Model Atmos: skoro perpetuum mobile

perpetum_optimalized

Vysoce přesný strojek v modelu Atmos v podstatě běží na vzduch – jediným zdrojem energie je kolísání teploty okolí. Strojek bude tikat, když teplota okolí stoupne za 48 hodin alespoň o jeden stupeň Celsia.

V roce 1928 patentoval Jean-Léon Reutter, inženýr a strojař ze švýcarského Neuchâtelu, návrh na hodinkový mechanismus poháněný změnami tlaku. Vysoce přesný strojek v modelu Atmos v podstatě běží na vzduch – jeho jediným zdrojem energie je kolísání teploty okolí. Pokaždé, když teplota stoupne či spadne o jediný stupeň Celsia, mechanismus je schopen uložit do zásoby dostatek energie k zajištění chodu a funkcí těchto hodin až na dobu 48 hodin. Jaké tajemství se v jeho mechanismu skrývá? Hermeticky uzavřená kapsle plněná plynem – když teplota stoupá, plyn expanduje a rozšiřuje ji, když teplota klesne, je to naopak. Každá tato změna vede k natažení hlavního pérka hodinového strojku. Model Atmos se inspiroval mytickým principem perpetuum mobile a v podstatě se jím i stal.

Pro ilustraci mimořádné technické úrovně, kterou se vyznačuje model Atmos, uveďme pár faktů: například že se jedná o největší mechanismus vyrobený společností Jaeger-LeCoultre, ale jeho spotřeba energie je ve skutečnosti podstatně nižší než u Calibre 101, nejmenšího strojku, jaký byl kdy v dílnách Jaeger-LeCoultre vyroben.

Model Atmos potřebuje asi 1/240 energie, kterou vyžadují pro svůj chod běžné náramkové hodinky. Nebo si zkuste představit následující srovnání: k tomu, aby se celková spotřeba energie rovnala spotřebě jedné 15wattové žárovky, by bylo potřeba šedesáti milionů hodin Atmos.

***

Zkuste si představit následující srovnání: k tomu, aby se celková spotřeba energie rovnala spotřebě jedné 15wattové žárovky, by bylo potřeba šedesáti milionů hodin Atmos.

***

Foto: Jean-Léon Reutter