Nechápu outdoor

IMG_6133 (kopie)

Nechápu outdoor. To nevidíte v žádné jiné zemi na světě.

Katka Coufalíková je takřka renesanční umělkyně. Na rozhovor o módě si odběhne od sklářského kahanu, protože si pořídila sklářskou soupravu a kuje šperky. Tato žena oblékla v posledních letech postavy několika různých českých filmů, za což si vysloužila i nominaci na Českého lva, miluje design, jídlo a svítidla.

Jaká je dnešní česká pánská móda?
Po 40 letech komunismu jsme na tom vlastně dobře. Komunismus se odrazil ve ztrátě kvality a vkusu. Vkus je vypěstovaný, ne vrozený, vkus se vytratil. Byli jsme 40 let zašlapáváni, ani se nedá spočítat, co jsme ztratili.

Posunula se tedy úroveň pánského odívání od revoluce?
Ano, změnilo se toho hodně, největší posun je vidět u nejmladší generace. Hodně lidí studuje venku, vznikly nové značky a obchody, jako The Room by Basmatee. Pokud chtěli muži dříve vypadat co k čemu, museli se oblékat venku a kombinovat to se secondhandem. Další věc je obrovský vliv internetu, dostupnost informací a rychlost přenosu informací. Ta ovšem znemožňuje, aby se nějaký styl vyvinul. Něco se objeví, za týden se objeví 30 jiných věcí, stylů, které to přebijí, není čas na krystalizování. O specifickém stylu se dá mluvit naposledy v 80. letech, od 90. let je směs všeho se vším.

Jaký styl mají čeští muži, jsou tu nějaké stylové skupiny?
Je to všehochuť a je to dané věkem. Koreluje to s hudbou, komunitou, zájmy, kulturou obecně. Pankáč se oblíká jinak než hiphoper nebo technař. Obecně je u nás stylu málo mimo tyto skupiny, hodně lidí podléhá trendům.

Proč vám vadí, když je někdo oblečený trendy?
To je krůček od toho být oblečený špatně. Jedinečnost je ve stylu. Trendy styl zabíjí. Jsou pomíjivé, někdy mimo základní estetická měřítka a nesedí to k osobnosti nositele. To, že si vezmu šaty od Diora za 80 000 Kč, ještě nezaručuje, že vypadám dobře.

Jaký je vztah českých mužů k módě?
V módě se odráží situace ve společnosti, úroveň ve společnosti, je to provázané. Priority společnosti. Velké procento lidí bere oblečení jako nutnost. Plus je u nás oblíbená hra na značky. Stejně jako je například povrchní úroveň většiny médií, tak je povrchní odívání. Většinou převažuje povrchnost.

Největší zlo českých mužů v odívání?
Outdoorové oblečení ve městě – to nevidíte v žádném jiném státě. Nikdo nemá problém dát 10 tisíc za goretexovou bundu, ale nekoupí si kabát za stejnou cenu. Venku si nevezmou půjčku na novou ledničku, ale koupí si dobrý kabát. Francouz, i když nemá peníze, tak vždy vyšetří na dobrý oběd. Nelíbí se mi zpohodlňování oblečení. Střih předurčuje pohyb, polovina lidí nosí rozkrok u kolen. Když mám rozkrok u kolen, sednu si a roztáhnu nohy, a už jsem v neslušném módu. Když má člověk dobrého krejčího, je i oblek pohodlný. Nosí se u nás také mnoho bund na úkor kabátu, jsme národ bundařů. Jen v menší míře lze potkat lidi dobře oblečené.

Jste pěkně naštvaná na outdoor.
To prostě nemá s módou co dělat. Já bych outdoor eliminovala jako funkční oblečení, je to jen účelové oblečení pro danou aktivitu. Je tam ovšem zajímavý vývoj materiálu, technologie a zpracování jsou kvalitnější než jakákoli konfekce. Některé povrchové úpravy se přenesly i do módních značek.

Je důležité řešit etiku při nakupování oblečení?
První, kdo by se etickými pravidly měl řídit, jsou firmy, které to vyrábějí. Já se o to zajímám, ale získávám informace se zpožděním. Nechápu škodliviny v oblečení ani v potravinách, jak je možné, že to někdo používá. Dětská práce je ale nejhorší. Ekologické souvislosti konzumu jsou alarmující, například na výrobu běžného bavlněného trička se spotřebuje 5000 litrů vody, což je ekologická pohroma. Co je tedy ekologičtější, bavlna, nebo polyester? Měli bychom podporovat lokální produkty ve všem, ale podmínky vzniku značky jsou v různých oborech příliš komplikované.

