(shopping) 9 zásadních věcí lyžařské sezóny

hory_32

Na zimních sportech milujeme jednu věc. Spojují v sobě sport, dobrodružství, relax i luxus. Ráno se můžete oddávat freeridům po neporušených svazích a s pomocí zkušeností a schopností se vyhýbat nebezpečným lavinovým polím, dopoledne se přesunout na upravenou sjezdovku, kde budete dynamicky sekat oblouky a sklízet obdivné pohledy, oběd strávit v Après-ski, odpoledne se na hotelu naložit na hodinu do vířivky a večer koketovat s rakouskou servírkou v jednom z místních barů, abyste v jednu ráno zabořili svoje unavené tělo do peřin a těšili se na vydatnou snídani.

Lyžařská sezóna odstartovala a na výlet do hor je třeba se řádně připravit. Je jedno, jestli se chystáte na víkend do Špindlu, na pět dní do Itálie nebo na týden do Gruzie. Jsou věci, který s sebou musí mít každý gentleman milující zimní radovánky.

Pořádná bunda

Na horách platí zásadní pravidlo – vrstvení. Vždy musíte mít více vrstev funkčního oblečení, abyste zůstali v suchu a v teple. Funkční tričko odvádí pot a je prodyšné. Lehká mikina s vysokým límcem chrání před chladem a absorbuje pot. Hrubější mikinu můžete navléct jako třetí vrstvu, pokud je opravdu zima. A bunda je finální ochrana před všemi okolními vlivy. Musí dobře padnout, být z kvalitního materiálu, mít dostatečné množství kapes a disponovat sněhovým pásem. A, samozřejmě, musí splňovat vaše estetická kritéria.

snowsnow_1

Moncler Hintertux, 1.100 EUR; Canada Goose Lodge Hoody, 550 USD; Peak Performance BEC, 600 CHF

Džíny

Džíny jsou tak univerzální kus oblečení, že jim může konkurovat snad už jenom bílé tričko. Můžete v nich pokuřovat na terase nebo vysedávat po barech a stále v nich budete, na rozdíl od tepláků, ve kterých nesmíte opustit hotelový pokoj, vypadat dobře. A kvalitní černé džíny jsou dnes přijatelné i v hodně dobrých hotelových restauracích.

snowsnow_2

Wrangler, 1.999 CZK; Saint Laurent, 390 EUR; H&M, 899 CZK

Boty do sněhu

Pobíhat po horách v teniskách je samozřejmě nesmysl. Ale ani neforemné pohory nejsou pro procházky po horských vískách nutnou výbavou. Pořiďte si pěkné vysoké zimní boty s podrážkou do sněhu. Budou dostatečně odolné i pro lehčí túry a zároveň módní na návštěvu hotelové restaurace.

snowsnow_3

Louis Vuitton, 1.170 USD; Catepillar, info o ceně v obchodě; Danner, 8.500 CZK

Kosmetika

Mráz namáhá jak kůži na rukou, tak jemnou pleť obličeje. Nezapomeňte proto zabalit do kufru také výživný krém a tyčinku na rty. Zároveň se chraňte před ostrým sluncem, které na horách nejen že pálí shora, ale odráží se také od sněhu. Opalovací krém s vysokým faktorem je nutnost. Namažte si i uši, nos ze spodu a bradu. Nezapomínejte na rty, kde je kůže velmi jemná a náchylná na spálení.

snowsnow_4

Opalovací krém Avéne, 449 CZK; krém na ruce AESOP, 630 CZK; tyčinka na rty AESOP, 410 CZK

Placatka

Alkohol na sjezdovkách je sporným tématem a často je jízda pod vlivem alkoholu postihována i zákonem. V žádném případě nikomu neradíme aby lyžoval nacucaný jako houba. Ale lok na zahřátí na lanovce dobrému lyžaři nemůže ublížit. Stejně tak je placatka vítanou společností v hotelovém pokoji. Vybírejte ji pečlivě, měla by vám vydržet celý život. Obvyklý objem je 5 nebo 6 uncí (oz), tedy necelých 150 respektive 180 ml.

snowsnow_5

Aspinal Of London, Stanley, 590 CZK; 65 EUR; Barbour, info o ceně v obchodě

Sluneční brýle

Na horách je slunce velmi ostré a termín sněžná slepota není používán pro nic za nic. Při jízdě se chraňte pořádnými lyžařskými brýlemi, v Après-ski pak vytáhněte brýle s tmavými skly. Můžete si pořídit model z poslední kolekce nějakého módního domu. Nebo buďte klasičtí a kupte si jedny z tradičních ledovcových brýlí.

snowsnow_6

Julbo Vermont, 2.690 CZK; Gucci, 280 EUR; Blažek, 990 CZK

Hodinky

Hodinky jsou nejen ukazatel času, ale také vkusu, sociálního postavení a majetku. Lyžovat s klasickými hodinkami není dobrý nápad. Vaše kancelářské chronometry nemusí drsné zacházení přežít. Pořiďte si nějaké, kterým nevadí otřesy, jsou vyrobené pro sport a vydrží extrémní podmínky. Užitečnou funkcí jsou stopky nebo například mapy a GPS.

snowsnow_7

Casio G-Shock, 2.790 CZK; Garmin Fenix 5X, 18.990 CZK; Breitling, info o ceně v butiku

Zavírací nůž

Nůž je jedna z věcí, kterou byste u sebe měli mít v přírodě (to znamená kdekoli mimo město) neustále u sebe. Nečekáme že budete lovit medvěda, ale existuje nespočet situací, ve kterých je vždy lepší nůž mít než jej nemít. Užitečné jsou různé typy švýcarských zavíracích nožů – kromě čepele máte k dispozici i pilku a šroubovák, otevřete s nimi konzervu i víno.

snowsnow_8

Victorinox, info o ceně v obchodě

Nářadí na lyže

Před začátkem sezony si nechte seřídit vázání, opravit skluznici a nabrousit hrany lyží nebo snowboardu. Pro jistotu si ale do tašky přibalte šroubovák, inbusové klíče, dva tři šroubky a matky. Věřte nám, doma se shání podstatně snáz než ve výšce 2.500 metrů nad mořem ve ski baru.

snowsnow_9

Sk80logy carabiner skate tool, 350 CZK; Reaper Multitool, 149 CZK; Burton Bullet Tool, 610 CZK


Text: Štěpán Molitor

Foto: Archiv značek, úvodní foto: Mr. Porter