(Robert Vano) Technika, která vaše fotky posune na nový level

DSC_1712

Letos v létě jsme zúčastnili fotografického workshopu Roberta Vana, při kterém jsme se naučili nejenom daleko líp fotit, ale taky si osvojili techniku platinotypie. A že tato technika dodala našim fotkám z mobilu úplně nový rozměr, to je přinejmenším understatement… Během workshopu spolupořádaném značkou Samsung jsme používali telefon Samsung Galaxy S10.

DSC_2112

Příležitost workshopu s tak renomovým fotografem, jakým je Robert Vano, jsme si nenechali ujít. Právě originální platinotypie je pro Vana oblíbeným způsobem vyvolávání fotografií. Oč jde? Je to fotografický proces, při kterém se výsledný snímek vyvolává pomocí citlivosti platinových solí na světlo. Je to ta nejstálejší fotografická technika, časem totiž barvy ani ostrost snímku neztrácí nic ze své intenzity. A to ani v případě, kdy je fotografie vystavena slunečním paprskům. 

DSC_2129

Jak postupovat při platinotypii podle Roberta Vana?

1. Vyfotíte momentku na mobil, stáhnete snímek do počítače a upravíte (překlopení do černobílé verze, zvýšení kontrastu atd.).

2. Vytisknete negativ na transparentní fólii.

3. Potřete papír speciální emulzí z platiny. Papír následně schne v tmavé místnosti, aby platina nebyla osvícená.

4. Negativ se pomocí UV záření otiskne do papíru.

DSC_2187

5. Fotografie se vyvolá v sérii několika po sobě jdoucích roztoků, na závěr se vypere v čisté vodě a usuší do finální podoby. 

6. Fotografie se pro patřičné vyniknutí může opatřit bílou paspartou a vhodným rámem.