Novoroční repair kit

15053437_10207657383814582_1348380505_o-png-kopie

Lidské tělo dokáže za hodinu zpracovat jeden alkoholický nápoj představovaný třetinkou piva, 1,5 deci vína nebo malým panákem. Jestliže tedy za hodinu vypijete čtyři deci vína, alkoholové opojení roste a za čtyři hodiny s vámi nebude rozumná řeč. Vybrali jsme několik zásadních potravin, kterými nastartovat nový rok a zmírnit následky prokalené noci.

Hydratace

Alkohol odvádí z těla tekutiny a tak zvyšuje dehydrataci. Jestli se tedy rozhodnete mírnit povečírkovou ospalost kávou, rovnou ji kompenzujte i dostatkem vody. Lepší než obyčejná je kokosová voda. Čirá, mírně sladká tekutina se pyšní silným anti-aging efektem, protirakovinnými a protitrombotickými účinky.

Citrusy

Citrusy obsahují vysoké množství vitaminu C, který je po propité noci potřeba, ale současně jejich přemíra již tak překyselenému žaludku neprospěje. Spíše než přímo čerstvou šťávu je raději vymačkejte do horké vody a tu zvolna upíjejte. Řebříčkový čaj zase ozdraví játra a žlučník, které při kocovině trpí nejvíce.

Lachema

Opatrně s dryáky! Aspirin stejně jako alkohol ředí krev. Nikdy na bolest hlavy neberte léky s paracetamolem, jako je Paralen, Panadol nebo Coldrex. Paracetamol je na bolest při teplotě, ve spojení s alkoholem může poškodit játra. Ibuprofen může zase způsobit krvácení žaludku. Pozor i na šumivý acylpyrin, který může prohloubit žaludeční nevolnost.

Vitaminy

Abyste co nejlépe ulevili přetíženým játrům, doplňte vitaminy skupiny B, které najdete v mořských rybách a plodech, v listové zelenině, jako je špenát či brokolice, nebo v banánech. Vysoké množství vitaminů B, C, E získáte třeba z rajčatového džusu. Salátová okurka zase obsahuje vitaminy A, K, železo, vápník i hořčík.

Jogurt

Posnídejte řecký, smetanový či selský bílý jogurt. Během procesu výroby jsou z jogurtu odstraněny přebytečné sacharidy, takže jestli si hlídáte příjem cukru, nebojte se. Kromě ovoce do něj můžete zamíchat třeba ořechy, které obsahují vitamin E.

Naše kaše

Miska ovesné kaše obsahuje důležité živiny, jako jsou vitaminy skupiny B, vápník, hořčík a železo. Oves neutralizuje kyseliny v těle a zvyšuje hladinu cukru v krvi, což má za následek bleskový přísun energie.

Mekáč

Jako správní strážci zdravého životního stylu bychom vám měli doporučit, abyste si udělali skutečně silný kuřecí (slepičí) vývar. Ale kdo má náladu ráno po večírku, snad kromě Nigelly Lawson, dělat několik hodin táhnutý kuřecí vývar? Mekáč nebo tajemství 11 druhů bylinek plukovníka Sanderse to jistí. Tuk v jídle zabrání dalšímu vstřebávání alkoholu do organismu.