Módní průvodce světem moderního muže

zilka_optimalizes_3

Brýle musíš!
V obchodě Filipa Žilky vám udělají analýzu osobnosti, jejímž cílem je nalézt vhodné brýle. Je jedno, jestli máte vadu zraku. Obroučky jsou doplňkem osobnosti, neboť zvýrazňují pocity, které v sobě člověk nese.

TEXT: Viola Černodrinská / FOTO: Alexander Dobrovodský

zilka_optimalizes_4

Hlavně mě nenechte vyprávět o rybaření,“ říká hned na úvod Filip Žilka, optik a dobrodruh, který místo brýlí prodává emoce. Brýle podle něj dokážou oživit jednoduchý outfit (dnes jsou běžné i tzv. imagové brýle se skly bez dioptrií), vytvořit charakter a pozvednout náladu. Filip sám jich má ve sbírce více než 40 kusů. „Bez nich se cítím jako nahý.“ Proto by si nikdy nevzal čočky. „I na sport si beru brýle, i když s vědomím, že je třeba někde rozbiju,“ říká rodák z Račic u Nového Města na Moravě. „Osmnáct let jsem žil v podstatě v osadě. Byli jsme jako děti z Bullerbynu, jen bez těch dětí. Ve vesnici jsem byl já, moje dvě ségry, o čtyři roky starší soused a jeden podivín. Žádná škola ani obchod. Když jsme třeba na Velikonoce chodili mrskat, vymrskali jsme prostě všechny, protože tam skoro nikdo nežil.“
Po studiu na střední zemědělské škole se rozhodl pokračovat v řemeslu svého otce a vystudoval ještě střední optickou. „Pak jsem odjel do zahraničí a zjistil, že brýle nejsou jen nutnou součástí těch, kteří mají vadu zraku, ale především stylovým doplňkem.“ A tak se zrodil i nápad na pomyslné desatero při vybírání brýlí. „Naši klienti jsou podrobeni lehké analýze, jež má za cíl přesně doplnit jejich osobnost o brýle, a zvýraznit tak pocity, které v sobě člověk nese,“ vysvětluje a dodává, že nejdůležitější však je, aby se brýle dotyčnému líbily a cítil se dobře, nehledě na rady okolí či módní diktát. Filip definuje svůj styl ve dvou rovinách. „Do práce se oblékám spíš extravagantně; v londýnském butiku Vivienne Westwood vždy během jediné návštěvy nakoupím na celý rok – tak troje kalhoty, patero košil a pásek.“ Není třeba mít desítky drahých triček, jde o to, jak věci zkombinujete. V soukromí ale volí Filip protipól. „Mám rád volné věci, kalhoty s nízkým sedem od Ricka Owense a Yohjiho Yamamoty. Je to pohodlná móda, někdy trochu temná. Ale vyhovuje mi a komedii s veselejšími kousky hraju jen v práci,“ říká výrazný optik a na otázku, co je nejšílenějším elementem v jeho skříni, lehce odpovídá, že donedávna to byl mol.
Filipovou největší vášní je cestování a rybaření. Se svou partnerkou Janou Plodkovou, herečkou a rovněž zapálenou rybářkou, rád relaxuje u rybníka kousek za Prahou. „Když chytám, zapomenu na stres a starosti, a dokonce i na to, že tam je Jana se mnou,“ směje se Filip Žilka, jehož největším zážitkem bylo chytání mečouna na Maledivách. „Mečouni mají vždy stejné chování. Zaberou a pak se ponoří do neskutečné hloubky, kde táhnou a táhnou. Dvakrát vyskočí a vy se, přivázán k lodi, perete s tím krásným tvorem, oba stejně unavení, abyste ho pak mohli po několika hodinách vytáhnout na loď, pokochat se jím a doprovodit jej podél lodi, aby zase nabral kyslík. A pak ho pustit.”

zilka_optimalizes_1

***

Tipy, jak si šetřit zrak:
Dělat si během práce co nejvíce přestávek, kdy koukáte z okna jako bez duše. Uvolní to oční stres.

***

Oblíbená restaurace
Yamato na Vinohradech, kde k jídlu vždycky dostanu ještě pohádku, která k tomu patří.

Oblíbený drink
Gin s tonikem, sušenými malinami a špalkem skořice nejlépe v Uno Dos baru ve Vinohradské ulici.

Oblíbené obchody
Rád nakupuji v Marks & Spencer, kde je to rychlé a jídlo je opravdu kvalitní. Nemusím loupat krevety a bát se, že pak budu muset na manikúru.

Oblíbené místo
Penzion Prezident v Soběrazi na Jičínsku a výlet na zříceninu Kumburk, který je nedaleko.

Čím se teď zabýváte
Právě se zabývám myšlenkou Enza Ferrariho, že nejdůležitější auto je to, které teprve představíme.

***

zilka_optimalizes_2

Obchod ŽILKA OPTIK STUDIO se nachází v Budečské ulici na pražských Vinohradech. Měří tu nejen zrak, ale provedou i „test osobnosti“, podle něhož každému doporučí ty správné brýle.