Podzimní kvarteto

1a

Vyhlašujeme nejuniverzálnějšího oděvního parťáka na zimu. Může to být něco jiného než svetr? S šálovým výstřihem, véčkem nebo dokulata – výběr je skandálně obrovský!

 Lekce vyšší svetrologie

Jako děti jsme je nesnášeli. Štípaly, škrábaly, všude překážely, mámě se to ale nedalo vysvětlit. Ve středoškolském věku měla přednost mikina. Zato dnes jsou pulovry a kardigany pevnou součástí našich šatníků. A forma dávno zvítězila nad obsahem.

Svetr s okrouhlým límcem je v chladnějších měsících posledním střípkem do mozaiky seskládané z blejzru, košile a kravaty. Prostě kancelářský ideál. S kombinací kašmírového kardiganu a kravaty zas můžeme rovnou na večerní koktejl párty. Neměly naše maminky s tím svetrem pravdu? svetry-kompozice  Jestli jste už nakupovali kvalitní svetry z vlny nebo kašmíru, asi jste narazili na výraz „ply“. Odkazuje na počet nití v přízi. Pozor, menší či větší číslice nemá nic společného s kvalitou, ale naznačí, do jakého počasí se svetr hodí: 2-ply je ideální do letních měsíců, na zimu kupujeme 4-ply nebo 6-ply a vyšší. Pořizujeme ideálně 100% vlnu, bavlnu či kašmír (zaručeně pravý stoprocentní kašmír a cenovka 1500 Kč fakt nejdou dohromady). Vlna nás v zimě zahřeje, stejně tak i vzácný kašmír, který je navíc tenčí a nezabere pod kabátem tolik místa – je to sice luxusní záležitost, ale žádná snobárna, prostě jen velice praktická věc.

***

„Svetr je výrazem uvolněného, casual stylu. Mnohé svetry mají vyloženě sportovní náboj a svetr se obecně nehodí pro formální, vyloženě společenské události. Ale tím, jak se uvolňuje celkový přístup k pánskému oblečení, se svetr stává široce používaným i v kancelářském prostředí, v místech, kde donedávna jednoznačně dominovala saka.“

Milan Šaroun, Sekora.cz

***

Jaké máme vzory

Módní butiky často používají slovníček, který nám laikům vůbec nic neříká. Takže jen pro vysvětlení.

1b1aŽakárové vzorování

Spousta různých vzorů, k nejznámějším patří tzv. argyle vzor („golfařské“ barevné kosodélníky na přednici svetru) anebo nordický vzor (kdo si oblíbil dánský krimiseriál Zločin a hlavní postavu komisařky Sarah Lundové, už ví – její vzorovaný svetr je totiž popkulturní pojem).

2 Žerzej (jersey)

Základní pletenina, najdeme ji v různých svršcích od merino vlny až po „funkční“ mikiny.

3Aran vzorování

Pojmenování má podle irských Aranských ostrovů, původně je pletly ženy pro své nebohé manžely námořníky.

***

Po jakém sáhnout

„Stejně jako základních střihů je velmi široký i počet materiálů, ze kterých se svetr vyrábí,“ říká Milan Šaroun, majitel on-line obchodu s pánskou módou Sekora.cz. „Mnohé dnešní svetry – a to i ty značkové – jsou vyrobené ze syntetických (umělých) vláken, která jsou levná, odolná a nemačkavá. Ale ve svetru byste se měli i dobře cítit, a to je u svetrů ze syntetických vláken mnohdy dost obtížné.“

svetryBavlna

Svetry upletené z bavlněné příze jsou fenoménem posledních let. Bavlna je příjemná na omak, relativně lehká a s obstojnými tepelněizolačními vlastnostmi. Bohužel se ale vytahuje a bavlněné svetry trpí tímto nedostatkem v poměrně silné míře. Bavlněné svetry jsou dobrou volbou pro ryze sportovní použití, v počasí, které není vyloženě chladné.

Ovčí vlna

Ovčí vlna je asi nejrozšířenějším materiálem na výrobu svetrů. Má vynikající tepelněizolační vlastnosti a kvalitní vlna je i příjemná na dotek a lehká. Asi nejkvalitnější ovčí vlnou, ze které se svetry vyrábějí, je novozélandská merino vlna, která pochází z ovcí druhu merino. Pro zvýšení tepelněizolačních vlastností přidávají někteří výrobci do vláken merino vlny i další příměsi – od kašmíru přes alpaku až po novozélandskou vačici (tzv. possum merino vlna).

Kašmír

Kašmírová vlna, která pochází z volně chovaných koz kašmírských, je nejluxusnějším materiálem na výrobu pánských svetrů. Má mimořádné tepelněizolační vlastnosti, je neuvěřitelně jemná a příjemná na omak a lehoučká. Vzhledem k omezené produkci koz kašmírských je kvalitní kašmírová vlna poměrně drahá, ale na druhou stranu kašmírový svetr při správné údržbě vydrží a jedná se opravdu o svetr na celý život.

Text: Tomáš Otta