(sport) Posilovací věž, kterou vymyslel český trenér

XUptrainer 01

Ondřej Diviš pracuje od roku 2009 jako osobní trenér fitness do domu. Po pár letech praxe ale zjistil, že mu dosavadní pomůcky na trhu k práci nestačí. Rád v tréninku mění zaběhlé standardy. Začal hledat něco, co by pomohlo jeho klientům, většinou začátečníkům, cvičit kvalitně a v plném rozsahu silově náročné cviky již od začátku.

XUptrainer 09

Vynalezl jste posilovací přístroj XUpTrainer. Jak byste tento přístroj popsal v jedné větě?
Asi nejlépe pomůcku vystihuje, že se jedná o závěsnou posilovací věž pro cvičení s vlastní vahou.

V čem je unikátní?
Tisíce let starý princip kladkostroje převeden do moderní doby a poskládán tak, aby co nejlépe plnil svou funkci. Cvičební pohyby jsou realizovány přes kladkové systémy, které každý pohyb usnadňují a zároveň šetří klouby.

Dá se říci, že je to obdoba TRX?
Dalo by se říci, že z TRX si XUP vzal to nejlepší – cvičí se s vlastní vahou, je to přenosné a pro celé tělo. Ovšem princip cvičení přes kladky otevřel mnohem širší možnosti tréninku. Jednoduše řečeno, kde TRX končí mi teprve začínáme.

Jak se vůbec zrodil nápad vytvořit něco takového?
Začal jsem pracovat jako trenér do domu, ale časem jsem zjistil, že mi dosavadní pomůcky na trhu k práci nestačí. Klienti (většinou začátečníci) nezvládali základní cviky jako jsou shyby a kliky. Tak jsem přemýšlel, jak jim v tom pomoci. Pak jsem jednoho dne vytahoval slunečník, který byl zpřevodován kladkami, což mi práci usnadnilo a prvotní nápad mi probleskl hlavou. Inu, kdo hledá, najde.

XUptrainer 11

Pro koho je posilovací věž určena. Může na ní cvičit každý?
Překvapivě ano, může na ní cvičit opravdu každý. Jsou cviky, které XUP usnadňuje (shyby, kliky), vhodné pro začátečníky, seniory i osoby na vozíku. Existují také cviky, které může pomůcka podstatně ztížit, takže i atleti si přijdou na své.

Co byste poradil lidem, kteří chtějí být v kondici, ale nemají příliš vztah ke sportu. Dá se to podle vás nějak prolomit?
Všechno jde. Nejprve přidat pohyb do každého dne. Ne až od zítra, ale hned. Aspoň chůze či lehký běh. Vystoupit o zastávku dříve a dojít pěšky. Pak si do diáře naplánovat, kdy budou v příštím týdnu cvičit aspoň 30 minut pohyb každý den a v diáři si to po splnění škrtat.

Máte ambice prorazit s XUpTrainer i v zahraničí?
Určitě. Pomůcka má velký potenciál. Zahrnuje stávající produkty a zároveň otevírá novou dimenzi cvičení pro všechny.

V čem si myslíte, že dělají lidé nejčastěji chyby při cvičení a sportu?
V přístupu. Motivace, proč cvičíte, je velmi důležitá. Cvičení resp. zdravý pohyb by měl být každodenní součástí života a nemělo by to být nic za trest.

Kolik cviků je možné na XUpTrainer cvičit?
Dobrá otázka, sám to vlastně nevím. Jediné co vím, že se nám dosud podařilo objevit přes 60 cviků, ale to určitě není konečné číslo.

Vy sám cvičíte na XUptrainer a jak často?
Snažím se udržovat dvakrát až třikrát týdně. Trénink mi zabere kolem 30 minut.

Pořízení XUpTrainer není zrovna nejlevnější, proč je taková cena?
Přiznám se, že jsem na začátku také chtěl, aby cena byla jiná, ale postupně jak jsem jednotlivé díly ladil a testoval, tak jsem se rozhodl jít cestou vysoké kvality. Chtěl jsem kvalitní produkt, který bude vyráběn v Česku a budu na to moct být hrdý. Ve srovnání s produkty ve stejné kategorii, tedy kvalitní domácí posilovací věže, kdy je cena od třiceti tisíc, je pořízení XUpTrainer o polovinu levnější a ještě si jej můžete vzít ven.

XUptrainer 03

Kdybych si chtěl jeden koupit domů, co bych k tomu potřeboval?
Stačí vám opravdu málo, ale pokud chcete využít možností cvičení s XUP co nejlépe, tak doporučuji vybrat prostor o ploše 2×2 metry s dvěma kotevními body nad tímto prostorem ve výšce aspoň 2m. Kotevní body mohou být hrazda mezi futry, hrazda na zdi, háky ve stropě či větev stromu.