(móda) Nejlepší italské značky (a nemluvíme jen o Gucci nebo Prada)

main

V kategorii stylu jen málo národů dokáže konkurovat Italům. Od espress na stojáka, dokonalého jídla, přes renesanci, sportovní auta až k módě a filmům, jsou dokonalým inspiračním zdrojem. 

Schopnost Italů mít styl ve snad každém aspektu totiž vychází z autenticity a poctivosti. V jídle nenajdete špatné a chemické věci. Kůže je vždycky pravá. Víno musí být dobré. Módní značky nejdou po velké senzaci, ale budují si nenápadné renomé.

Brunello Cucinelli

Brunello Cucinelli

Preciznost řemesla na úrovni Hermés, design na úrovni Prady a kvalita mimo veškerá měřítka. Oproti všem zmíněným má ale Cucinelli jednu velkou výhodu – nikde na tom nenajdete značku nebo logo. Je to tichý luxus – něco, co nemá zapotřebí křičet cenu. Nositel se cítí dobře a díky tomu i dobře vypadá.

Loro Piana

Loro Piana

Krom britských značek nenajdete lepší experty na kašmír. Precizní kvalita materiálu je přímo propojena s šitím a nadčasovým designem. Značka je rodinný byznys už od roku 1924 a mají patentovanou techniku Storm and wind. Jejich kašmír je nastříkán speciální směsí, která jej chrání nejen proti povětrnostním vlivům, ale i odírání od jiného oblečení. Jednoduše, nikdy na svetru od nich nebudete mít žmolky.

Persol

Persol

Sluneční brýle jsou samostatnou kapitolou v pánském šatníku. Bílá košile vypadá dobře na všech ale u brýlí je to jako s alkoholem. Musíte najít co, co vám sedne a nezpůsobí vám kocovinu. Značku Persol nosil i Steve McQueen a poznáte je podle nenápadného šípu na nožičce a vždy překrásného a dechberoucího designu.

Armani

Armani

Když vynecháme lacinější odnože značky, které produkují věci s logy, extrémními barvami a nápisy, Armani je stále jeden z největších mistrů, když přijde na dvouřadý oblek. Oproti britským se netváří tak formálně, široké klopy vás obejmou jako mimino v zavinovačce a široká ramena jen zvýrazní vaši figuru. Italové vědí, jak zviditelnit klady a zahladit negativa.

Tod’s

Tod’s

Mokasíny Tod’s jsou oprávnění ikona menswear. Ručně opracovaný semiš, patentované podrážky s gumovými špunty – je jich přesně 133 – jsou specificky upravené na řízení. Proto jsou i na špunty i na patě. I když možná nejsou úplně ideální na naše celoroční klima, značka vytvořila i další, odolnější kousky.

Rubinacci

Rubinacci

Tuto značku nejlépe vysvětlit jako zosobněnou neapolskou rozšafnost. Ta správná rovnováha mezi elegancí, sprezzaturou a lehkým extrémem. Jejich střihy jsou vždy udělané tak, aby nadsadily to, co máte na těle nejlepší. Kožené doplňky a boty jsou jednoduché ale je naprosto evidentní, již na první pohled, že nejsou z Tesca. A hedvábí pro muže je ekvivalentem toho, co dělá Hermés pro ženy.

Aspesi

Aspesi

A protože všichni občas jedeme na víkend někam do přírody úplně nechcete nosit  oblek, značka Aspesi je zaměřená na klasické outerwear oblečení. Nicméně není to tak hnusné jako zbytek věcí s vysokým vodním sloupcem, v barvách, že vás najdou v lavině a nic z těch věcí nemá poutka na zachycení se na skále. Naopak seženete krásné vojenské bundy, dokonale zpravované a odolné vůči dešti.

Abychom ale „nehejtili“ značky jako Prada nebo Gucci – samozřejmě že jsou dobré. Mají určitou kvalitu a renomé, Prada je perfektní na barevné věci – skvěle umí barevné košile, trika nebo saka. Gucci je zase skvělá značka, pokud si chcete dopřát sem tam nějaký extrémní a výrazný kousek. Ale z toho důvodu z nich nelze poskládat celý šatník, protože člověk potom vypadá jako paskvil.

Foto: Archivy značek. Text: Václav Mensa.