(rozhovor) Bratři Brůnovi, investice do zlata jako rodinný byznys

main

Bratry Libora a Vladimíra Brůnu pojí nejenom rodinné pouto, ale i společný byznys a vášeň pro sport. Před několika lety společně nastoupili do podnikání, která se zabývá investicemi do fyzického zlata a stříbra. Jsou nesmírně ambiciózní, nebojí se riskovat a jsou jeden pro druhého inspirací. My jsme si s úspěšnými podnikateli povídali o tom, proč a jak investovat do drahých kovů, hypotékách, ale i o tom, jak překonávali rivalitu mezi sebou.

_FRN2187_1

 

Podnikáte ve stejném oboru – investice do fyzického zlata a stříbra. Jak jste se k tomu dostali?

L: Do firmy mě přivedl brácha před 2 lety. Se zakladateli vybudoval firmu tak velkou, že potřeboval přivést další parťáky s dlouholetými zkušenostmi, kteří jim pomůžou s řízením a dalším rozvojem. Nejdříve jsme kvůli rodinnému vztahu váhal, ale ostatní akcionáři mě přesvědčili a 12 let kariéry a skvělých úspěchů mě dodalo odvahy, i když jsme šli vždy každý vlastní cestou.

V: Do Golden Gate jsem přišel v roce 2012 po roce existence firmy. Přivedl mě jeden z akcionářů, který dal do rozvoje firmy peníze a potřeboval firmu rozhýbat. Okamžitě mě oslovil jak produkt, tak hlavně oba zakladatelé, Pavel Ryba a Pavel Kupka. Dokázali jsme si vzájemně hodně věcí předat. Všichni tři jsme úplně odlišní, ale na důležitých věcech jsme se dokázali vždy shodnout. A měli jsme odvahu přivádět do firmy skvělé lidi, úspěch Golden Gate stojí na lidech, kteří by byli špičkou v jakékoliv profesi. Ve firmě panuje hezká atmosféra a ta u nás drží úspěšné lidi, je jim s námi dobře.

Jak to v praxi funguje? Řekněme, že chci investovat do zlata a stříbra. Co pro to musím udělat?

L: Prvním krokem je zvolit si seriózního transparentního partnera, který je napojen přímo na světové slévárny a bude tu stále v dobré kondici za více jak 5 let, kdy budete třeba kovy prodávat a realizovat zisky. Potom prodiskutovat s profesionálem na investiční kovy svoji situaci a cíle, nastavit strategii. Díky aktuálně nízké ceně zlata a stříbra investovat jednorázově část volných prostředků.

Doporučuji ideálně pokračovat v měsíčních pravidelných investicích, které umožní další průměrování ceny. Zlato a stříbro hlavně držet fyzicky bez závislosti na další institucích.

V: Je to velmi jednoduché. V České republice máme 18 kanceláří, stačí kontaktovat někoho z našich lidí a sjednat si schůzku. Osobní kontakt a individuální přístup ke klientovi je důležitý, vyrobit a prodat umí v dnešní době kdokoliv, důležitý je ale doprovodný servis. Investování je o dlouhodobé důvěře a seriózním partnerovi. Je to důležitý krok v životě, potřeby každého klienta jsou trochu jiné a také se v čase mění. Když si kupujete auto, také nevezmete první nabídku, která na vás vyskočí. Investování má ještě delší horizont než životnost auta, je také potřeba chodit na pravidelné garanční prohlídky a mít dlouhodobého partnera, který rozumí vašim potřebám.

V čem je spoření tohoto typu výhodné?

L: Cena komodit je velmi volatilní. Pravidelným ukládáním docílíte výhodnou nákupní cenu, trefit cenové dno každého aktiva je velmi obtížné. Dosáhnete na větší slitky s nižší jednotkovou cenu přepočtenou na 1 gram zlata. Ukládáte hodnotu, kterou ihned neutratíte.

V: Naše spoření je velmi podobné stavebnímu spoření, podle průzkumu Asociace stavebních spořitelen jde o druhý nejpopulárnější druh spoření právě po stavebku a to jsme nepotřebovali investovat velké prostředky do reklam. Velká výhoda našeho spoření je to, že máte investici fyzicky a je velmi likvidní, dokážete ji velmi rychle prodat a mít peníze na účtu do 24 hodin, to nejde u žádných finančních produktů. A nepotřebujete velkou částku k tomu, abyste měli u sebe investici fyzicky, na byt je potřeba miliony, obrazům je potřeba rozumět a nejsou likvidní. Nejvýhodnější slitek zlata trojská unce (31,103 g) stojí něco málo přes třicet tisíc, je velmi snadno ověřitelný, všude na světě stejný, není potřeba mít velkou expertízu a máte u sebe hmotnou a likvidní věc. Největší výhodu drahých kovů ale spatřuju v jejich současné ceně, která je velmi příznivá.

