(manuál) Smoking allowed

James Bond (Sean Connery) at the Chemin de Fer table at the 'Le Cercle' casino.

Každému z nás se stalo (a komu se to nestalo, tomu se to stane v průběhu následujících dvou měsíců), že na nás v diáři vyskočila připomínka – ples. Nerozvážně a ve spěchu jste kývli na pozvání, pak jste to nějak zamluvili a dočista na to zapomněli.

Nejsem příznivcem těchto hyperoficiálních akcí, kde pít, tančit a seznamovat se není zábava ale povinnost. Nikomu se tam příliš nechce a většina lidí je tam vlastně jen ze společenských důvodů. Nedá se ale nic dělat, na guestlistu je vaše jméno mezi prvními a partnerka/partnerka a pořadatel/partnerka a kamarád/partnerka a kolegové/partnerka a šéf by vám už nikdy nezapomněli, že jste se na to vykašlali. Výmluvám na nemoc nebo pracovní vytížení neuvěří ani malé dítě a vězte, že pokud odpískáte takovou akci, budete na seznamu smrti mnoha lidí uvedený červeným inkoustem a na prvním místě.

Plesy jsou společenskou událostí a jako takové mají svá nepsaná pravidla, která byste měli v zájmu vlastní reputace/zdraví dodržovat.

  • Tak předně, čtěte pozvánky. Nemusíte přijít přesně na čas, ale hodí se trefit aspoň den (neptejte se, komu se stalo že dorazil na přesnou hodinu černým taxíkem v nažehleném smokingu před budovu a zjistil, že ples byl týden předtím – ano, mě). Vnímejte také dresscode. Většina plesů má stanovený formal dress (černý oblek, bílá košile, kravata), nebo black tie. I když dresscode dodržíte jako jedni z mála, chráníte svoji reputaci.
  • Na ples přijeďte vozem. Pobíhat po stanici autobusu ve smokingu je divné a nechat po té stanici ve večerních šatech pobíhat i vaši partnerku je naprosto nepřijatelné. Dvě tři stovky za taxi vás nezruinují. Pokud náhodou bydlíte kousek od místa konání plesu, je v pořádku přijít pěšky. Existují ale lidé, kteří si i na 150 metrů zavolají auto s řidičem.
  • I když jste se letos zařekli že nebudete v žádném případě tančit, věřte mi, že na plese tančit budete. A pokud ne dobrovolně, tak k tomu budete přinuceni. Proto vyzvěte ženu k tanci sami. Výsledek bude stejný – tanci se nevyhnete, ale efekt pro vás bude mnohonásobně lepší.
  • Pokud nechcete zahynout v sále probodnuti podpatkem hříšně drahé lodičky Manolo Blahnik zapamatujte si sakra dobře, že první tanec patří vaší partnerce. Vždy, bez výjimky a výlučně.
  • V drtivé většině případů je na plese k dispozici občerstvení. A to v podobě oschlých chlebíčků (častěji) nebo esteticky vyvedených a skutečně delikátních kanapek a jiných perel moderní světové gastronomie (zřídka). V prvním případě nejezte vůbec. V druhém si můžete sem tam něco uždibnout, ale stejně vám radím, abyste si před akcí zašli na brzkou večeři.
  • Naopak alkohol je poměrně dobrý způsob jak si večer zpestřit a i ples se dá z velké části strávit na baru – hledáním nejlepšího místa, zkoumáním lístku, vybíráním drinku, objednáváním drinku, konzumací drinku a placením. V tomto směru existuje jediné pravidlo. Přestaňte pít, když nebudete schopni vyslovit větu „Prosím sklenku Perrier Jouët Cuvée Belle Epoque Blanc de Blanc, ročník 2004 nebo 2008.“ ani na třetí pokus.

Jak na smoking?

Na pozvánce jej najdete nejčastěji pod názvem black tie nebo smoking. Pokud má pořadatel zálibu v teatrálních gestech, uvede na pozvánce cravate noir a tím zajistí, že si tento pojem bude muset většina účastníků vygooglit. Smoking je v současné době v naší geografické oblasti nejformálnějším pánským oděvem a jako takový má velmi striktní pravidla.

smoking_1

Smoking H&M, 5.998 CZK; košile T.M. Lewin, 59 EUR; boty Baťa, 1.399 CZK; motýlek Zara, 599 CZK


Sako musí mít lesklé klopy a to buď klasické nebo velmi módní šálové. Většinou má jeden knoflík a ten je potažený látkou (pokud není sako dvouřadé), kapsy nemají záložky. Barva může být černá, tmavě modrá i vínová. Pokud chcete být výrazní, můžete sáhnout i po bílém smokingovém saku.

Kalhoty naopak nesmí být bílé, ale černé nebo v barvě saka, to znamená tmavě modré nebo vínové. Mají po stranách jeden lesklý lampas.

smoking_2

Sako Blažek, 9.990 CZK; kalhoty Blažek, 4.990 CZK; košile Blažek, 2.990 CZK; motýlek LePremier, 890 CZK; boty Barker, 195 GBP


Košile je bílá, s klasickým límečkem nebo stojáčkem. Knoflíky zakrývá látková léga. Pokud máte odvahu, není problém košile s plisováním na náprsence. Manžety by měly být dvojité – na manžetové knoflíčky.

Boty můžete mít jednak klasické šněrovací (typu oxford), lakovky nebo speciální střevíce s hedvábnou stuhou. Boty musí být vždy černé, hnědé (nebo jiné) jsou naprosto nepřijatelné.

smoking_3

Sako Saint Laurent, 1.890 EUR; kalhoty Saint Laurent 550 EUR; košile Brioni, 720 EUR; motýlek Blažek 990 CZK; boty Gucci, 595 EUR


Ke smokingu se nosí vždy jenom černý motýlek z pravého hedvábí. Ideálně vázací. Zapomeňte na všechny ostatní barvy, stejně jako na to, že byste si třeba ke smokingu vzali kravatu. Toto pravidlo je naprosto striktní a není tady ani milimetr prostoru pro nějaké kompromisy.

Ke smokingu nepatří pásek, ale šle. Můžete mít smokingový pás a to v barvě smokingu. Ten se zapíná sklady nahoru. Málo kdo jej nosí, ale vpadá pěkně a pokud na něj někde narazíte, kupte si jej.

Čeká vás akce, kde zužitkujete módní variantu smokingu – creative black tie? Podívejte se na ČLÁNEK kde se tomuto tématu věnujeme.


Text a kompozice: Štěpán Molitor

Foto: Archiv značek