(sport) Na Ještědu se běhalo po skokanském můstku

3

Již popáté se na území České republiky sešli běžečtí nadšenci, aby se postavili životní sportovní výzvě v podobě závodu Red Bull 400. Náročný výběh do skokanského můstku se přesunul z Harrachova na Ještěd a diváci ani sportovci si novou lokalitu nemohli vynachválit. Na trati se představily i české reprezentantky Eva Samková a Markéta Davidová.

Pouhých čtyři sta metrů. Vzdálenost, která opravdu nevzbuzuje respekt. Jenže když se jedná o běh do skokanského můstku, je vše trochu jinak. Již po patnácti až dvaceti vteřinách tělo spálí energetické zásoby připravené pro funkčnost svalů, které pak začínají tuhnout a tepová frekvence vyletí až ke dvěma stům tepům za minutu. 

ještědský můstek K120

Tuhle extrémní zátěž si v letošním roce vyzkoušela i snowboardcrossová mistryně světa Eva Samková. Ta sice neběžela celý závod, ale se svým týmem si mezi smíšenými štafetami doběhla pro fantastické první místo. „Bylo to výživné. První, co mě po doběhu napadlo, bylo, že nechápu, jak někdo může dát celou trať. Slyšela jsem, jak na mě diváci řvou a odpočítávají metry do cíle. Když už jsem myslela, že tam jsem, tak křičeli, že ještě pět metrů. Fakt byli úžasní!“ smála se těsně po doběhu Eva Samková.

Poslední úsek štafety si pro sebe zabrala i další česká reprezentantka Markéta Davidová. „Člověk si říká, že sto metrů bude pohoda, ale na konci už to teda opravdu bolelo. Posledních pár metrů už to byl boj, nohy mě vůbec neposlouchaly. Byla jsem ráda, že se můžu chytit i rukama,“ vysvětlovala v cíli úspěšná biatlonistka.

Mužské kategorii kraloval v rekordním čase 3:15 Jakub Šiarnik. Ani po dvou letech a v nové lokalitě nepoznala přemožitelku šampionka Adéla Stránská, která suverénně ovládla ženskou kategorii. Jako v minulých ročnících předcházel hlavnímu závodu páteční Noční sprint s Benzina, v němž excelovala nadějná běžkyně na lyžích Barbora Havlíčková.

Adéla Stránská_Jakub Šiarnik

Red Bull 400

S myšlenkou na využití skokanských můstků během léta přišel v roce 2011 Rakušan Andreas Berger. Překonání klasické atletické vzdálenosti 400 metrů od místa, kam v zimě dopadají skokané, až po rozjezdovou lavici se sklonem až 37 stupňů dělá ze závodu Red Bull 400 jeden z nejkratších a zároveň nenáročnější sportovních klání.

2text: Iveta Přívratská