(sloupek) Mr. Vertigo

Poslední dobou je nejen televize zase plná našich komunistů. KSČM si po čase vzpomněla, že drží i současnou vládu pod krkem podobně jako kdysi své třídní nepřátele, z nichž se poté mnozí už nikdy nenadechli, a začala zkoušet dělat kádrovou politiku vlády. Proč ne, na kádrování lidí jsou komunisti fachmani jako nikdo jiný. O to ale teď nejde. Několikrát jsem se nyní s hrůzou zadíval nejen na šéfa komunistů Vojtěcha Filipa a cítil se fakt zle okraden: tentokrát ne o majetek, na což jsou komunisti taky největší fachmani, ale o své peníze.

Proč? Proto: všem poslancům a senátorům platíme nějakých 10 000 korun měsíčně na reprezenaci, tedy i na oblečení. Za to pořídíte slušný oblek. Podívejte se ale na většinu z nich, a uvidíte stará maturitní saka nebo obleky, které nejspíš v noci vytáhli z veřejných kontejnerů na oblečení pro charity. V principu bych neměl s přídavkem na ošacení pro poslance problém, šaty přece dělají člověka. Ano, právě komunisti u nás kdysi udělali společenský oblek z montérek, tahle doba už ale naštěstí pominula. U vysokých politiků proto dnes tak nějak předpokládáme, že nosí do „práce“ oblek.

A je to tak i správně. Nikdo nikdy nebude věřit tlustému chlápkovi v montérkách, jemuž ve tváři hraje nejen krize středního věku, že například rozumí státním financím, když ve Sněmovně nekonečně mluví o státním rozpočtu. Ne že by to oblek odborně nutně vylepšil, aspoň to ale kamufluje. V obleku prostě každý vypadá kompetentněji než v teplákách. Nemálo našich politiků ale přesto nenosí oblek, ale spíš parodii na něj.

Třeba zmíněný Filip je nejen poslancem s příspěvkem na slušné oblečení, ale i šéfem bandy jménem KSČM, takže jistě netrpí finanční nouzí. Přesto chodí oblečený, jako by se právě vrátil z nějaké vyšetřovny. A stejně tak i Jiří Dolejš, jeho mladší komunistický parťák, jemuž se občas nedopatřením říká „moderní“ komunista. Nevím, jak uvnitř, ale navenek vypadá ještě hůř než jeho šéf. Obvykle ho uvidíte v kousavém saku á la tweed, do kterého by se klidně vešli dva Dolejšové. Kam sakra komunisti cpou naše peníze na oblečení pro ně? Nechávají si je na kontě, jistě.

A nejen oni. Česko teď zažívá pirátskou übervlnu, takže je všude plno i pirátských politiků. Většinou jde o mladé a lehce antisociální ajťáky, tedy pravý opak vesměs starých komunistů, ohledně oblečení si ale s nimi můžou podat ruku. Nebo vlastně ani to ne: zatímco komunisti nosí spíš příliš velké obleky, někteří hoši od Pirátů se pro změnu specializují na příliš malé. Což i vysvětluje, proč v televizi vždycky vypadají, jako když je něco žere zaživa. Prostě je zvenku sužuje oblek.  

Roger Stone, americký politický čaroděj, co se vždycky motá kolem nejhorších prezidentů (kdysi Nixon, teď Trump), takže si pro něj občas přijde i policie, sice říká, že politik nesmí nosit moc drahé obleky, aby nevypadal moc bohatý a „out of touch“, to ale nejspíš nikdy neviděl naše politiky. Ti často nosí takové obleky, že vypadají, jako by měli stálou adresu na místním úřadu. Copak sakra aspoň neviděli reklamu na Bandi Vamos, jež na vás blikne skoro všude?

Tahle česká firma hodně obléká i zpěváky, TV moderátory a herce. Ano, určitě nejde o prémiové oblečení, to spíš hru na něj. I proto ani TV kapitán Exner, jenž ho taky nosí, úplně nevypadá, jak by měl – do perfektního elegána mu chybí perfektně elegantní oblek. Našim politikům by to ale určitě stačilo a vzhledem ke svým příjmům by si dokonce mohli dovolit i dražší řady obleků. Navíc by tím i podpořili domácí ekonomiku, která teď nějak ztrácí tempo. A mimochodem: co jiného než herci vlastně jsou i politici?