Nejkontroverznější módní kampaně

saint-laurent-couture-ad-campaign

Móda je o umění, o estetice a o životě. Ale móda je i o sexu. Ozývají se hlasy bědující nad tím, jak jsou ženy stavěny v módním byznysu do role sexuálních objektů. Ale přehlíží se to, že ženy v současných módních kampaních nejsou prezentovány jako pěkné hračky pro muže. Naopak. Žena je úspěšná, krásná, svůdná a burcuje sexuální fantazie. Ale rozhodně tu není pro uspokojování mužů. Je postavena na piedestal. A, prosím upřímně, vy pro své partnerky či partnery nechcete být sexuálně přitažliví? A pro své okolí?

Je pravda, že některé módní kampaně jsou kontroverzní. Jedny jsou hanobeny neprávem, jiné jsou opravdu za hranicí dobrého vkusu – a to ne vždy kvůli sexuálnímu podtextu. Podívejte se s námi na ty, které v průběhu let pořádně zahýbaly s veřejným míněním.


Značka: Yves Saint Laurent

Fotograf: Jeanloup Seiff

Rok: 1971

V roce 1971 stál modelem pro kampaň k uvedení první vůně pro muže sám Yves Saint Laurent. V té době skandální počin. A nejen prot, že návrhář je nahý. Ale také že jeho tělo je zbaveno chlupů…

01YSL


Značka: Wonderbra

Fotografka: Ellen Von Unwerth

Rok: 1994

Česká modelka Eva Herzigová zazářila v kampani pro značku spodního prádla Wonderbra. Problémem bylo, že po uvedení reklamy na outdoor panelech se začaly v okolí billboardů množit autonehody. Vážně.

02wonderbra


Značka: Calvin Klein

Fotograf: Steven Meisel

Rok: 1995

Díky masivnímu promování značky se tyto fotky objevily všude, kde to šlo. Autoři ale narazili na protesty veřejnosti, které fotky připomínaly backstage z natáčení amatérského dětského porna. No, byla to jiná doba – dnes už musí zkousnout podstatně horší věci…

03CK


Značka: Miu Miu

Fotograf: Bruce Weber

Rok: 2011

A co je na této nevinné fotce tak závadného? Sezení na kolejích prý odkazuje na sebevraždy a hazardující chování. Kdo chce psa bít…

04miumiu


Značka: Gucci

Fotograf: Mario Testino

Rok: 2003

Mario Testino na své kampaňové fotce pro Gucci nechal modelce vyholit v rozkroku písmeno G. Posloužil tak jako vítaná munice pro zastánce tvrzení, že v módním byznysu jsou ženy brány pouze jako sexuální objekt.

05gucci


Značka: United Colors of Benetton

Fotograf: Oliviero Toscani

Rok: 2011

Benetton vyrábí poměrně konzervativní oblečení, přesto však má za sebou několik skandálů. Reklamní kampaně této značky jsou kontroverzní často a to díky fotografovi Olivieru Toscanim, který se nebojí provokace. Taková byla i kampaň s názvem UNHATE, která měla podporovat toleranci. Sama si moc tolerance neužila a fotka polibku papeže Benedikta XVI a imáma Sheik Ahmed al-Tayeba musela být stažena během jedné hodiny od uvedení.

06benetton


Značka: Yves Saint Laurent

Fotograf: Sølve Sundsbø

Rok: 2002

V roce 2002 použil brand YSL do své reklamní kampaně na vůni M7 fotku modela Samuela De Cubber. To není nic zvláštního. Problém je, že De Cubber na fotce na sobě nic nemá… Teda, tu vůni možná ano. Celé si to vymyslel Tom Ford, tehdy kreativní ředitel YSL, který inspiraci našel přímo v historii této značky. Ano, u první fotky našeho seznamu, kdy se podobně nechal vyfotit samotný Yves Saint Laurent.

07YSL


Značka: Sisley

Fotograf: Terry Richardson

Rok: 2007

Dvě sjeté modelky, co se snaží šňupat ramínka šatů? Tady je asi docela jasné, co veřejnost a úřady pobouřilo. Co ale jiného čekat, když si značka najala kontroverzního fotografa Terryho Richardsona?

08sisley


Značka: Calvin Klein

Fotografka: Harley Weir

Rok: 2016

Calvin Klein se v kampani z roku 2016 podíval slečnám pod sukně… No, to je toho!

09CK


Společnost: New Form

Fotograf: –

Rok: 2010

Společnost New Form uvedl kampaň s Hitlerem v růžové uniformě a textem „change your style, don’t follow your leader“. Za nás je to morálně přinejmenším pochybné a vizuálně o ničem.

10NF


Značka: Sisley

Fotograf: Terry Richardson

Rok: 2001

Modelka Josie Maran si užívá výstřik mléka přímo z kravského vemene. Problémy této fotce nezpůsobili vegani demonstrující proti konzumaci mléka ale veřejnost, které tato fotka silně připomínala orální sex.

11sisley


Značka: Suit Supply

Fotograf: Carli Hermèsfashio

Rok: 2010

Značka obleků Suit Supply provokuje každou svou kampaní. Teda možná kromě té, na které se objevil Jort Kelder na koni nebo se stádem ovcí. Ostatní kampaně jsou často označovány jako sexistické a není divu – zobrazují muže v oblecích jako lovce a ženy jako objekt zájmu a touhy.

12ss


Značka: Marc Jacobs

Fotograf: Juergen Teller

Rok: 2011

Juergen Teller zachytil herečku Dakotu Fanning na zemi s flakonem nové vůně, který působí… no prostě to působí jako dildo. Přidejte k tomu dětský vzhled Dakoty Fanning (tehdy jí bylo 17 let) a slovům o dětském pornu se už můžeme divit jen těžko.

13marcjacobs


Značka: Tom Ford

Fotograf: Terry Richardson

Rok: 2007

Kampaň Toma Forda k jeho vůni pro muže Tom Ford For Men zobrazuje flakon aranžovaný v rozkroku modelky. Ok, sex prodává. Když si vůni koupíte, možná zvýšíte pravděpodobnost, že se dostanete do intimní zóny nějaké ženy. A možná taky ne.

14tomford


Značka: Alexander Wang

Fotograf: Steven Klein

Rok: 2014

Kampaň k džínám Alexander Wang docela pěkně znázorňuje masturbaci. Korunu tomu nasadili, když na instagramu k této fotce přidali hashtag #CommingSoon. A měli bychom věřit tomu, že tím mysleli brzký příchod nové kolekce.

15alexanderwang


Značka: Eckhaus Latta

Fotograf: Heji Shin

Rok: 2017

Značka Eckhaus Latta se rozhodla, že půjde úplně nejdál – svoji kolekci nafotila na souložících párech. Když už se do toho pustili, mohli dát ven i necenzurovanou verzi, nemyslíte?

16EL


Text: Štěpán Molitor

Foto: Archiv značek