(rozhovor) Daniel Tanner – je kryptoměna budoucností všech?

LW_190313_PLATON_FINANCE_DANIEL_TANNER_PORTRAIT_PRAGUE_CZ_LQ_0004

Daniel Tanner je mladý digitální génius, který jako jeden z prvních u nás začal podnikat s kryptoměnou. Založil vlastní společnost Platon Finance a my jsme si s ním povídali o budoucnosti, o tom, co všechno musel překonat a o inspiraci k lepšímu životu. 

Proč by měli lidé v dnešní době investovat do kryptoměn?

Dochází k transformaci/digitalizaci majetku a peněz. A v posledních měsících se ukazuje, že kryptoměny splňují všechny důležité aspekty pro úspěšnou realizaci této technicko-finanční evoluce. Hlavním důvodem, proč investovat do kryptoměn, je jejich nezávislost a možnost je používat všude na světě, samozřejmě v místech, kde je internetové připojení. Dalším lákadlem pak je šance na vysoké zhodnocení.

Jaké výhody a rizika to představuje?

Výhodami jsou zkrácení distribučního řetězce, anonymita, použitelnost na globální úrovni bez omezení hranic, tvorba nových pracovních pozic, průhlednost a férovost v podobě transakcí a převodu peněz. Nevýhodami je zatím nízké rozšíření a adaptace z globálního pohledu, složitá použitelnost pro netechnického uživatele, nízká informovanost nebo nepřesná a vysoká volatilita.

Vaše společnost Platon Finance jako jediná v ČR nabízí pojištění kryptoměn. Jak vznikla tato myšlenka a jak to vůbec funguje?

Formu pojištění, kterou budeme nabízet ve spolupráci se společnostmi SYMANTEC a Anderson, je jedinečná pro celý svět. Snažíme se toto riziko maximálně eliminovat, proto jako první na světě nabízíme pojištění digitální peněženky až do výše 500.000 eur. Peněženka akceptuje TOP 4 silné kryptoměny včetně Bitcoinu. Stali jsme se prozatím jediným projektem s pojistkou proti digitálním krádežím kryptoměn.

 Nedávno jste získali hned několik světových cen. O jaká ocenění se přesně jednalo?

Platon Finance získala letos v březnu ve Švýcarsku na konferenci Finance World Expo ocenění Best Fintech product 2019. Je také držitelem ocenění amerického magazínu CIO Application Europe, a to v kategorii Company of the year 2019, cena: TOP 10 Blockchain providers.

LW_190313_PLATON_FINANCE_DANIEL_TANNER_PORTRAIT_PRAGUE_CZ_LQ_0007

 Jak jste se dostal k byznysu s kryptoměnami?

Měl jsem zkušenosti s IT, řízením firem a obchodem, a tyto všechny znalosti jsem mohl skvěle využít pro tvorbu unikátního řešení, které bude používat celý svět.

Netajíte se tím, že jste měl v dětství problémy ve škole a se psaním. Dnes jste velice úspěšný ve svém oboru. Co vám v tom nejvíce pomohlo?

Ve všem mi nejvíce pomohla moje žena a její podpora v osobním i pracovním životě. Především je to celé o tom se nikdy nevzdávat a jít si za svými sny, i když se zdají být nereálné a vyskytují se na této cestě velké překážky.

Prý jste s „podnikáním“ začal už v pouhých 6 letech. Co jste v tu dobu dělal a jaká byla vaše motivace?

Bavilo mě být v kontaktu s lidmi. Největší radost jsem měl, když jsem přišel na něco, co si ode mě druhý člověk může koupit a raduje se z toho. Takto začala moje láska k obchodu a ke komunikaci s lidmi. V šesti letech jsem mimo sbíral slitky skla po zkrachovalé sklárně, které jsem prodával před cukrárnou.

 Co považujete za svůj největší životní úspěch?

Překonání strachu a stigmatizace, že jsme z malé země a je nepravděpodobné něčeho dosáhnout v zahraničí. Vybudování šťastné a úspěšně firmy se skvělým a jednotným týmem. Neustále překračuji bariéry a snažím se překonávat sám sebe.

Zažil jste někdy nějakou životní prohru?

Zažil jsem jich několik a to v osobním i pracovním životě. Ve výsledku jsem přišel na to, že bojuji sám se sebou, proto jsem změnil své osobní nastavení, abych se lépe vyrovnával s nepřízní osudu a ideálně nenarazil na žádnou další prohru.

Jak nejraději trávíte volný čas? Máte nějaké zájmy?

Momentálně je to 100% koncentrace na práci, kterou považuji za své poslaní a zároveň i koníček. Miluji snowboard, na kterém jsem se naučil nedávno jezdit, cestovaní a poznávání nových míst, kultur a kulinářských dovedností v různých krajinách.

 Díky své práci hodně cestujete. Jaké místo je pro vás srdcovou záležitostí?

Myslím si, že každá krajina je něčím specifická. Pokud se dobře a pozorně díváte, tak si všude najdete něco pozitivního a pěkného. Spíše bych řekl, že si dovedu představit být někde déle času a to v destinacích jako jsou Rakouské nebo Švýcarské Alpy, Bahamy, Miami, New York nebo Maledivy. Záleží, co zrovna si přejete dělat a jak jste nalazení.

Podnikáte společně se ženou. Jak spolu fungujete v této roli?

Velice dobře, tam kde nejsem schopen fungovat nebo nemohu, tak mě zastoupí moje žena a díky tomuto se rychle posouváme dopředu. Plně se respektujeme a v řadě věcí poslouchám a naslouchám svojí ženě, protože má obrovský kreativní talent a intuici se smyslem pro detail.

LW_190313_PLATON_FINANCE_DANIEL_TANNER_PORTRAIT_PRAGUE_CZ_LQ_0006

Jaký je váš vztah k módě?

Můj vztah k módě je velmi pozitivní. Mám ji velice rád, přiznám se, že toto je zrovna oblast, se kterou mi plně pomáhá moje žena.

Jak vidíte budoucnost? Myslíte, že kryptoměna časem nahradí klasické peníze?

Myslím si, že pokud se bavíme o digitalizaci, tak ano a řekl bych plně nahradí nebo doplní funkci peněz a rozšíří jejich možnosti používání a vnímání hranic v nakládání s penězi.