NOVOTNÝ o rodičovství: Vyděračky

Snímek obrazovky 2018-09-17 v 11.23.21

 

Na vydírání si musíte hodně věřit. Musíte mít objekt svého tlaku načtený a stejně většinou dopadnete špatně. Prostě, není to sranda být úspěšný vyděrač.

Moje dvě malé dcerky jsou vyděračky s velkou perspektivou. A – tak jako většina holčiček v dětském věku – i perspektivní herečky. Kdybyste viděli výraz Kristova utrpení, jaký umí nasadit moje tříletá sára u stojanu s kinder vejci, který otec bez zájmu minul.  Tuhle jsem zase odběhl v trenkách na benzínku u nás za barákem. Slíbil jsem Sáře i o tři roky starší školačce Lauře právě po jednom vajíčku s překvapením. Ale jak moc hulím… Koupil jsem si noviny, cigára, vanilkovou kolu a bůh ví co ještě a na holčičky.. zapoměl. Svou ubohost jsem ještě vytunil v předsíni, kde jsem zklamaným dětem nabulíkoval, že kinder neměli. Jenomže se mi to za hodinu rozleželo, povolal jsem si ke gauči Lauru a doznal se. Zapomněl jsem na tebe i sestřičku, nezlob se, je mi to líto, zítra vám to vynahradím a koupím každé z vás dvě! A tu novou barbínu s křídlama už jsi viděl, začala mě rozebírat nekompromisní princezno-predátorka, která se rozhodla kapitalizovat tatínkovu slabší chvilku způsobem, který mi vyrazil dech.

Někdy jsou hodně drzé. Můžu si za to sám. Chtěl jsem je vést zkrátka, aby si vážily práce, peněz a tak. Všechno to šlo dávno do kytek. Udělám pro ně, narozdíl od jejich příčetné matky, cokoli.  Rozmazlené tatínkovo princezny.

Stáli jsme tuhle v Bille ve frontě u kasy. Malá Sára podává větší Lauře bonbóny zvané mentosky, ať je dá na pás, ta je vrátí a vezme barevné mentosty a poučí Sáru, že tyto -barevné jsou lepší. Položí je před pokladní se samozřejmostí rutinérky a já bouchnu. Takhle to nebude Lauro, že vy si budete bez dovolení automaticky brát sladkosti a já to budu platit, to si nezvykej. Okamžitě to vrať a tohle už nechci nikdy zažít. A ty moc nečum Sáro, tebe se to týká taky!

A pak to najednou bylo strašně rychlé. Tedy první vteřina, kdy se Laura krátce zamyslela, nadechla se a podívala se mi do očí, byla kurevsky dlouhá. Takhle rozhodnou jsem nikdy neviděl žádnou princeznu, ani v televizi, ani doma:

„Já řeknu policajtům, že NEMÁŠ řidičák a včera JSI NÁS VEZL!“

Neskutečná kuráž. Chtěl jsem jí dát poprvé v životě facku. Chtěl jsem, aby se svět na chvíli zhroutil sám do sebe a já měl čas přemýšlet. Ona na mě vyvinula tlak! Má mě dokonale načteného. Hodně si věřila. A šla do toho. Úspěšná vyděračka. Příštích pět vteřin se můj mozek zmateně toulal mezi hroucením světa a němým úžasem. Nazdařbůh a zbytečně. Zatímco hlava totiž ještě tápala,  ruce, ruce ty bez náznaku odporu dělaly něco jiného.

Platily barevné mentosky.

Pavel Novotný je muž, před kterým stojí v pozoru každá česká celebrita a náš nový sloupkař