(rozhovor) Renesanční vizionář a česká bitcoinová jednička

StranskY

Založil největší českou firmu obchodující s bitcoiny v Čechách a na Slovensku. Úspěšně dokončil projekt soukromé Vysoké školy manažerské informatiky, ekonomiky a práva, kterou koupila Prosperita Holding. Stál také jako finanční investor u zrodu známé ekologické značky Frusack, která vyrábí znovupoužitelnou alternativu k jednorázovým plastovým sáčkům do obchodů.

 

Martin Stránský je vlastně takový novodobý renesanční investor a vizionář.
Nadšenec do sebeobranné techniky Krav Maga, cyklistiky a fitness jako první v Evropě nabízí lidem ve spolupráci s Expobankou běžný bankovní účet, který umožňuje obchodovat s bitcoiny. Nakupovat a prodávat kryptoměnu jde přímo v internetovém bankovnictví NEO účtu.
„V padesáti jsem přišel před velké rozhodnutí. Koupit si červené Ferrari, nebo založit novou firmu. Udělal jsme to druhé a teď nelituji.“
Kryptoměna teď samozřejmě reaguje na krizi okolo Covid-19. Současná epidemie nahrává právě rozvoji alternativních způsobů placení včetně bitcoinů. Lidé je přitom neberou jen jako investici, ale i jako bezpečný platební prostředek.
„Bitcoin se už začíná chovat jako digitální zlato. V minulých týdnech vzrostl jeho prodej v Česku o 50 procent.“
Stránského firma kromě klientského centra na Arbesově náměstí, které provozuje již od roku 2014, a bitcoinových automatů, takzvaných Bitcoinmatů, provozuje také jednu z největších tuzemských kryptosměnáren Bitstock a bitcoinové bankovnictví Bitstock +. V současné době připravuje také unikátní mobilní aplikaci.
„Apku vyvíjíme se zaměřením na každý maličký detail. Je to takové naše společné a milované dítě. Chceme ji spustit v době halvingu – někdy kolem 12. května,“ dodává s neskrývaným nadšením Stránský.
„Výraz Bitcoinmat jsem vymyslel já. Čapek měl svého robota, já svůj bitcoinmat.“
Bitstock.com provozuje přes 40 bitcoinmatů v Česku, na Slovensku. Firma má už 10 tisíc klientů.
Přes účet v Expobank klienti v rámci bitcoinu proinvestovali už vyšší milióny Kč. Nejúspěšnější investoři mají aktuálně zhodnocení přes 130 procent. Roční obrat společnosti překročil loni a předloni 750 miliónů. V roce 2017 dokonce jednu miliardu Kč.
Co je dobré vědět o bitcoinech
Bitcoin stvořil v roce 2009 anonymní programátor vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Jde o digitální měnu, která nemá papírovou podobu.
Bitcoiny jde získat několika způsoby. Tím nejjednodušším je jejich koupě. Pořízení je možné u obchodníka, v bitcoinové směnárně nebo právě v bitcoinmatu.
„Podívejte se na coinmap.org a budete překvapeni, kdo ve vašem okolí kryptoměnu akceptuje jako platidlo.“
Bitcoinem jde platit na internetu, přijímají jej e-shopy, restaurace, nebo hotely. Například Alza.cz. Praha je jedním z měst s celosvětově největší hustotou podniků, kde přijímají bitcoin.
Používání bitcoinu není o moc složitější než poslat email. Příkladem jsou bitcoinové peněženky.
„Stačí najít v okolí nějaký podnik a zkusit si za oběd zaplatit bitcoinem.“