(styl) Jak si vybrat správné rukavice

main

Venku to zatím na žádnou extrémní zimu nevypadá. Stále se otepluje a ani nemáme moc příležitostí využít všechny ty zimní doplňky, které celý rok netrpělivě čekají v šatníku. Prý by ale mělo začít mrznout a pokud tedy ještě stále nenosíte rukavice, máte nejvyšší čas si nějaké vybrat. 

Co se týče materiálu, kůže bude vždycky vítězná volba. Jednoduché kožené rukavice totiž sedí k drtivé většině pánských svrchních a zimních oděvů. Pokud jste proti kůži, na druhé příčce se tedy drží pletené a kašmírové, ale vždy prosím v jedné barvě. Vzory nechte dětem na základce. Poslední kategorií jsou sportovní rukavice z technických a termo materiálů. Ani ty ale nemusí být úplně nevhodné, pokud nosíte jen sportovní věci. Ke camel coatu je neberte.

Sportovní
Sportovní rukavice jsou skutečně nejvhodnější, pokud chodíte jen ve sportovním. Ani jen „casual“ věci jako džíny a parka nebudou fungovat. Tohle chce něco, v čem přežijete lavinu.
Pletené
Pletené rukavice jsou věc dobrá, ale třeba do města nejsou úplně nejvhodnější, pokud třeba hodně jezdíte metrem a podobně. Kůže je odolnější hřejivější. Pokud se ale pro pletené rozhodnete, noste je k džínům, bundě nebo parkám. Jsou to casual rukavice, takže si je neberte ke kabátům a těžké krejčovině.
Kožená klasika
Kožená klasika. Ať už celokožené nebo s vrchní stranou ze semiše nebo třeba tvídů. Rukavice vhodné k drtivé většině věcí, jak je již zmíně. Každý muž by měl mít dvoje – jedny černé a jedny v odstínech hnědé. Třeba camel coat s cognac rukavicemi, modrým oblekem a cognac botami sice není superobjevná záležitost, ale vypadá to prostě skvěle.
Řidičské rukavice
Řidičské rukavice snad nikdy nikdo nenosí na řízení, ale jsou stylovka na vyšší úrovni bytí. Dokonale sedí ke tvídovým věcem. Sako pro teplejší dny jen s džínami, šálou a těmito rukavicemi a každý jen přemýšlí, kde máte zaparkované to cabrio.

Co s rukavicemi dělat a nedělat.

Nikdy nenoste černé rukavice jen s oblekem a vždycky si je sundávejte dříve, než kabát. Jinak vypadáte jak psychopatický zabiják nebo germofób. Jediný, kdo si může dovolit rukavice u obleku je Craig jako Bond a Geoffrey Rush ve filmu Nejvyšší nabídka (pusťte si to, je to zapomenutý poklad světového filmu). Pokud venku skutečně mrzne a je zima, před tím, než si rukavici vezmete, do každé pořádně dýchněte. Je to stará rada babiček a bude vám teplo mnohem déle. Kožené rukavice potřebují čas od času otřít a impregnovat a pletené zase jemně vyprat. Na všechno v nich saháme a nikdo nikdy rukavice nečistí.

Co se nejlepších značek na rukavice týče, od výrobce Dents odebírá kožené rukavice půlka královské rodiny v Británii, značka William Lockie zase dělá ty nejjemnější kašmírové kousky. Je na vás kolik utratíte a které vám padnou, ale dobrý pár najdete s klidem i v „obyčejném“ Baťovi.

Text: Václav Mensa.