(móda) Nejvýraznější módní kusy minulého desetiletí

main

Za pár dní vstupujeme do krásný dvacátých let. Bohužel pro nás to asi neznamená, že začneme všichni žít jako Gatsby, ale stojí za to se otočit za lety minulými. Módu let desátých formovalo mnoho věcí. Mimo jiné pochopení, že móda by měla být udržitelná. Odvrácení se od fast fashion a návrat k základům.

Nemluvíme o kusech, které přitáhly pozornost nebo vyvolaly diskusi. Výrazné může být i to, co je tiché a to svým dosahem. Věci jako obyčejné džíny nebo mikina nevyvolají a nepřitáhnou pozornost, ale svým způsobem formovali módu a šatníky nás všech.

Ošklivé boty
„Ošklivé“ boty. Jestli se něco opravdu uchytilo a zatím to neodchází, jsou to ošklivé boty. Ošklivé míněno s rezervou, rozmohli nezastavitelnou vlnu bot, které jsou tak za hranou normálnosti a estetiky, že vznikla vlastní liga. 
Ledvinky
Ledvinky – jejich návrat lze považovat za největší comeback mód ní historie. Vzali jsme něco praktického, co bylo považováno za nevkusné, vylepšili to a začali je nosit lépe. Vkusně a zajímavě.
Minimalistické tenisky
Minimalistické tenisky – asi nic se neuchytilo tolik a na tak dlouho. Bílé tenisky se probojovali k oblekům. K džínům a saku. Do kanceláří a na formální meetingy. Staly se novou normou klasické pánské boty a nikdo to nemůže rozporovat.
Luxusní tepláky
A stejně jako bílé tenisky, luxusní tepláky si našli také cestu do šatníků všech. I Tom Ford začal tepláky prodávat, takže víte, že je může nosit každý.
Mikiny
Po svetrech a cardiganech mezi lety 2000 – 2010 se opět vrátily mikiny. Ale tentokrát správně. Dělají se z kašmíru a můžete je obléknout jako smart casual. 
Bombery
Bombery se za posledních deset let usídlili v šatnících snad každého muže. Ve variantách semišových nebo nylonových. Versatilní kus, který nepodléhá módě. Bylo sice pár vln, kdy byly součástí nějakého uniformního trendu (černé roztrhané džíny, Vansky a khaki bomber), ale zásadní je to, vydržely i poté. 
Klasický denim
Zvyšující se obliba a touha po klasickém denimu se začala objevovat společně s rozmachem severských minimalistů. Značky japonského denimu, heritage kousky z eBay a i Levisky se opět staly základem a kýženou kvalitou. Mnoho mužů pochopilo, že jedny džíny jsou lepší, než padesát laciných a nekvalitních. 

Na celé této dekádě je krásné, že ve většinové módě vládnou tři věci – minimalismus, kvalita a udržitelnost.