(manuál) Co jste nevěděli o vůních

style-blogs-the-gq-eye-apply-cologne-02-1

Víte, co to je suchá domácnost? Když se někdo léčí z alkoholismu je nutné, aby doma žádný alkohol neměl. Logicky, když nemáte Fernet, nemůžete si dát Fernet. Na začátku léčby vyházíte naprosto všechen alkohol, včetně krizových zásob a archivní slivovice. A tomu se říká suchá domácnost.

Můj kamarád Ondřej nastoupil léčbu ve středu. Ve čtvrtek a pátek se držel. V noci na sobotu dostal silný absťák. Rozklepaně prohrabával skříně a police, žádnou zapomenutou lahev ale nenašel. Když si v koupelně opřený o zrcadlo prohlížel svůj pobledlý obličej, padl mu pohled na vroubkovanou lahvičku z čirého skla. Stálo to několik dlouhých minut kroucení a páčení, než se mu podařilo odlomit uzávěr. Hned na to do sebe ale obrátil celý její obsah. 100 ml kolínské od Diora, jediného alkoholu co doma měl, do něj zahučelo dřív, než byste řekli François Demachy…

Neumím si vůbec představit, jak hnusně to muselo chutnat a ani jak dlouho dostával z ústní sliznice dřevité tóny Eau Sauvage. Ondřej od té doby přestal kupovat těžké kořeněné vůně – přešel na květiny a citrusy. A přestal pít.

Vůně jsou mimořádně komplexní obor a jeho studiu se dá zasvětit celý život. To po vás nikdo nechce. Několik základních věcí by ale měl vědět každý.

 • Už tím, že budete nějak vonět, se odlišíte. Většina chlapů totiž nevoní vůbec. Ráno se sice něčím nastříkají, budiž, ale žádná běžná kolínská nevydrží celý den. Je proto nutné vůni v průběhu dne obnovovat.
 • Ráno byste měli použít málo koncentrovanou vodu po holení. Po obědě pak parfémovou vodu, která je už silnější. A na večer koncentrovaný parfém. Takto zní klasická poučka. To je sice hezké, osobně ale znám jen naprosté minimum parfumářských domů, které dělají stejnou vůni v různých koncentracích. Takže si nedělejte těžkou hlavu z toho, když u snídaně omráčíte partnerku závanem pačuli.
 • Teď na podzim se nejlépe hodí dřevité a orientální vůně. Na teplé jarní a letní dny naopak citrusy a svěží vůně. Ne, to není klišé, to je prostý fakt a radíme vám jej respektovat.
 • Výběrem parfému něco světu sdělujeme. Jinak působí třicátník vonící nasládlým Gaultierem, jinak tato vůně vypadá na padesátiletém byznysmenovi. Stejně tak je rozdíl mezi dojmem, kterým působí mladý právník, když se pošplíchá Old Spice a když se navoní parfémovou vodou Byredo.
 • Nepoužívejte vůně z drogerie, ani když vám slibují, že se z vás stane Playboy nebo VIP. A už vůbec ne, když vám slibují obojí naráz.
 • Pitralon si můžete koupit jen pokud píšete monografii o nedostatku v socialistickém Československu a potřebujete dávku inspirace.
 • I vůně se s časem kazí, zvlášť ty levné. Skladujte je proto v temnu a chladu. Pokud máte flakony vystavené na poličce a svítí na ně slunce, vydrží vám podstatně kratší dobu. Existují dokonce lidé, kteří mají svou sbírku v ledničce.
 • Nenechte se zlákat nízkou cenou velkých balení vůní. Kupujte si malé flakony a ideálně v kamenném obchodě – stihnete je vypotřebovat dřív, než se „zkazí“.
 • Není od věci podniknout průzkum v některé z luxusních parfumerií. Většina módních značek vyrábí produkt pro masy – s nízkými náklady, s ucházející kvalitou a s iluzí luxusu. Parfumářské domy ale produkují opravdu exkluzivní vůně v silných koncentracích a v omezených objemech. Nejsou zas o tolik dražší a rozdíl je setsakra poznat.
 • Vůni aplikujte na kůži, nikdy ne na oblečení. Nesmysl je také stříknout si vůni na zápěstí a ta pak o sebe silně třít. Jeden střik na každé zápěstí a po jednom na obě strany krku. Tečka.
 • Vůně byste měli občas střídat. Vaše čichové buňky si totiž po chvíli zvyknou a už vaši vůni nebudou vnímat. A to je pěkná nuda. Nezapomeňte, voníte se pro sebe.

Text: Štěpán Molitor

Úvodní foto: GQ