Šestero bot, které byste měli nosit

CHESTER-2-(1880)-TAN-SINGLE

Schválně se zeptejte přítelkyně, bez jakých bot se neobejde. Nejspíš se zastaví u dvojciferné částky. Muž má daleko snazší počty.

  1. cool tenisky

Nejsme pořád na obchodním jednání. Taky máme volné víkendy a někdy vyrážíme na pětipivo s kamarády. Nemluvě o tom, že ležérní „casual Fridays“ se i ve stylově význačnějších zemích dávno roztáhly na celý týden. V reklamkách a jiných kreativních pracovištích se tenisky dnes nosí i k obleku. Za těchto okolností se šiknou pěkné, kvalitní a stylové „sneakers“. Znalci vám poradí, abyste si pořídili určitě aspoň jeden bílý pár. Pokud ráčíte jít s módou, renesance sportovních a běžeckých, designově i barevně zajímavých modelů z posledních let je stále v plném proudu.

Converse-Jack-PurcellNáš tip: Converse Jack Purcell (1599 Kč)

New_Balance_574_2New Balance 574, Freshlabels (2199 Kč)

  1. semišky

Sháníte boty na každodenní nošení k džínám nebo k plátěným kalhotám, abyste je prostřídal s oblíbenými teniskami? U nás jednoznačně vedou semišové „desert boots“ na celoroční provoz. V portfoliu je má každá seriózní obuvnická firma. Původně je nosili britští důstojníci během druhé světové války v Egyptě. Vojáci si je pro jejich pohodlí a odolnost kupovali v káhirském bazaru. Právě tam je taky uviděl Nathan Clark, majitel obuvnické značky Clarks. Ta je vyrábí dosud. Letos mimochodem slaví 65. výročí na trhu. V 60. letech semišky zpopularizovala vlivná mládežnická subkultura britských modistů, jejíž styl se ve světě módy projevuje dodnes. Když desert boots, tak jedině originály od Clarks.

Clarks_desert_bootsNáš tip: Clarks Originals 65th Anniversary, clarks.cz (3390 Kč)

  1. černé polobotky

Potřebujete je. Sice míň než v dřívějších letech, ale potřebujete je. Klasická černá obuv je vhodná jak pro každodenní využití v práci, tak pro nejpřísnější společenské události. Pokud pracujete v byznys prostředí, pořiďte si aspoň dvoje. Jedny sváteční oxfordky (s uzavřeným šněrováním) a jedny typu derby (s otevřeným šněrováním).

Loake_Holborn_BlackNáš tip: Loake Holborn Black, LePremier (6790 Kč), Pellet Douglas, Shoe Republic (info o ceně v obchodu)

  1. hnědé polobotky

V dnešních časech pánské stylové revoluce je hnědá novou černou. Vyjma ultraformálních akcí je můžete nosit vždy a všude. Jsou daleko univerzálnější než černé boty. Oxfordky, derby nebo boty s perforací (typu brogues) – výběr je pestrý a jenom na vás…

church-s-lamport-veterschoenen_1000x1000_12463.pngNáš tip: Church’s Lamport, Classic Shoes (info o ceně v obchodě), Loake Chester Tan, LePremier (6990 Kč)

  1. mokasíny nebo monkstrapy

Pokud je vám kolem čtyřiceti, asi budete mít s nošením mokasín menší problém. Obvykle si totiž vzpomenete na socialistické Československo konce 80. let a na splašené budování kapitalismu v začátcích devadesátek, kdy tuto elegantní a pohodlnou obuv dokonale zdiskreditovali nejdřív diskotékoví „veksláci“ a později první čeští podnikatelé. Po čtvrtstoletí je snad už načase odhodit veškeré zábrany. Dnešní generace dvacátníků a třicátníků už se naštěstí k mokasínám pomalu „prochozuje“. Jinou možností jsou kožené boty s přezkou (nebo dvěma) místo tkaniček, tzv. monkstrapy.

Gucci-Horsebit-loafersNáš tip: mokasíny Gucci Horsebit loafers (13 990 Kč), Sebago Docksides (3869 Kč)

  1. perka

Když přituhne, potřebujete kotníkové boty nebo vyšší pánské kozačky. Ideální volbou je kotníková obuv bez tkaniček zvaná perka. Jsou to lehce nazouvací boty s elastickou vsadkou po straně. Původně šlo o boty určené milovníkům koní a dostihů, ale v polovině 20. století se staly nesmírně populární mezi módními beatniky a modisty. Zpopularizovali je také The Beatles (odtud občasná přezdívka „beatle boot“). Dnes patří k základním pilířům nejen pánského botníku.Trickers-Mens-Coffee-Burnished-Strap-Jodhpur-Boot-Náš tip: Trickers Coffee Boots (11 500 Kč), Dice Greg, zoot.cz (2299 Kč)

***

Pokud se nebráníte mokasínám, noste je bez ponožek (s ohrnutými chinos či šortkami rozhodně), anebo aspoň s ponožkami vždy tmavšího odstínu.