(rozhovor) Zpěvák Jen: Když se zamiluju, tak do toho spadnu a začnu dělat hlouposti

juliasvobodova8 (1)

Zpěvák a hudební skladatel JEN o sobě tvrdí, že hudbu dělá hlavně proto, aby lidi motivoval k překonávání překážek. Cestuje po celém světě, má vlastní módní značku a podniká v rodinném byznysu. Jak se vlastně dostal k hudbě a v čem mu změnilo pohled na život surfování? 

Jak jsi se dostal k hudbě? Věnuješ se zpěvu od malička?

Rodiče mě od mala vedli k hudbě, když mě přihlásili na základku s rozšířenou hudební výchovou. Tam jsme každý zpíval a hrál alespoň na jeden hudební nástroj. Učili jsme se samozřejmě i teorii, která nikoho moc nebavila, ale náš učitel (Pavel Jurkovič) v nás dokázal vytvořit nadšení pro všechny žánry a hlavně nás drtil na rytmice.

Kromě toho hraješ i na klavír…

U toho jsem začal. Jako dítě mě hrozně nebavilo cvičit a pak chodit na hodiny klavíru, kde mi učitelka nikdy nedala jedničku, i když jsem se to náhodou perfektně naučil. Motivace ostatních nebyla její silná stránka. Taky jsem chtěl hrát současné skladby místo klasiky, ale to nešlo, takže ze mě virtuóz nebyl a po osmi letech jsem skončil. Ke klavíru jsem se ale znovu vrátil díky pobytu na škole v US, kde bylo možné si půjčit a hrát téměř na cokoliv a hlavně kdykoliv. Znovu mě to chytlo a už nepustilo. Dneska si život bez klavíru neumím představit.

SMP_6756a

V roce 2012 jsi se svou kapelou získal ocenění za nejlepší video klip v rámci soutěže Youtube Fest. V čem si myslíš, že byl klip výjimečný?

Natočili jsme ho nezvykle kamerou, kterou jsem měl pomocí konstrukce připoutanou k tělu, takže kopírovala moje pohyby a vznikly na tu dobu unikátní záběry. Taky v něm hrál Vojta Dyk, ze kterého jsme na konci klipu udělali milence v zástěře. Písnička se jmenuje Náhradník a její text napsal Petr Kolečko, což byl určitě taky důvod proč to lidi bavilo.

Máš vlastní kolekci oblečení. Jakou módu nosíš nejraději?

Poslední dobou začínám zjednodušovat co nosím. Šetřím vzory a začíná mě bavit určitá forma minimalismu a to nejenom v módě. Ale zas to nesmí být nuda. Rád si nechám poradit od stylisty a přiučím se něco o pravidlech oblékání nebo společenské etikety. Co se týče vlastní značky Jen, vytvořili jsme první edici pro fanoušky, kteří mě chtějí podpořit i jinak než chozením na koncerty a poslechem hudby. Tváří kolekce je Česká Miss Michaela Habáňová a najdete jí na shop.jenmusic.cz

Potrpíš si na značky?

Rád bych řekl, že ne, ale upřímně přiznávám, že jsem alespoň částečně lapen marketingem. Mám rád Conversky, piju Jacka s Colou (zero)… Stejně tak ale rád podpořím lokální značky jako je třeba móda z Room by Basmatee, cestování ve městě skrze Liftago a co miluju jsou křídla z Wing house!

Spolu se svým bratrem podnikáte v hudebním průmyslu. Založili jste projekt hudebnibanka.cz. O co přesně jde?

Je to obří databáze hudby všech možných žánrů, která se používá do filmů, reklam, videí, apod. Tvůrce od nás získá legální licenci na použití takové hudby. Základ tomu dali rodiče, takže jsme mohli na co navázat.

Jaké to je mít rodinný byznys? Byly momenty, kdy sis řekl, že bys raději podnikal sám?

Nikdy. Jediné co jsem si kdy řekl bylo, že mám štěstí a jsem vděčný, že to můžu dělat a ještě k tomu mít možnost tvořit hudbu.

michaelarusanukova (1)

 

Hodně cestuješ. Kde to máš nejradši?

Neustále mě to táhne k protinožcům, kam už vyrážím pravidelně. A ačkoliv jsem tam byl 5x, už teď se těším až přijedu do Byron Bay, koupím si kafe, půjčím surf a vrhnu se do vln. Miluju teplo, slunce, jídlo, sport a hudbu, což mi tohle místo dokonale splní. Dokonce jsem si poblíž našel nahrávací studio a natočil tam první písničku. Letos plánuji  pokračovat.

Tvojí vášní je surf. Co pro tebe tenhle sport znamená?

Je to především skvělý sport, u kterého se člověk naučí trpělivosti, nutnosti neustále na sobě makat a překonávat se, ale taky respektu k živlu a přírodě. Díky surfování člověk objeví spoustu nádherných míst, pokud chce, tak i skvělých lidí, ale hlavně si najde nový úhel jak se podívat sám na sebe. Navíc má surf jednu výhodu a to, že když uděláte chybu, padáte do vody, takže to většinou nebolí.

 

 

 

Kdo tě v životě nejvíce inspiruje?

Rodiče, brácha, Eric Lindros, Ludwig von Mises, Andy Kaufman, Winston Churchill…Samozřejmě každý trochu jinak. Je těžké vybrat jednoho a určitě jsem teď na spoustu z nich zapomněl.

Chystáš aktuálně nějaké novinky a koncerty?

Aktuálně vyšel na Spotify nový singl “Pavoučí žena”, na kterém jsem spolupracoval s Jakubem Lenzem z Eddie Stoilow. Právě jsme dotočili klip k písničce “Dýchat” s režisérem Benem Buttlerem, kterému se podařilo vytvořit naprostou vizuální lahůdku. Nejbližší koncert bude 17. srpna na slavnostech v Jeseníku nad Odrou, v Praze potom 27. listopadu. Všechny akce máme na www.jenmusic.cz

Instagram: @Jenmusic_official