GG

Vyplatí se více investovat do zlata, nebo do stříbra?

L: Já jsem začal se stříbrem, které je extrémně podhodnocené. Fyzicky je stříbra nyní méně než zlata. Má tisíce použití v průmyslu. V krizích roste o mnoho rychleji. Je v něm obrovská příležitost. Pro lidi o generaci starší bych ale doporučil zlato. Je méně volatilní. Je osvobozeno od DPH. A velmi jednoduše se skladuje a přenáší. Je to otázka vkusu a preferencí.

V: Investice do fyzického zlata by měla mít horizont nad 5 let, investice do stříbra nad 7 let, pokud máte horizonty kratší, není pro vás fyzický kov vhodný. Byt na investici si také nekoupíte s tím, že ho za dva roky prodáte. Zlato je konzervativnější investice, je vhodné pro začínající investory, stříbro má vyšší cenovou volatilitu, jeho cenu považuju za velmi podhodnocenou.

Existují tam nějaká rizika? Na co si dát pozor?

L: Hlavně na původ slitků a mincí, reputaci obchodníka. Nenechat se nalákat na podezřele nízké ceny. Zaměřit se na výkupní podmínky, kdy se budou realizovat zisky. Pravidelně potkáváme největší hráče Evropy a tento obor má velmi úzkou skupinu dlouhodobě úspěšných lidí, není to odvětví pro rychlé zbohatnutí, ale pro dlouhodobou poctivou práci.

V: Investujte jen u renomovaných obchodníků, kteří mají široké pokrytí kontaktních míst pro klienty, to je důležité pro budoucí výkupy. Každý seriózní obchodník je transparentní a pravidelně zveřejňuje své výsledky hospodaření a finanční situaci firmy. Pokud firma nezveřejní se sbírce listin svou výroční zprávu, je na ní něco podezřelé. Slušná firma nemá před klienty co skrývat a je ke klientům otevřená.

Pro koho je tato forma investice a spoření určená?

L: Pro lidi, kteří umějí dát měsíčně stranou alespoň 500 Kč. Pro lidi, kteří se chtějí připravit i na horší časy a doby, kdy akcie, dluhopisy a nemovitosti přestanou růst. Pro lidi, kteří chtějí ochránit svoje bohatství v dlouhém období a předat dalším generacím více než jen znehodnocenou měnu s nižší kupní silou.

V: Spořit lze už do 500 Kč měsíčně. Pokud tuto částku nedokáže někdo ušetřit, měl by radši držet hotovostní rezervu nebo mít alespoň rizikové pojištění. Snažili jsme se spořením zpřístupnit investici do drahých kovů prakticky každému, komu není lhostejná jeho budoucnost. Výsledkem je více než 25 tisíc spokojených klientů, měsíčně zhruba o 500 klientů rosteme. Potenciál trhu je ale mnohem větší. Češi drží v průměru 1 gram zlata na osobu, Němci mají v průměru více než 100 gramů. Do pěti let se dostaneme alespoň na jednu desetinu stavu v Německu, český trh se tedy zdesetinásobí.

Kolik by měl člověk v průměru investovat za rok?

L: Pro děti na studia kolem 30 tis za rok (2.5 tis měsíčně), aby v dospělosti dosáhly na zaplacení studií nebo měly na start v podnikání. Třetinu výše měsíční splátky hypotéky jako rezervu pro případ růstu sazeb s 2% na obvyklých 5%. 500 Kč pro začínající investory do stříbrného slitku hmotnosti 250g. Pro velké investory statisíce až miliony. Je to individuální. A tak přistupujeme k našim klientům.

V: Fyzické zlato a stříbro by podle mého názoru mělo tvořit 20 % investic klienta. Proto by měl člověk investovat tolik, aby měl celkově pětinu svých investic ve fyzickém zlatu a stříbru. V dobách předražených akcií a nesmyslně drahých nemovitostech je to rozumná volba a velká investiční příležitost. Až budou nemovitosti a akcie za rozumnou cenu, měla by hodnota fyzických kovů dosahovat 5-10 % majetku. Teď je však vhodná doba na investice do drahých kovů.

