Retro design čili Nanovo

stolek_umakart_barevny

Adam Karásek a Jiří Mrázek nedávno v centru Prahy otevřeli obchod, který ocení hlavně milovníci designového retra.

Začít prodávat nábytek, kterého se naši rodiče ve velkém zbavovali počátkem devadesátých let s nástupem IKEA a dalších „západních“ obchoďáků s nábytkem do Čech, může vypadat jako poněkud nepraktický obchodní tah.

1620008_hr
V obchodě Nanovo si přijdou na své milovníci československého předlistopadového designu

Avšak Adam Karásek s Jiřím Mrázkem se od roku 2011, kdy otevřeli e-shop s názvem Nanovo, v němž nabízejí nábytkové kousky a bytové doplňky z druhé poloviny 20. století (hlavně ze sedmdesátých a osmdesátých let socialistického Československa), přesvědčili, že je o ně zájem. A velký. Proto si loni na podzim mohli v centru Prahy (konkrétně v Týnské uličce) otevřít svůj první kamenný obchod, jediný obchod s retro nábytkem v Praze, v němž jsme se byli podívat a kam zveme i vás, neboť to rozhodně stojí za to.

kluci3
Adam Karásek s Jiřím Mrázkem ve svém retrokrálovství v centru Prahy

Najdete tu například unikátní nábytek z nedávno zdemolovaného hotelu Praha, který v sedmdesátých letech navrhl Zbyněk Hřivnáč, či postříbřené konvice, tácy a příbory zachráněné také odtamtud. Jiřího Mrázka jsme se zeptali, proč se s kolegou specializují zrovna na toto období a jaké retro kousky z jejich obchodu momentálně nejvíc letí.

kram_tisk_001„Přijde nám, že velké množství věcí z bývalého Československa je mnohdy stále nedoceněných a hlavně se nám ty věci líbí. To je jeden z hlavních konceptů našeho obchodu, věci, které prodáváme, se nám hlavně musejí líbit. Jinak v našem sortimentu žádný vyložený bestseller nemáme, ale velký zájem je například o komody navržené Jiřím Jiroutkem nebo o hodinky Prim.“

Text: Markéta Růžičková, foto: archiv