Ředitel na nákupech

2

Jedna dobrá rada zní, že pokud nemáte módu jako koníčka, dbejte hlavně na to, abyste se oblékali vzhledem k prostředí, ve kterém se pohybujete. ForMen proto sledoval v akci ředitele obchodní sítě společnosti Partners Jana Vodehnala, který si zaskočil ke krejčímu Leu Macenauerovi.

Konfekce versus šití na míru. Jak řešíte toto dilema vy?

Mám konfekční postavu, tedy nejsem nucený vyhledávat šití na míru. Když jsem si to ale vyzkoušel, musel jsem uznat, že to má něco do sebe. Pokud si vyberete dobrou firmu, oblečení na míru sedí opravdu jinak. Od té doby mi konfekční oblečení v obchodě musí opravdu sednout, nebo raději volím variantu na míru. Kdo chce dobře vystupovat a především se dobře cítit a nemá úplně konfekční postavu, doporučuji navštívit firmu, která šije na míru a kde vám i odborně poradí.

Inspirovala vás návštěva v salonu Lea Macenauera?

Náštěva byla velice příjemná, a to i prostředím, zvolenou hudbou, ale především přístupem pana Macenauera. Je vidět, že je to člověk, který se věnuje módě již řadu let, má ji prostě rád. Podle toho i přistupuje k zákazníkům.

Jak se váš přístup k módě vyvíjel v průběhu vaší kariéry?

Módu mám rád. Mám rád její rozmanitost a vždy se oblékám podle nálady. Člověk by mohl závidět lidem, jako byl například Steve Jobs, který pořád chodil ve stejném, aby se nerozptyloval. Mne ale baví někdy být v dobře padnoucím obleku, podruhé v naprosto pohodlných teplákách.

Co vy a hodinky?

Hodinky mám rád, první drahé jsem si koupil k třicátým narozeninám a dodnes, když si je vezmu, mi dělají radost. Bez hodinek bych se cítil na jednání jako nahý. Dobré hodinky dle mého patří ke každému business oblečení. Je to ten nejdůležitější doplněk.

Jak byste popsal svůj styl oblékání v práci? 

Nejsem typ, co by musel chodit striktně v saku a kravatě. Když má člověk vkus a umí přizpůsobit dress code typu schůzky, tak to naopak považuji za vhodné. Nicméně džíny a košile s krátkým rukávem do kanceláře v mém oboru finančního poradenství určitě nepatří.

Nakupujete módu v cizině?

Ano, mám rád nákupy v zahraničí, minimalizujete tak šanci, že pak v Čechách potkáte někoho ve stejném oblečení.

Pleteninové sako Leo M.: Výborně se kombinuje s džíny, kalhotami chinos, tenkým svetrem, košilí, polokošilí, můžete do něj nosit i kravatu nebo jen kapesníček a rozepnutou a rozhalenou košili. Musíme mít na paměti, že se jedná o neformální oděv, a tak bychom se v kombinacích s ostatním oblečením k saku měli chovat. Sako nenoste po šesté hodině odpolední, naopak hodí se na zahradní slavnosti, grilování a neformální setkání. Oživí váš páteční pobyt v kanceláři, zkrátka je vhodné kdekoli, kde se chcete cítit pohodlně, ale stále si zachovat eleganci. Vlněný trenčkot Leo M.: Váš jarní vzhled doplní lehký vlněný trenčkot. Pan Vodehnal přišel ve svých dokonale padnoucích džínech, které jsme doplnili kousky z naší aktuální kolekce, díky nimž je stále velmi elegantně oblečen, ale přitom zůstal neformální. Kombinaci celku tvoří vlněný trenčkot, lněné sako, bavlněná kostkovaná košile, rifle, kožený hnědý opasek a hnědé kožené boty. Nejvýraznější z celého outfitu je právě kratší kabát. Ten je vlněný, má široké klopy a je polopodšitý netradičně látkou, ze které šijeme košile.
3
Více kravat a košil pro váš šatník! Leo M.: Výměnou košile a kravaty dokážete změnit celkový dojem z vašeho outfitu. Při komunikaci se lidé dívají nejčastěji do očí a potom vnímají pomyslný obdélník kolem hlavy, kde je zahrnuta košile, kravata, vrchní část saka a už trošku méně kapesníček. Velmi často muži nosí stejný oblek opakovaně během týdne. Většina lidí bude vnímat změnu košile, kravaty a kapesníčku, jako kdybyste si vzali celý nový outfit. Doporučuji mít více rozdílných barev a vzorů. Jednoduchou kravatou, jednobarevnou s puntíky a proužky, nic nepokazíte, ale také rozhodně nevyniknete. Pokud jste odvážnější, zkuste třeba i klasické paisley vzory. Hedvábí pro kravaty značky Leo Macenauer je utkané hustěji, proto bude lépe držet tvar uvázaného uzlu a zároveň je možné díky tomu vidět i ty nejjemnější detaily, které vyniknou právě u vzorů kravat.
4
Kapesníčky Leo M.: Kapesníčky jsou nejrůznějších barev, vzorů a mohou být zábavné nebo naopak velice formální. Je na každém z nás, jak kapesníček zkombinujeme a jak jej do kapsy složíme. Pokud se rozhodnete pro stejnou barvu kravaty a kapesníčku, zkuste alespoň zvolit o tón jiný odstín a rozhodně jiný vzor. Nebraňte se kombinaci malých a velkých vzorů, stejných, ale i rozdílných. Například malé a velké puntíky. Jak skládat kapesníček Peak fold – špičatý sklad Naaranžujete jej špičkami nahoru, přitom doporučuji, aby horní růžek u levého ramene byl nejvyšší a směrem ke klopě byl kapesníček více zastrčený do náprsní kapsy. Straight fold – rovný sklad Naněkolikrát složený kapesníček tak, abychom vytvořili podlouhlou linii. Jedná se o velice striktní způsob složení kapesníčku. Doporučil bych jej použít do smokingu v kombinaci s bílým kapesníčkem anebo potom v případě, že nechceme působit nijak extravagantně. Puff – nadýchaný sklad Už samotný název napovídá, že takto složený kapesníček působí organicky a vzdušně. Přirozeně vynikne draperie a hra stínů vytvářejících se jednotlivými záhyby.
6
Nebojte se barev Leo M.: Nejvýraznější barvy je možné najít u bavlněných materiálů. Výrazné barvy se dají nalézt i ve vlněných látkách, dodavatelé budou nejspíš z Itálie, což je pro letní saka stejně ideální, protože italské látky jsou zpravidla více odlehčené než například moje oblíbené anglické. Rozhodně nyní neměňte celý šatník za barevná saka, protože ke správné kombinaci musíte mít určitý cit a odvahu barvy nosit.
5
Víkendová taška Koňaková barva je ideální pro letní dny. Díky svému zpracování z nejkvalitnější lícové třísločiněné hovězí kůže je nevšedním doplňkem pro každého gentlemana i náročného muže, který hledá výjimečnost a originalitu.

Foto: Pavel Horák