(péče) Jak často byste měl prát svoje oblečení?

Main

Umět si vyprat oblečení je jeden ze znaků dospělosti. Každý muž by měl umět nejen prát, ale i samozřejmě i žehlit a přes to nejede vlak. Každý kus oděvu snese jiný počet nošení a abychom vám ulehčili život, připravili jsme jednoduchý přehled. 

Snad každému se líbí nosit čerstvě vyprané a čistě vonící oblečení, ale každý kousek se během praní ničí a pokud něco perete stále dokola, nevydrží tak dlouho. U bílých trik je to sice jedno ale na džínách to už za pár nošení poznáte.

Džíny a denim – 10 až 20 nošení.

Ale… méně, pokud jsou viditelně špinavé. Existují teorie o tom, že raw denim by se neměl prát nikdy nebo že dát džíny do mrazáku stačí. Můžete je normálně vyprat, jen je otočte na ruby a perte nejlépe samostatně, úplně na studený program a s minimem prášku.

Svetry – 10 až 15 nošení.

Ale… tlustá pletenina vydrží i dvacet, pokud se nepotíte. Svetr perte vždycky na ten nejjemnější program, protože i živé kotě vydrží v pračce lépe, než kašmírový svetr. Nejlépe prát v ruce, velice jemně, neždímat – jen lehce vytlačit vodu a nechat schnout na rovné ploše.

Mikiny a tepláky– 2 až 3 nošení

Ale… víkendy se nepočítají.

Trička – 1 nošení.

Ale…víkendy se pořád nepočítají.

Košile – 1 nošení.

Ale…občas můžete i dvakrát, jen ne hned za sebou a nechte kus vyvětrat. Třeba denimová košile to vydrží.

Spodní prádlo a ponožky – 1 nošení.

Žádný ale.

Oblečení na sport – 1 nošení.

A nikdy žádné ale. Nikdy si neoblékejte propocené oblečení dvakrát.

Obleky – nekonečno nošení.

Ale… pouze v případě, že oblek pravidelně kartáčujete, větráte, nenosíte každý den a čas od času použijete steamovačku.

Kabáty – nekonečno nošení.

Ale…pokud o ně pečujete jako o obleky.

Tip navíc: Pokud nemáte zrovna rudé ponožky, které pouští barvu, můžete prát všechny druhy barev dohromady. Jen říkáme, že jsme to zkoušeli a svět se pořád točí a oblečení je v pořádku.

Foto: Pinterest. Text: Václav Mensa