Kdo z módních guru se vám líbí?
Nick Wooster, to je světová stylová ikona. Je originální, má skvělé znalosti řemesla. Kombinuje zdánlivě nekombinovatelné věci, tenisky k večerním šatům, má cit pro detail, barvy, formu, poměry objemů na těle.

Co si má muž pořídit jako základ formální módy?
Pokud nemá vztah k módě, ať volí klasiku. Doporučuji pořídit si do práce čtvero obleků, u mužů v byznysu až šestero. Tmavě modrý, šedý, černý. Pokud si někdo vezme krémový oblek, bude ho stát více úsilí naladit se na stejnou notu jako jeho partneři v tmavších oblecích a nemusí obchod uzavřít.

Kde si má oblek koupit?
Pokud má konfekční postavu, může jít třeba do Zary nebo Marks & Spencer. Pokud nemá konfekční postavu nebo pracuje v byznysu, měl by si oblek a košile nechat stoprocentně ušít. Například salon Hartl v Dejvicích má světovou úroveň a praxi 30 let. Oblek vyjde na 25 tisíc, to v podstatě není moc vzhledem k tomu, že pan Hartl šije jen z nejlepších látek a je řemeslně precizní. Výborný je i salon Kníže či Adam Steiner.

Pokud někdo přece jenom nechce nakoupit
v salonu na míru?
Jsou zde obchody s lepší pánskou formální módou – Le Premier, mají i skvělé doplňky, jako například barevné kožené tkaničky. Obleky na typicky české postavy má i Hugo Boss, Armani a Brioni. Jestli někdo nemá peníze, hezké střihy mají v Zaře, Marks & Spencer, H&M, Mangu, lze využívat služeb úprav oděvů. Co se týká košil, nedoporučovala bych nějaké značky, tam jde spíše o postavu. Podle typu krku a obličeje volím límeček. Dobrý krejčí poradí, zda má být vyšší nebo nižší. Líbí se mi košile Emperor, jsou dobře ušité s 15 stehy na 1 cm.

Na co si u formálního obleku dávat pozor?
Často nejsou vidět manžety pod sakem, manžeta by měla vždy koukat 1–1,5 cm, to jsou detaily, které posunou outfit obleku jinam. U vázání kravat se vyskytují prohřešky například v příliš velkých uzlech.

Jak pořešit boty?
Boty a doplňky jsou nesmírně důležité, je v nich největší osobitost. Nemusí se obměňovat často. Každopádně k obleku by měl mít muž oxfordské boty, dále derby, chelsea, nyní se začínají nosit k obleku také vyšší šněrovací boty, takové, co se ve 30. letech nosily na pólo.

Kde muži koupí dobré boty?
V Le Premier nebo Classic Shoes si mohou pořídit hezké boty lidé z byznysu, pokud nemám peníze, lze najít dobré boty i u Bati. Mně se líbí univerzální boty od Lacoste nebo Fred Perry, mají čisté linie. Pro boty na míru doporučuji oslovit ševce, jako jsou pan Zachariáš, Pavlas, Šíma.

Jaký doplněk si má muž pořídit, chce-li zaujmout?
Například pokrývky hlavy, chybí tu odvaha je nosit a přitom je to jeden z nejdůležitějších doplňků. Vybere si u značek Kangol, Tonak. Motýlky jsou zajímavé, ale musí na něj být ten správný typ, jinak bude působit směšně. Je třeba zvážit poměr krku a těla.

Máte ráda módu ulice?
Je nejživější, jedinečná, lidé na ulici mohou být nejstylovější. V posledních letech udává tón: dříve to byli návrháři, dnes Hollywood a ulice. Bohužel procento originálně oblečených lidí je mizivé, nosí se mišmaš všeho.

Sledujete nějaká kritéria, kde nakupovat?
Kromě kvality, střihu, designu atd. lze pozorovat příklon k menším značkám, i českým. Hodně lidí už nechce jít do velkého obchodu, ale do malého, kde proběhne kontakt. Čím dál více vyhledávám menší firmy ve všem. Měla by se i mediálně věnovat českým značkám větší pozornost, pomoci jim.

Trendy styl zabíjí. Jsou pomíjivé, nesedí to k osobnosti nositele. Bohužel procento originálně oblečených lidí je mizivé, nosí se mišmaš všeho.

IMG_6133 (kopie)

Foto Petr Hricko