(osobnosti) O nové životní roli, životě v NBA i o elegantní módě ve světě sportu s Tomášem Satoranským

ILH_7801-Edit

Tomáš je ambasadorem značky Blažek už třetí sezónu. Jak se za tu dobu změnil jeho život i vnímání elegantní módy? Jde skloubit rodinný život a náročná NBA? A jak to vlastně mají hráči NBA se vztahem k módě. Povídali jsme si u šálku kávy v příjemném prostředí washingtonského George Townu, které si Tomáš oblíbil.

ILH_7780-Edit

Nejprve bych ti rád poblahopřál k narození dcery Sofie. Pomáháš doma s dcerkou? A jde to vůbec skloubit s náročnou přípravou na zápasy NBA?

Pomáhám. Sofia se narodila během volna v NBA. Takže jsem byl doma s rodinou. Bylo super, že jsem mohl na začátku pomoct. Chtěl jsem, aby manželka nebyla na tohle úplně sama. I teď v noci k Sofii vstávám, ale máme pravidlo před zápasy. To spím v jiném pokoji. Pomáhá mi to, abych mohl mít dobré výkony. Hodně nám pomáhá i maminka manželky, která je tady s námi.

Nedovedu si představit, kolik času musíš věnovat basketbalu, abys obstál v NBA. Jaký je tvůj obvyklý rozvrh, děláš něco navíc než ostatní hráči?

Jakmile se člověk do NBA dostane, tak je to o nějaké rutině, kterou si nastaví. Lidé si moc neuvědomují, jak je to náročná liga, jak časově tak fyzicky. Během čtyř a půl měsíce se odehraje 82 zápasů. Pak záleží, jestli odehraješ hodně minut v zápasech nebo ne. Když jsem ještě tolik v zápasech neodehrál, přidával jsem si individuální tréninky. Snažil jsem se nevypadnout z rytmu. Naopak, když teď hraju více, tak se snažím spíš regenerovat. Aby tělo vydrželo ten nápor.

Včera jsem si na zápase uvědomil, jak je liga NBA odlišná. Hráči chodí na zápasy v oblecích. Je to velkolepá show. Někteří chodí oblečeni elegantně, někteří trochu extravagantně. Kdo ze spoluhráčů je největší znalec módy?

Já bych řekl, že je to stoprocentně Ian Mahinmi. Je to Francouz, který má vlastní módní značku French Deal, kde kombinuje klasiku a extravaganci. Je to hráč, který nejlépe kombinuje barvy. Extravagance na něm vypadá dobře, ale zároveň si na sebe umí vzít krásný klasický oblek. Teď když si toho daleko víc všímám, tak vidím, že je to člověk, který se umí dobře obléci.

ILH_7932-Edit

Co tvé outfity? Prozradíš mi, kterými jsi zaujal spoluhráče?

Spoluhráči i členové realizačního týmu si hodně všímají méně formálních outfitů, kde jsme vybírali zábavné barevné kombinace. Chválí mi outfity a ptají se mě, odkud jsou. S legrací jim říkám, že to je Euro Style a je zajímá, jaká je to značka.

Máš nějaké rituály před zápasem, aby ses uvolnil? Jsi pořád ještě nervózní před zápasem? Nebo už to pouštíš ven a jdeš zkrátka na další zápas.

Stále bývám nervózní. Ale vždycky si říkám, že je to dobře. Že si tak uvědomuju důležitost toho okamžiku, že to pro mě není prostě jen další zápas. Ta nervozita mi hlásí, že jsem připravený na zápas. Nikdy jsem neměl rutinu, která by mě od někoho oddělovala, ale snažím se dělat před zápasem vždy to samé. Stejný čas na rozcvičení, posilovnu i práci s fyzioterapeuty.

Konec sezóny NBA se blíží. Co plánuješ s rodinou po sezóně?

(Tomáš se rozesmál.) My tomu říkáme, že když člověk plánuje, tak se Sofinka směje. Zatím proto příliš neplánujeme. Budeme nějakou dobu v Česku. Chceme se Sofinkou navštívit rodinu i vidět kamarády v Praze. Užít si volno.

ILH_7797-Edit

Vím, že každý rok jezdíš na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Chystáš se i letos?

Chystáme se, i když máme rodičovské povinnosti. Ale řekli jsme si, že by to bylo prima jet tam i se Sofií a s rodiči od Aničky. Je to taková naše rodinná tradice a chceme, aby pokračovala. Moc se na to těšíme. Snad to zvládneme.

Stihneš i letní kemp pro mladé hráče?

Určitě. Bude už čtvrtý ročník našeho kempu. Hrozně rádi pokračujeme v téhle tradici. Myslím si, že jsem v pozici, kdy bych měl něco vracet mladým hráčům. Předávat zkušenosti. Snažíme se to dělat stále zábavnější. Je důležité, abych v tom pokračoval.

No a chystám se na přípravu na nároďák. Měsíc budu trénovat v Praze nebo ve Španělsku a připravovat se individuálně. A pak už nás čeká Mistrovství světa.

Co je podle tebe klíčové, abychom na Mistrovství světa obstáli?

Musíme tam jet s cílem postoupit. Nejet tam jen, že si zahrajeme. Že jsme dosáhli maxima tím, že jsme se dostali na Mistrovství světa. Musíme si věřit na postup, i když to bude od prvního zápasu psychicky náročné. Už jen proto, že první zápas bude proti Americe.

ILH_7956-Edit

Co říkáš na novou kolekci oblečení od Blažka pro národní basketbalový tým?

Moc se mi líbí. Je skvělé, že to na v našich národních barvách. Líbí se mi, že to je mladistvé, zábavné i že to jde ke sportovcům. Kluci v tom vypadali dobře a myslím, že nás to bude opravdu bavit nosit.

Za chvíli pro tebe budeme připravovat novou kolekci od Blažka. Máš nějaká přání, co bys v šatníku uvítal? Co ti tam třeba chybí?

Hm, možná oblek se šortkami? (smích) Ne, moc se mi líbí, že mám v šatníku klasické obleky, saka, tuxedo, ale také víc neformálních kousků. A líbilo by se mi pokračovat v neformálních barevnějších kombinacích. Myslím, že se vždy najde něco, co od Blažka ještě v šatníku nemám a budu to chtít. Móda je hrozně proměnlivá a dá se nakombinovat vždy něco nového.