(sport) Tak trochu jiná liga mistrů

VIXENS

Tady na plačící slečinky nenarazíš, naopak každá rána se počítá, bolest z utržených zásahů nesmíš dát znát a prostě musíš pokračovat dál, i když už nemůžeš, i když to bolí a kyslík ti dramaticky dochází. Potemnělá aréna, reflektory ozařující pár postav, červený koberec, obrovská obrazovka a monacké Chapiteau de Fontvieille narvané k prasknutí. V hledišti přihlíží jeho královská výsost princ Albert II. Ne, nejedná se o žádný světově rozšířený sport. Tohle je HMB – Historical Medieval Battles.

ELIMINACE_PLAKAT V2

Historical Medieval Battles, česky také středověký kontaktní boj, je v ČR zatím neoficiální, celosvětově rozšířený bojový sport, který má své kořeny na Ukrajině a v Rusku. Tyto země také patří v HMB mezi naprosté favority. Zapomeňte však na historický šerm. Tohle nejsou veselí rytíři ani divadelní představení, které jste už určitě viděli na některém z českých hradů. Tohle jsou opravdoví sportovci a jejich cíl je jediný – porazit ostatní a zvítězit za každou cenu.

PRAGUE VIXENS_c_buhurt league

Nic není předem secvičené a bojuje se opravdu natvrdo. Jednotlivé zápasy (buhurty) probíhají v týmech po pěti a odehrávají se v uzavřeném kolbišti. Boj je veden plnou silou a kombinuje prvky šermu, MMA, boxu, zápasu a dalších bojových sportů s historií. Bojovníci jsou oděni v replikách historických zbrojí a používají ztupené zbraně. Veškerá výbava musí splňovat přísná pravidla a být historicky doložitelná.

Buhurt League byla založena v roce 2017 pod světovou asociací HMBIA. Přihlásit se do ní mohou týmy z celého světa. Turnaje, kterých se týmy účastní, jsou rozděleny do několika kategorií dle prestiže vzestupně – Challenger, Open, Masters – a vyvrcholením sezony je pak Prime. Týmy na jednotlivých turnajích sbírají body za vítězství s koeficientem dané kategorie a na konci sezony jen deset nejlepších získá exkluzivní pozvánku na prestižní Prime. 

Za tímto úspěchem však stojí opravdu velké odhodlání. Aby se čeští fighteři dostali takhle daleko, museli nalétat a najezdit tisíce kilometrů, překonávat zranění a trávit skoro veškerý volný čas přípravou. Nutno také podotknout, že si tihle fighteři platí veškerou výbavu, cesty i účast na turnajích ze svého. Ale vše se jim nakonec vyplatilo. V Monaku předvedli naprosto skvělé výkony, ze základní skupiny postoupili ze třetí pozice.

BURGR_HALK

V play off je čekal absolutní vítěz Buhurt League pro sezonu 2017/2018, anglický tým WHITE COMPANY. Po dlouhých bojích a velmi vyrovnaném prvním kole však Trollové tento boj prohráli. První příčky obsadily opravdové legendy tohoto sportu. První dvě příčky braly ruské týmy, třetí Ukrajina. Na čtvrtém místě skončil přemožitel našich PRAGUE TROLLS, tým z Anglie. I tak naši bojovníci zaznamenali na turnaji obrovský úspěch a vybojovali pro Českou republiku páté místo.

Novodobé Amazonky

Myslíte si, že je tenhle sport jen čistě testosteronová záležitost? Naopak, po celém světě je i spousta fighterek, které se nebojí a vstupují do ringu se stejným odhodláním jako muži. A i tady má Česká republika zastoupení. Další tým ze SKSKB Praha, PRAGUE VIXENS, sbírá také úspěchy jak na domácí, tak mezinárodní půdě. V Buhurtové lize pro sezonu 2017/2018 dokonce Češky vybojovaly první místo.

Již 9. 3. se do Prahy sjedou týmy z celého světa, aby se zde utkaly na HMB turnaji pod hlavičkou Buhurt League. Představí se zde i absolutní špička. V Praze budou k vidění hned čtyři top týmy, které se účastnily i turnaje v Monaku. Přihlášených je celkem 12 mužských a 5 ženských týmů ze sedmi zemí – zastoupení hned několika týmů zde bude mít Rusko, které patří ke světové špičce tohoto sportu, Ukrajina, dále pak Dánsko, Polsko, Německo, Izrael a Česká republika. Celkem tedy více jak 120 fighterů. To je prostě podívaná, která opravdu stojí za to.