Růžová budoucnost s diamantem Pink Star

The Pink Star - two hands

Diamantové šperky jsou investiční jistotou a zájem o ně navíc roste. Nejrychlejší zhodnocení generují barevné diamanty. Jsou žádány ve světě i u nás. Svědčí o tom i nedávno oznámený prodej prvního českého šperku s přírodně růžovým diamantem. Prsten prodalo ALO diamonds za zhruba 4 miliony korun. Ve světě se ale kolem barevných diamantů točí mnohem větší částky.

V květnu 2016 na sebe strhla pozornost světových médií dražba modrého 14,6karátového diamantu Oppenheimer Blue, který byl vydražen v přepočtu za 1,4 miliardy korun. Diamant se tak stal nejdražším drahokamem/šperkem, který byl kdy na naší planetě vydražen. Pokud si někdo myslel, že tuto sumu v dané kategorii jen tak něco nezastíní, 4. duben 2017 ho vyvedl z omylu. Novým světovým rekordem je částka 1,8 miliardy korun (553 037 500 hongkongských dolarů) za unikátní 59,6karátový růžový diamant Pink Star, který v Hongkongu vydražil klenotnický řetězec Chow Tai Fook.

Prodané ještě před nálezem

Pink Star je největší bezchybný růžový diamant kategorie Fancy Vivid, který kdy hodnotila světově nejuznávanější gemologická laboratoř GIA. Ta mu dala nejvyšší stupeň u hodnocení barvy i čistoty. Diamant spadá do raritní skupiny IIa.

 

Diamant Pink Star

Zhruba 98 procent nacházených diamantů je řazeno do skupiny I, která obsahuje příměs dusíku.  Pink Star ale spadá do prestižní skupiny IIa, což znamená, že neobsahuje dusík ani bor. Jde tedy o nejčistší diamant, který v takovéto kvalitě tvoří jen dvě procenta všech světových nálezů. Do stejné skupiny spadají i nejslavnější diamanty, jako je Cullinan, Koh-i-Noor nebo Lesedi La Rona,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, který vyrábí investiční šperky s barevnými diamanty a na světových diamantových burzách obchoduje již přes 20 let. Na adresu růžových diamantů dodává: „Růžové diamanty jsou tak vzácné, že bývají zamluveny ještě před vytěžením. Nejkvalitnější a největší kusy jdou do dražeb. Zhruba 90 procent v současnosti nacházených růžových diamantů pochází z dolu Argyle v západní Austrálii. Zbylých 10 procent dodává na trh Afrika, Brazílie i jiné státy. Pink Star byl vytěžen v africké Botswaně.

LONDON, ENGLAND - MARCH 20:  A model displays the 'Pink Star' diamond at Sotheby's on March 20, 2017 in London, England.  The Pink Star is the most valuable cut diamond ever to come to auction. The Internally Flawless Fancy Vivid Pink diamond weighing 59.6 carats will be offered in Hong Kong on 4th April with an estimate in excess of $60million (£48million).  (Photo by Ian Gavan/Getty Images for Sotheby's)
Diamant Pink Star byl v Hongkongu vydražen za v přepočtu 1,8 miliardy korun. To je nová světová rekordní částka.

Pink Star byl vydražen již v roce 2013 v přepočtu zhruba za 1,9 miliardy korun (76,3 milionu švýcarských franků). Newyorský klenotník Isaac Wolf ale nakonec nedokázal tak vysokou částku dát dohromady. Protože aukční síň Sotheby´s dala záruky, že bude diamant prodán, musela ho nakonec sama odkoupit. Před letošní opakovanou dražbou se o vlastnictví vzácného kamenu rozdělila s dalšími dvěma společnostmi.

Barevné diamanty jsou velmi vzácné. Jen jeden z více jak 10 000 vytěžených diamantů je výrazně barevný. Zatímco žluté zbarvení diamantů mají na svědomí atomy dusíku, modré atomy boru a zelené radiace, u růžových diamantů stojí za zbarvením deformace krystalové mřížky.

Text: redakce, foto: archiv