénu v Alpách z posledního Jamese Bonda.

white_background (kopie 11)

Boty Danner Mountain Light, 9.036 CZK

Tip 4: Vyměňte kravatu.

Pokud máte v práci business dresscode, neobejdete se bez kravaty. A začínající mrazy jsou ideální záminkou abyste vytáhli hrubé vlněné kravaty. Ať vás ani nenapadne spojení s kostkovanou flanelovou košilí, hrubým sakem z hnědého tvídu a rustikálními křuskami. Noste si ji k vašemu každodennímu šedému obleku a bílé košili. Sofistikovaně dáte najevo, že respektujete sezónu. Aniž byste museli nosit palčáky.

white_background (kopie 14)

Kravata Blažek, 1.290 CZK

Tip 5: Jak se to říká? Energie sbalená na cesty.

Placatka je postradatelná na jaře, k ničemu není v létě, ale na podzim je naprosto nezbytná. Vyhoďte tu lacinou s trapným nápisem a pořiďte si kvalitní a nadčasovou. Naplňte ji kvalitním alkoholem a neváhejte si přihnout kdykoli máte náladu. Samozřejmě, pouze o víkendech a to jenom pod podmínkou, že vás nečeká role řidiče. Ale třeba v MHD můžete s pobavením pozorovat zvědavé a občas šokované pohledy, které zákonitě přitáhnete.

white_background (kopie 16)

Daniel & Arter 1915 stříbrná kapesní lahev, 28.600 CZK


Text: Štěpán Molitor

Foto: Archiv značek

Úvodní foto: Mr. Porter