(přehled) Nejpovedenější sportovní fotky roku 2017

ÚVODNÍ FOTO

Rok 2018 se považuje za sportovní. Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu, mistrovství světa v hokeji i ve fotbale, Diamantová liga, ale i mnoho dalších významných událostí. Co se však týče fotografií zachycených v uplynulých dvanácti měsících, budou mít „cvakáčci“ co dělat, aby je překonali. Podívejte se na výběr deseti nejlepších záběrů společně s citacemi Kena Mainardise, viceprezidenta společnosti Getty Images.

Oklahoma City Thunder vs Los Angeles Clippers

1

Americká NBA je považována za nejlepší basketbalovou soutěž na světě, o fantastický snímek z tamní ligy v roce 2017 se postaral Harry How. „Tahle fotka je skvělá díky její jednoduchosti. Líbí se mi grafická přirozenost, využití hřiště jako pozadí a živost barev v kombinaci se sportovcem v plném letu,“ prozradil Mainardis.

Floyd Mayweather Jr. vs Conor McGregor

2

Souboj mezi Floydem Mayweatherem a Conorem McGregorem byl jedním z nejočekávanějších boxerských utkání roku. Tato fotka vznikla během oficiálního vážení v Las Vegas. „Zápas byl kritizován kvůli velkému humbuku, nicméně McGregor, považovaný za outsidera, ukázal slušnou show proti jednomu z nejlepších boxerů v historii,“ řekl Mainardis na adresu irského bojovníka.

Arsenal vs Bournemouth

3

Samotný zápas vyhrál londýnský velkoklub jednoznačně 3:0, ale z tohoto snímku byste řekli, že se bojovalo o každý metr hřiště. „Je extrémně vzácné zachytit tak dynamický záběr. Tento obrázek přináší náznaky baletu do fotbalové Premier League. Umění být skvělým sportovním fotografem je porozumění rytmu sportu, který fotíte, a zachytit ho v jednom záběru,“ pochválil fotku viceprezident Getty Images.

Pittsburgh Penguins vs New Jersey Devils

4

Bruce Bennett je přední světový hokejový fotograf. Že je za úplnou špičku považován právem, ukázal i v tomto snímku, který se mu povedlo ulovit trochu netradičně. „Tím, že zachytil fotku přes dálkovou kameru umístěnou v bráně, Bruce nezískal pouze dechberoucí obrázek, ale také ukázal světu moment, který by lidé v televizi neviděli. To je to, co činí naše sportovní fotografy tak důležitými,“ vyzdvihl Mainardis poklonu.

Austrálie vs Anglie5

Fotka australského kriketového týmu, kde kapitán Steve Smith hovoří ke svým spoluhráčům dříve, než se vrhnou na zápas. „Také přístup je důležitý prvek při vytváření skvělé fotografie. Důvěra, kterou australský tým dal fotografovi Ryanu Piersovi, byla rozhodujícím faktorem ke vzniku tohoto exkluzivního obrázku,“ přemýšlel Mainardis.

IFK Göteborg vs Malmö FF

6

Snímek pořízený v dubnu 2017 při duelu švédské fotbalové ligy mezi Göteborgem a Malmö. Fanoušci hostujícího týmu prokázali podporu svého oblíbeného mužstva tím, že na zápas vzali všechny možné věci v klubových barvách, včetně modrého kouře, kterým obklopili veškerý dav. „Fotka zachycuje jejich vášeň ke klubu. Dým obrázku dává pocit, jako by vystupovali z oblaků,“ smekl švédský viceprezident.

Barbarians vs Nový Zéland

7

Justinu Setterfieldovi se během zápasu o ragbyovou trofej Killik Cup povedlo vyfotit letícího hráče Barbarians Willieho Britzeho, kterak chce zastavit novozélandského Waisakeho Nahola. „Skvělí sportovní fotografové mohou být i umělci, hlavním cílem je zachytit vrchol akce,“ spekuloval Mainardis. A to se přesně v tomto záběru stalo.

Mezinárodní závod psího spřežení

8

Jízda se psím spřežením – tento sport vznikl v roce 1973 v Německu, kdy se za první týden zúčastnilo závodu 16 musherů (tak se říká závodníkům tohoto koníčku). V současné době je „mushing“ velice oblíbený a vznikají při něm skvostné fotky. „Miluju kontrast tohoto obrázku – neuvěřitelně vtipné tváře psů oproti soustředěnému sportovci a sněhu poletujícím všemi směry,“ liboval si Mainardis.

Budapešť 2017 FINA World Championships

9

Zde můžete vidět trénink synchronizovaného plavání korejských plavců, jak se připravují na závod mistrovství světa. „Tenhle neuvěřitelný záběr spojuje hned několik prvků. Ukazuje techniku a sladěnost závodníků, různé odstíny modré barvy a velkolepou stavbu v pozadí, která dává fotce pocit místa. Byl to skutečně průkopnický snímek Adama Prettyho. Do té doby jsme nic podobného neviděli, dokud se ho každý nesnažil okopírovat den poté,“ obdivoval viceprezident americké firmy nápaditost fotografa.

Letecký pohled na vlnu v Sydney

10

Mezi nejlepšími fotografiemi za loňský rok je v tomto žebříčku již druhá, kterou má na svědomí Australan Ryan Pierse. Jeho snímek sportovce při obrovské vlně na pláži v Sydney je výjimečný. „Chytře si pohrál s kompozicí, díky které zachytil obrázek ukazující neuvěřitelnou sílu přírody,“ konstatoval Mainardis.

Text: Erik Krajdl, ig: erikkrajdl

Zdroj: Getty Images