(očima ženy) Stará škola

Snímek obrazovky 2017-12-04 v 18.35.41

Pokaždé když se my holky sejdeme na kafe, nebo víno, je předem jasné, kam budou všechny body debaty vést. Neberte to tak, že byste za všechny problémy v dámském světě mohli vy, protože právě často tím problémem bývá vaše absence. Nicméně to je vše, čím vám teď pohoním ego, protože dnešní doba přináší několik, často právě pro něžné pohlaví nepochopitelných úkazů…

Zaujalo mě svědectví kamarádky, která se jedné alkoholem nasáklé noci nachomýtla pod rukama staršímu pánovi, než je jejím zvykem (rozuměj něco přes 40). Z mého pohledu už to, že se po nepovedené opilé noci ozval s prosbou vše napravit a dát si regulérní rande (jo, fakt jako třeba kino a tak) naznačuje, že to není zas tak hroznej sráč. A že by vlastně nemuselo být tak zlý to zkusit, dát chlápkovi možnost napravit reputaci a doladit hladinu jeho ega, která je zřejmě nyní někde pod bodem zemskýho povrchu…

Oldschool, what?!

No a ona řekne: „Už mě zve do kina. Stará škola, no.“ No, tak to mě nutí k dumání nad tím, co znamená stará škola, a ještě mnohem víc nad tím, jak je možný, že dnešní generace dvaceti-něco letých holek bere pozvání do kina po nepovedený noci jako znak starý školy, jako prostě úlet… Mě spíš připadá jako úlet to, že to bereme jako úlet. Tak to jsem asi taky stará škola.

Pojem chlapi ze starý školy už evidentně dávno nemá prvotní význam tam, kde chlapi byli jakž takž gentlemani, nosili květiny na první rande, a třeba nosili květiny nebo aspoň přinesli sebe po prohýřené noci a nezmizeli zpravidla jako pára nad hrncem (nikoliv bez výjimky).

Stará škola povýšila (ponížila?!) svůj význam zhruba tak, jak ho popisuju na příkladu. Tupě jsme si zvykly na to, že v každým (!) chlapovi je kus sráče, a že je teda úplně jedno, jestli mu je dvacet nebo padesát. Pokud se náhodou ozve ještě ve chvíli, kdy v sobě máme poslední dozvuky morální kocoviny, je to špatně. Když se omluví, je snad ještě hůř. „Proč? Proč to nenechá tak být?“ A pak se všichni v roce 2018 divíme, že máme v sobě XY nedořešených – a promiňte mi ten výraz – sraček.

Na každým šprochu, pravdy trochu. Takže yes, v každým chlapovi je kus bastarda, stejně tak ale i v každé ženě ždibec mrchy. I tak si ale nepleťme pojmy a uchovejme si pojem ‚stará škola‘ ve významu, kvůli kterému byl stvořen. A pokud se stará škola ozve, tak ji nehaňme, možná je to totiž to poslední úplně nezhýralé, co tady ještě máme.

Text: Simona Redlipska