(psycho) Je jóga jen póza?

Je duchovno jen zástěrkou pro narcisismus? I to je v dnešní době dost možné. Že cvičíš jógu a pořád o tom všude vyprávíš, ještě neznamená, že budeme obdivovat tvou oddanost světu jogínů.

Ne každý ale musí hledat v józe hlubší smysl. Víme dobře, že člověk se při ní perfektně celý protáhne a je zdravé ji cvičit. Jenže právě teď studie prokázaly, že vlastně nejvíc dopomáhá k narcisismu, tedy zahledění se do sebe. To by málokdo tipoval.

Jóga zpravidla trvá 90 minut, za kterých se vám podle nové studie pěkně zvedne ego. Na univerzitě v Southhamptonu vzali pro tento výzkum 93 studentů jógy a po 15 týdnů u nich hodnotili pocity sebevylepšení. To je dostatek studentů i dost dlouhá doba na to, aby byly výsledky uvěřitelné.

Otázky na studenty byly například, v jakém vztahu se cítí být vůči průměrným studentům, nebo jak uvěřitelně dokážou říct fráze typu „jednou budu všem známý za dobré skutky, které udělám“ a tak dále…

Prokázalo se, že když byli studenti tázáni přibližně do hodiny po cvičení jógy, narcistické znaky se u nich projevovali mnohem více než ve dny, kdy hodiny jógy neměli.

Velmi podobné výsledky vyšly také u skupiny dobrovolníků, kteří se věnovali meditaci. Něco na tom bude! Přestože původně měly podobné aktivity vést primárně ke zklidnění ega, dnes ho naopak vyhání do nebeských výšin.

Text: Simona Redlipska

Foto: Pinterest