(mužský svět) Skandinávské otcovství podle Volvo

Volvo Cars introduces six months paid parental leave for EMEA region

Firem, které nabízejí placenou rodičovskou dovolenou pro muže, v Česku moc není. Není divu, že tento „skandinávský“ model rodičovství zavedla u nás jako jedna z prvních automobilka Volvo.

Pokud jste pravidelnými čtenáři našeho časopisu, snad jste si někdy všimli mého alter ego Punkový táta, ve kterém stávajícím otcům nastavuji zrcadlo a nastávající otce varuji, na co se mají těšit a připravit. Najít inspiraci není těžké, nicméně jako otec zaměstnaný ve Volvo Cars bych patrně měl inspirace ještě mnohem více. Volvo totiž svým zaměstnancům – všem, i mužům – nabízí placenou rodičovskou dovolenou. A to na půl roku. A „placená“ v tomto případě neznamená symbolickou almužnu, ale osmdesát procent platu.

Politika Volvo je inspirována národní legislativou ve Švédsku, které je svými velkorysými opatřeními v oblasti rodičovské dovolené, proslulé. Nabídka platí samozřejmě i pro páry stejného pohlaví s adoptovanými dětmi.

Volvo je další vlaštovka z automobilového sektoru, že se doba mění. V korporátních videích k ochraně klimatu se nebojí zobrazovat ani „ošklivá“ auta vypouštějící ve městech emise a zabírající zbytečně místo. V přípravě na mobilitu budoucnosti se zaměřují na sdílenou ekonomiku. A když jde o elektromobilitu, nedávno oznámili, že pomocí blockchainu začnou sledovat zdroje kobaltu využívaného v bateriích.

Jan Krčmář