(styl) Značky, o kterých se nemluví (i když jsou nejlepší)

main

V módním světě existují tři druhy značek. Jedny, jako Nike nebo adidas bereme jako naprosto automatické. Druhé, jako Vetements nebo Balenciaga, dostávají největší hype, ale jejich budoucnost není tak úplně jasná. A pak tu jsou značky, které nenápadně a skromně poskytují světu nejvyšší možnou kvalitu. Bez dronů na přehlídkách nebo placení influencerů si udržují svou pozici, stálou klientelu a produkují luxus bez hlasitého křiku. 

Opravdovou kvalitu v pánské módě bychom mohli půl na půl rozdělit mezi Británií a Itálií. Vybrali jsme několik britských značek, o kterých možná nevíte, ale pokud do nich zainvestujete, vydrží vám na věky. Ano, sice to bude stát více, ale člověk se musí rozhodnout, jestli chce investovat do jednoho diamantu, nebo sto kilo zirkonů.

Swaine Adeney Brigg – pro kožené zavazadlo na celý život

Cambrigde

Královna od nich kupuje koňské biče a Princ Charles zase deštníky (na to určitě musel někdo udělat psychologickou studii, mimochodem. Vyrábí ale mnohem více. Zavazadla, která jsou z tak pevné a lesklé kůže, že jsou jako koňská sedla. Natolik elegantní a čistý design, že si v ničem nezadají s moderní poptávkou. A to mluvíme o značce, která se zrodila v roce 1750.

Kilgour – pro nejlepší kabáty

Kilgour

V roce 1880, zlaté éře vzniku kvalitních pánských obchodů a dávno před tím, než jsme mluvili o slovu značka, vznikl Kilgour. Pánská vysoká krejčovina, která skýtá širokou řadu kusů šatníku, s časem vybroušenou kvalitou. Kabáty a saka jsou šita natolik kvalitně, že kdyby vás někdo držel za flígr z útesu, v podstatě budete jen viset a nemusíte se bát, že spadnete.

Richard James – pro dostupný oblek na míru

Richard James

Když byl Tom Ford ještě pracoval pro Gucci a snad ani nesnil o tom, že by jednou šil pánské obleky, které bude sám nosit, oblékal se u této značky. Což samo o sobě říká dost. Richard James je současný krejčí, který za sebou sice nemá staletou historii salonů na Saville Row, ale kvalitu a pečlivost od svých předchůdců převzal. Oblek na míru, pokud vám nevadí být na dlouhém seznamu čekatelů, vás vyjde relativně levně. Asi jako kdybyste si koupili 5 obleků u nějaké běžné, české značky. Ale za kvalitu to stojí.

Hackett – pro nejpříjemnější košile

Hackett

Další z mladších značek začala svou éru na Portobello Road v roce 1979 a do teď je nejlepším místem, kam by si měl muž dojít pro spodní prádlo. Do toho se počítají i košile. Můžete využít šití košil na míru a vybrat vše do posledního detailu. Kvalitnější košili asi neobjevíte.

Crockett and Jones – pro nejlepší boty

Crockett and Jones

Všichni známe boty Loake nebo luxusní italské mokasíny, ale pokud hledáte opravdu dobrou botu, navštivte Crockett and James. Jejich historie sahá až do roku 1889, kdy začali dva ševci šít natolik kvalitní a propracované boty, že si jich rychle všimla šlechta. Od té doby se změnilo mnohé, ale důraz na dobrou kůži a zkušené řemeslníky ne.

Johnstons of Elgin – pro kašmírové svetry

Johnstons of Elgin

Žádný šatník není kompletní bez opravdu dobrého kašmírového svetru. Pokud jste se někdy kašmíru dotkli, poznáte na omak určitě rozdíl od laciných pletenin. Pokud jste ho někdy nosili, už nikdy do plastu nevlezete. Johnstons of Elgin je značka založena v roce 1779 a dosud produkuje nejkvalitnější britský kašmír. Také se pyšní královským výnosem od Prince Phillipa.

Asprey of London – pro všechno ostatní

Asprey

Cokoliv co potřebujete. Od křišťálových sklenic, stříbrných shakerů, kožených zavazadel, diamantových šperků přes příbory, porcelán, rukavice až k rámečkům na fotky nebo dětská hrkátka z ryzího stříbra. Asprey poskytuje neuvěřitelný sortiment opravdu luxusních produktů. První královský výnos značce udělila už královna Victoria a v současné době ho mají od Prince Charlese.

Foto: Archivy značek. Text: Václav Mensa