Každý máte vlastní firmu, ale podnikáte ve stejném oboru. Nepanovala mezi vámi někdy rivalita?

L: Rivalita panovala mezi námi celý život hlavně ve všech různých hrách, posouvala nás.  V práci je brácha velkorysý a přející. Z mého úspěchu má radost dvojnásobnou. Na fotbalovém hřišti mám větší zkušenosti já. Stejně tak jsem nadšený, když brácha odvede skvělou práci na hřišti a odehraje výborný zápas. Jsme stoperská dvojice, přes kterou těžko někdo projde.

V: Rivalita mezi námi vždy panovala, ale zároveň k bráchovi cítím velký respekt. Je to jeden z mála lidí, který dokáže ovlivnit mé názory. Vždy mi dobře poradí a vím, že to se mnou myslí dobře. Cokoliv jsme spolu dělali, vždy dobře dopadlo. Myslím, že naši rodiče z nás můžou mít radost. Jsem šťastný, že mám tak úspěšného bráchu. Líbí se mi jeho životní filosofie, nejdůležitější jsou pro něj zdraví a vztahy. Pokud jsou tyto dvě veličiny v pořádku, vše ostatní už se dostaví.

Pomáháte si v osobním i pracovním životě?

L: V práci mi brácha předal vše, co věděl a zažil. Vyprávěl mi, když jsme jeli na první služební cestu do Mnichova, když jsme doma grilovali, šli spolu běhat, pak i na pravidelných týdenních setkáních. V osobním životě je naše pouto ještě pevnější.

V: Brácha je ten tvořivý a já jsem ta hrubá síla, vzájemně se doplňujeme. Chodíme spolu na společné tréninky zaměřené na posilování. Máme za sebou několik úspěšných investic do nemovitostí. A brácha po mně převzal štafetu v investicích do drahých kovů. Pokud chci najít zajímavou investiční příležitost v mincích, je na to brácha větší expert než já, i když jsem v oboru déle.

Čím vás váš bratr inspiruje? Je něco, co vám dal do života?

L: Inspiruje mě svojí vytrvalostí, odvahou, schopností řešit těžké situace. Celý život mi ukazuje správný směr. Do čeho jsme spolu vlezli, tam byl úspěch, zábava, radost.

V: Líbí se mi, jak dokáže dělat věci pro radost a potřebuje mít hlubší smysl své činnosti. Má ve všem neuvěřitelnou lehkost, talent. Lidi ho přirozeně respektují, nemá nepřátele. Má ve svých věcech pořádek, já jsem spíše chaotik. Při společných investicích do nemovitostí měl vždy hezky všechno strukturované, já papíry doháněl až na poslední chvíli, ale tento chaos ale často přinesl větší ziskovost. Brácha je strukturovanější, já musím více improvizovat a také se na výsledek více nadřu, ať ve firmě nebo ve sportu.

Netajíte se tím, že jste byli adepti na zvláštní školu. Nakonec jste ale vystudovali vysokou školu a nyní máte prosperující firmu. Jaký je váš recept na úspěch?

L: Jednoduchost, zdravý selský rozum, vynikající vztahy, vůle, morálka.

V: Oba děláme jen věci, které nás baví. Neplýtváme energií nad něčím, co nedokážeme ovlivnit. Máme odvahu dělat nové věci a také se obklopujeme lidmi, kteří jsou lepší než my. A oba jsme vítězní typy, nemáme rádi ty ubrečené a dopředu poražené. Ani pro jednoho z nás neexistuje, že něco nejde. Táta nám vždycky říkal: všechno jde, když se chce. Jen chcíplá koza nejde.

Specializujete se i na hypotéky. Co byste poradil těm, kteří zvažují, že se k tomuto kroku zavážou?

L: Ať jsou připraveni na růst měsíční splátky o 20-30% a pokles ceny financované nemovitosti, kdy budou muset poslat do banky neočekávaně další peníze. A ať tvoří rezervy v aktivech, které při pádu cenu nemovitostí rostou. Jejich zhodnocení jim zajistí ochranu jejich bohatství a dlouhodobý klid.

V: Hypotéka je dobrý sluha, ale špatný pán. Je to dlouhodobý závazek. Hypotéky byly teď několik let velmi dostupné, nabrali si je i lidé, kteří měli raději zůstat v nájmu. V Čechách je velká obliba bydlet ve vlastním bydlení. Zkuste ale neposlat bance tři splátky, zjistíte, že bydlení není vaše. Nemovitost propadne bance a vám zůstane závazek vyrovnat peníze bance.