(lifestyle) Mladý neznamená všemocný: Jak se ve dvaceti nejlíp udržet fit?

twenties

 

U kluka dosažení dvaceti let věku znamená, že si v tom nejlepším případě užije spoustu dobrodružství, adrenalinových zážitků, sexu, bude v té nejlepší formě a přetransformuje se v pořádnýho chlapa. Jenomže to není zadarmo.

Život po dvacítce bohužel skýtá několik klacků pod nohama, který si tam ovšem velmi často házíš sám. Chce to vynaložit trochu úsilí a jít formě naproti – to právě proto, aby bylo dost energie si užívat všech těch možností, který jako mladý muž ještě máš.

Odborníci mají v radách pro takový chlapy, jako jsi ty, jasno!

Ačkoliv ve dvaceti letech zní naprosto strašně, když ti někdo řekne „žij rutinně.“ Jenomže rutina má v jistých ohledech přece jenom něco do sebe – když už se rozhodneš pro nějaký sport, dělej ho pořádně a hlavně pravidelně. To platí i pro spanilý večerní výběhy do lesa. Fráze „dneska se mi nechce“ prostě od teď neexistuje! A taky – vrchol nedisciplíny je si zaplatit trenéra v posilovně a nechodit tam…

Hecni svůj jídelníček

Samozřejmě, že si dáš občas proklatě dobré kuře, nebo zajdeš „na čínu,“ každopádně by se tohle asi nemělo konat tak často, aby se to pak muselo projevit na pleti a především únavě. To samé platí i s alkoholem – po dvacítce to bez něj skoro nejde, protože párty jsou párty, ale možná by to chtělo v tomhle ohledu zvolnit tempo. „Omezit pití alkoholu na, řekněme dva dny v týdnu ještě nikdy nikoho nezabilo,“ říká Jordan Ponder, zakladatel programu Transform Health v Austrálii, „taky hodně pomáhá opravdu každý den pravidelně a vydatně snídat,“ dodává. Nikdo přece netvrdí, že bys měl pít matcha tea, a každý ráno mixovat špenát s rukolou.

Hlídej si svou mysl

Doktor Zac Turner pro server dmarge.com popsal, že kluci po dvacítce se ve velké míře stresují sami sebou, respektive čímkoliv, ale ve své hlavě. Pak to podle něj často dopadá tak, že se hroutí, nebo dokonce páchají sebevraždy. Asi je na čase hodit se do klidu, protože hlavně – všechno se dá nějak řešit. Pro dvaceti něco leté kluky bývá problém se s problémy podělit byť kamarádům, ale proč si nezajít ty dva dny v týdnu na pivo a všechno neprobrat? Lepší než se hroutit doma v rohu a ještě z toho mít třeba zdravotní a psychické problémy.

Text: Simona Redlipska