(manuál) Jak se starat o kožené boty?

Learn the secrets of daily shoe care for your fine leather dress shoes.

Říká se, že prodavači v autosalonech poznají movitého zákazníka na první pohled. Stačí, když se mu podívají na boty. Na rozdíl od bavlněných triček, u bot se hodnotí kvalita, ne kvantita. Boty jsou jednou z věcí, na kterých nikdy nešetřete.

V drtivé většině případů se cena slušných konfekčních bot pohybuje ve vyšších jednotkách tisíc korun. Měřenka vás vyjde třeba do 20.000 (záleží na ševci) cena bespoke bot se vyšplhá na dvoj- až trojnásobek. Tato obuv má ale potenciál vydržet dlouhé roky. Píšu záměrně, že „má potenciál vydržet“, nikoli že „vydrží“. Předpokladem dlouhé životnosti je totiž správná péče o boty. Špatnou nebo žádnou péčí život bot podstatně zkrátíte. Nesmíte opomenout ani morální zastarávání. Málo kdo to chce slyšet, ale je docela možné, že se vám boty za rok prostě přestanou líbit. A potom je úplně jedno, že technicky přežijí 50 let. Módní úlety tedy berte s rezervou (nic proti teniskám Balenciaga) a hodně peněz investujte do nadčasových designů.

Jako lidská kůže, i kůže bot potřebuje výživu. Jestliže nebudeme o kůži bot pečovat, začne se vysušovat, lámat a praskat. To mimochodem platí i pro ostatní kožené výrobky; tašky, opasky a všelijaká pouzdra. U bot je, nicméně, kůže namáhaná nejvíce a proto je potřeba věnovat jí největší péči. Mnoho lidí vyvrací oči v sloup – proč by si měli kupovat drahé boty, když se o ně pak musí starat? Tyhle zásady ale platí pro všechny kožené boty bez výjimky, i pro ty z řetězce za 399 korun po slevě. U takových bot kůže ani nestihne popraskat, protože se po třech měsících rozpadnou. A pokud náhodou ne, je vám vcelku fuk, že kvůli nedostatku péče nepřežijí sezónu. U páru bot za 20 tisíc si to už ale každý rozmyslí.


Jak na to?

Kůže se vyživuje speciálními kondicionéry, krémy a vosky. Budete potřebovat i bavlněný hadr, kartáč na boty a malý kartáček nebo tvrdý štětec na aplikaci krému. V dnešní době jsou i v česku dostupné špičkové produkty na péči o obuv, stačí se podívat do obchodů, kde prodávají rámové boty. Obloukem se ale vyhněte všem obuvním řetězcům.

Co si budeme nalhávat, nikdo z nás nemá čas strávit denně třicet minut pucováním bot. Pro běžnou údržbu stačí boty párkrát přejet kartáčem. Párkrát do roka si ale vyhraďte chvilku a proveďte kompletní rituál.

Krok 1

Boty musí být suché, včetně podrážek, odpočinuté na napínácích. Vytáhněte tkaničky a boty očistěte pořádným kartáčem. Můžete použít i renovační přípravek a za jeho pomoci odstranit z boty starý krém a vosk. Ale pozor, některé tyto přípravky jsou dost agresivní a mohou dokonce poškodit barvu kůže. Doporučujeme poradit se přímo s (odborným) prodávajícím.

Krok 2

Pomocí speciálního štětečku (nebo použijte klidně nějaký levnější malířský štětec) naberte krém dané barvy. Barvu volte pečlivě, krémy jsou vysoce krycí a botu zabarví. Rychlými pohyby natřete na botu trošku krému. Následně ji opět překartáčujte. Po této proceduře se boty pěkně lesknou a barvy jsou plnější.

Krok 3

Následuje aplikace vosku, který má za úkol kůži naimpregnovat. Prodávají se různé leštící hadříky, ale naprosto postačí obyčejný bavlněný hadr (moje staré tričko). Minimální množství vosku naberte na hadřík a celou botu vyleštěte. Opravdu stačí troška, pixle s voskem by vám měla vydržet sto a více let. Pokud máte čas a chuť, můžete experimentovat s leštěním bot pomocí vosku a vody. Podle nás ale není nutné, aby se vaše špičky leskly jako psí kulky zadní kryt iPhone X. Konec šmitec.

Tipy:

  • Na podrážku můžete použít neutrální vosk, který ji vyživí a impregnuje. A to je důležité obzvlášť v zimě. Prodávají se také speciální přípravky na péči o podrážky.
  • Impregnaci ve spreji používejte (často) na tenisky a sportovní boty, polobotkám lépe svědčí impregnace voskem.
  • Nezapomeňte pravidelně měnit tkaničky. Stojí asi stovku a boty s nimi vypadají jako nové.
  • Vždy používejte dřevěné napínáky. Po celodenním nošení nechte boty alespoň jeden den odpočinout. Pokud můžete, používejte napínáky i pro kožené tenisky.
  • Nikdy nedávejte boty na topení. Nikdy, nikdy, nikdy! Když v botách zmoknete, po příchodu domů je okamžitě osušte hadříkem, dejte do nich napínáky a nechte je vyschnout při pokojové teplotě. Pokud ale kůži promočíte durch, může se stát že se nevratně poškodí.
  • Když nemáte čas na leštění a boty jsou špinavé, před odchodem z domu je v rychlosti přejeďte kartáčem. Trvá to 15 vteřin (maximálně) a je to velmi efektivní. Ve městě nenoste špinavé boty.
  • Vždy používejte obouvací lžíci. Jednu si přibalte do cestovní tašky, případně do aktovky. V případě nouze můžete jako provizorní obouvací lžíci použít řidičák.
  • Pokud máte mokrou podrážku a zavřete boty do botníku, může se stát že podrážka zplesniví. Nechávejte proto boty na dobře větraném místě.

Text: Štěpán Molitor