(sport) Etiketa do posilovny

main

V teorii je posilovna místem, kam člověk chodí, aby byl zdravý, měl sílu a i dobře vypadal. Do posilovny chodí víc lidí, než do opery a možná tak nastal moment zavést nějaká pravidla chování. Řekněme pro zlepšení zážitku úplně všech. Co jiného etiketa je.

Co se dresscode týče…

Nedílnou součástí etikety je dresscode a i do posilovny by měl nějaký být. Upřímně i když si každý může nosit co chce, bezpočtu z nás by bylo lépe, kdyby pravidla existovala. Těžko říct, proč měl někdo z výrobců sportovního oblečení kdysi dávno pocit, že výrazně růžová, zelená, neonová žlutá (a ještě k tomu v kombinacích) jsou dobrý nápad. Zkuste vybírat z tmavých a neutrálních barev, pokud chcete vypadat dobře.

Současně také, jeden příklad za všechny, smyslem kšiltovek je chránit obličej proti slunci. Neexistuje však jediný smysluplný důvod nosit do posilovny snapback. Působí to komicky.

Nezapomínejte také na to, že oblékat se dostatečně je zlatým pravidlem. Nikdo z okolních lidí nechce koukat na něčí bradavky. I když máte třeba hrudník naposilovaný.

Neutrální barvy

Jen tak tam neseďte

Ano, dát si pauzu mezi sety je normální a podstatná věc, ale jakmile si dáváte moc dlouhé pauzy, většinu své doby v posilovně prosedíte. Udělejte co máte a jděte si sednou domů.

Nekoukejte pořád jen do zrcadla

Zrcadla jsou v posilovně z jediného důvodu. Aby si mohl člověk korigovat postoj během cvičení a kontrolovat pohyb svalů. Ne aby se se zvrhle zálibným pohledem díval na to, jak se mu svaly napínají. Doma si dělejte co chcete, ale na veřejnosti to občas skutečně působí jako forma sebeuspokojování.

Perte pravidelně

Posilovny samy o sobě přímo nevoní. Nemusíte k tomu přidávat. Sice se tam všichni chodí potit, ale to neznamená, že nemusíte mít deodorant a nějaký lehký, příjemný sportovní parfém. Od toho sportovní parfémy jsou – na sport. Jejich smyslem je vonět i když cvičíte.

Další věc je, že pokud po každém nošení perete vše, co máte ve sportovní tašce, předejdete tomu nepříjemnému pachu v kufru auta nebo i doma. Týká se to i bot. Drtivou většinu tenisek do posilovny můžete hodit do pračky a budou vonět po fialkách.

parfémy

Nesnažte se působit drsně

Dokážete na benchpressu zvednout obdivuhodnou váhu? Dobře pro vás. Pokud vám to dělá dobře a posilování vám prospívá, fandíme. Ale nikdo se nemusí předvádět nebo co hůř, koukat s posměšky na ty, kteří teprve začínají. Tudíž hlavní pravidlo? Nekoukejte po ostatních, ať si každý dělá, co chce.

Chovejte se jako v kině

Tím není myšlen popcorn nebo sezení, ale ticho. Řekněme, že všichni jdou do posilovny za nějakým zážitkem a někdo další je o metr vedle, nahlas vzdychá, sténá nebo funí. Horší už snad je jen to, když si nahlas pouštíte skrze nějakou aplikaci časová oznámení a podobně. Bůh vynalezl sluchátka a dal je jeskynním lidem za nějakým účelem.

Noste správné zavazadlo

Do posilovny nemusíte chodit s Vuittonem, ale pokud procházíte k danému místu městem a svou tašku nosíte celý den s sebou, zvolte raději nějakou, která bude sedět i nesportovním lookům. Sice to není úplně důležité, ale vždycky záleží na tom, jak člověk vypadá.

tašky

Foto: Archivy značek. Text: Václav Mensa