Prodejní výstava Czech Design Week Jaro 2017

czdw-poster-jaro-01-ctverec

Poprvé po 20 letech se otevírá celých 5 poschodí Domu uměleckého průmyslu na Národní třídě v Praze pouze pro další, v pořadí již 3. ročník festivalu designu Czech Design Week Jaro 2017 (dále CZDW). Budou zde představeni noví designéři a také nová zajímavá partnerství. Na co se můžete těšit?

Cílem CZDW však není jen představení vystavujících umělců, ale také jejich následná podpora. Proto byla uzavřena spolupráce s online shopem zoot.cz a 10 vybraných designérů bude prodávat své produkty jejich prostřednictvím po dobu jednoho měsíce. Získají tak další odbyt a nové zákazníky, což je pro další vývoj značek prioritní.

Lenka Záhorková
Lenka Záhorková

Designérkám Nalejto a zástupci hodinek PRIM jsme položili 5 tematických otázek

Za značkou NALEJTO ceramic design stojí skupina designérek porcelánu, které dala dohromady nejen láska k porcelánu, ale i ateliér keramiky na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na ZČU v Plzni. Na Czech design weeku představí kolekce tří autorek – Markéty Kalivodové, Lucie Vostalové a Lenky Záhorkové.

Ty samy navrhují i vlastnoručně realizují především užitkový porcelán – čajové sety, mísy, vázy, ale i volné objekty, šperky, hračky nebo svítidla. V tvorbě hledají správnou bilanci mezi estetikou a funkčností, ale nebojí se ani experimentovat.

Lucie Vostalová
Lucie Vostalová

Práci kterého českého designéra nebo umělce nejvíce obdivujete?

Protože jsme kolektiv více designérek, neshodneme se jednohlasně na jednom jméně. Nicméně české klasiky, průkopníky designu a užitého umění jako jsou například Adolf Loos, Ladislav Sutnar, nebo třeba Pavel Janák bychom zmínit asi měly.

Jaké je Vaše nejoblíbenější místo v Praze z hlediska designu?

Když nebudeme počítat spoustu nových galerií a designshopů, tak jít načerpat inspiraci do sbírek Uměleckoprůmyslového muzea či stálých expozic Veletržního paláce je vždy sázka na jistotu.Z hlediska konceptu máme rády kulturní centra, jako je Pragovka, SmetanaQ nebo Vnitroblock.

Co bylo inspirací pro Vaši kolekci, vystavenou na CZDW jaro 2017?

Celkem rády experimentujeme. V naší expozici najdete jak užitkové produkty, tak více experimentální a konceptuální objekty.

Vaše životní motto?

Hlína není špína a někteří keramici jí i jedí.

Na co z vaší dosavadní činnosti jste (vy osobně nebo jako značka) nejvíce pyšné?

Markéta Kalivodová
Markéta Kalivodová

Nejvíce si ceníme našich společných projektů. Konkrétně výstavy „NALEJTO v Laufenu / jak roste porcelán“ a projektu „Design jako hra“, designového stolního fotbálku s porcelánovými hráči s ilustracemi českých designérů, který jsme představily na loňském ročníku Designbloku./A protože osazenstvo našeho studia tvoří pouze ženy, můžeme být pyšné na to, že ještě stále jako studio fungujeme.
PRIMdiplomat_10 mensiZdeněk Novák pracuje v marketingu již 16 let a v současnosti zastává pozici marketing managera ve společnosti Elton hodinářská a.s., jediného výrobce hodinek PRIM. Je velkým obdivovatelem designu a vášnivým sběratelem hodinek. Při příležitosti 600 let výročí postavení Pražského Orloje uspořádal se svým týmem ve své době největší výstavu hodinek v ČR pod názvem Umění řemesla hodinářského.

Práci kterého českého designéra nebo umělce nejvíce obdivujete?

Maxima Velčovskýého. Mimo tvorbu obdivuji také jeho sociální přesah.

Jaké je Vaše nejoblíbenější místo v Praze z hlediska designu?

Vinohrady

Co bylo inspirací pro Vaši kolekci, vystavenou na CZDW jaro 2017?

Přijďte se podívat.

Vaše životní motto?

Žádné nemám

Na co ze své dosavadní činnosti jste sám nejvíce pyšný?

Na své děti.