(manuál) Velký přehled zimních kabátů

white_background (kopie 13)

Od listopadu do konce dubna budou bundy a kabáty nepostradatelnou součástí vašich outfitů. Dobrý kabát je stejně důležitý jako kvalitní oblek nebo boty. Správný svrchník vás zahřeje a vystřelí váš styl ke hvězdám. V nesprávném kabátě zmrznete, nebo v něm po náledí zklouznete rovnou do módního pekla.

Ochranná funkce kabátu či pláště může mít rovněž přenesený význam. Vidíme jej jako jakýsi obal, který nás chrání před někdy nepřátelským prostředím a vytváří bariéru mezi námi a vnějším světem,

píše Bernhard Roetzel ve své knize Opravdový gentleman. Kabát není jen praktickou, ale ani jen estetickou záležitostí. Musí v sobě kombinovat obojí.

white_background (kopie 17)


  • Kabát nikdy nesmí být kratší než sako. Ano, i takové šílenosti jsou občas k vidění v kancelářských budovách na předměstí.
  • K obleku si neberte sportovní bundu. To asi nemusíme ani zmiňovat, ale víte co. Pro jistotu.
  • Kabát musí dobře sedět. Velký svrchník vás degraduje na nedůležitého úředníčka v 90. letech, těsný kabát je zase směšný.
  • Trendy fandí oversized oděvům. Pozor ale, oversized neznamená, že si koupíte oblečení o tři velikosti větší. Je to hlavně o střihu a o citu pro módní kombinace.
  • K formálnímu obleku nepatří ani parka. Ale ke kostkovanému obleku na běžné nošení udělá velkou parádu.
  • Spory se vedou ohledně trenčkotu. My se přikláníme k názoru, že trenčkot byste s příchodem mrazů měli odložit do skříně a vytáhnout jej až když teplota na jaře vzroste nad osm stupňů. Ovšem když je v lednu teplo na svetr a svítí slunce, na chvíli jej provětrat můžete.
  • Jak nenávidíme zvednuté límce u polo triček, zvednou si límec u saka pro ochranu před chladem a větrem je naprosto v pořádku a většina střihů kabátů s tím i počítá.
  • Materiály by měly být přírodní. Nejčastěji jde o vlnu či její směsi, hedvábí nebo kašmír.

 

Crombie coat

Je to jednořadý anglický kabát s klasickými klopami, s délkou lehce nad kolena a zapínáním většinou na tři knoflíky. Typickými barvami jsou černá, tmavě modrá, šedá nebo barva velbloudí srsti. Je to nejuniverzálnější kabát jaký si můžete pořídit. Ráno do kanceláře k obleku, večer ke smokingu do divadla a o víkendu si jej můžete vzít ke svetru, džínám a teniskám.

white_background (kopie 20)

Blažek, 6.993 CZK; Maison Margiela, info o ceně v butiku; Zara, 4.599 CZK


Dvouřadý kabát

Jak u každého kusu oděvu je klíčové aby dobře padl, u dvouřadého kabátu to platí dvojnásob trojnásob. Pořádný vlněný kabát nepoddajností připomíná koberec, proto bude vypadat lépe zapnutý.

white_background (kopie 19)

Blažek, 9.093 CZK; Saint Laurent, info o ceně v butiku; H&M, 2.999 CZK


Duffle coat

Tento krátký kabát s typickým zapínáním na olivky se originálně vyráběl z velbloudí srsti. Je to jediný z kabátů, který má ve své původní verzi kapuci. Do síně slávy pánského oblékání se dostal díky britskému královskému námořnictvu, které jím v první polovině 19. století vybavilo své mužstvo. Jak přišly pokročilejší technologie, armáda začala rozprodávat zásoby a tyto kabáty si oblíbilo i civilní obyvatelstvo. Pokud jste studentem, vedle typické voskované bundy je duffle coat must have.

white_background (kopie 15)

Zara, 2.999 CZK; Dufflecoat UK, info o ceně v butiku; Gloverall x Pretty Green, 337 GBP


Pea coat

Jedná se o krátký kabát s širokými klopami a dvouřadým zapínáním, klasicky v tmavě modré barvě. Původně ho, jak jinak, nosili vojáci, přesněji američtí mariňáci. Tento kabát vypadá naprosto skvěle k šedému dennímu obleku. Ke smokingu už ale fungovat nebude.

white_background (kopie 16)

H&M, 1.999 CZK; Saint Laurent, info o ceně v butiku; Balenciaga, 2.450 EUR


Armádní kabát

Pokud nepracujete ve světoznámé právnické kanceláři a chcete vystoupit z řady, vojenský kabát je skvělá volba. Teď se s nimi roztrhl pytel. Dělají se v nekonečnu provedení, ale mají společné znaky – dvouřadé zapínání, masivní kovové knoflíky, stahovací pásky na rukávech a frčky a různé vojenské ozdoby. Ale pozor! Když si jej vezmete k formálnímu obleku, budete vypadat jako kašpar. Pokud jej však zkombinujete s hypermódním outfitem, stane se z vás novodobý bůh války.

white_background (kopie 14)

Saint Laurent, info o ceně v butiku; Zara; 3.999 CZK; Gucci, 2.590 CZK


Pro fajnšmekry? Kožichy!

Ok, ok. Víme, co se vám teď honí hlavou. Ale pokud jste sebejistí a chcete dát všem v okolí najevo, že je vám úplně jedno co si myslí o vašich ostře zelených legínách nebo půlmetrovém plnovousu, je kožich skvělá zimní volba. Ale vážně, i kožich se dá nosit seriózně. Musíte se však připravit na nechápavé reakce okolí. Muž, který se nebojí si jej obléct je mimořádně sebevědomý (a má k tomu dobré důvody), přesně ví, co dělá. Nosí kožich ne jako svrchník ale jako brnění, které každému okamžitě řekne kdo je tady pánem.

white_background (kopie 18)

Zara, 3.999 CZK


Text: Štěpán Molitor

Foto: Pinterest, archiv značek