(styl) 10 nezbytností na dlouhé zimní cesty

Toyota Hilux (2)

Sezóna prodloužených wellness víkendů, ale hlavně zimních dovolených na horách je v plném proudu. Jak si dlouhou cestu zpříjemnit, na co nezapomenout, ale hlavně jak ji ve zdraví přežít? Máme pár užitečných tipů.

1) Palubní kamera
Abyste mohli zachytit ty nejkrásnější momenty, i když řídíte, pořiďte si palubní kameru. Využijte režim nahrávání událostí k zachycení krásných záběrů, které si pak můžete přehrát na chytrém telefonu nebo počítači. Výhodou je, že případně zachytí i nehodu, je tedy i důležitým svědkem.

2) Kvalitní playlist
Čím dál jedete, tím delší playlist byste si měli připravit. Zajistíte si tím, že se za volantem nezačnete nudit a počítat každý kilometr do cíle. Když klesá nálada v autě, klesá totiž i vaše koncentrace a naopak se zvyšuje riziko nehody nebo mikrospánku. Jestli cestujete často a daleko, vyplatí se zapřemýšlet nad kvalitnějším audiosystémem zabudovaným ve vašem voze. Například Toyota svým zákazníkům nabízí reproduktory JBL, Lexus zase audiosystém značky Mark Levinson. Jakmile si na takový zážitek jednou zvyknete, už nikdy nebudete chtít cestovat v “obyčejném” autě.

3) Hry na cesty
Když máte dostatečně hravou posádku, můžete se zabavit i jinak než hudbou. Pokud vám nestačí slovní fotbal, vybavte se hrami, které se dají klidně provozovat i za jízdy. Stačí u nich totiž jen poslouchat a trochu přemýšlet. Zkuste třeba jednu ze sérií Černých historek, což jsou detektivní příběhy, které zvídavými otázkami pomáháte vyřešit.

4) Audio knihy
Jestli ale naopak cestujete sami, jsou skvělou alternativou audioknihy. Krásně využijete čas strávený za volantem, něco se dozvíte a ještě doženete případný skluz ve vašem čtenářském klubu. Dnes si je pohodlně pustíte klidně i z mobilu.

5) Připravte se na cestu
Ještě před zábavou byste ale měli vyřešit praktické záležitosti. Než vyrazíte, zjistěte si, kudy vlastně pojedete, kde se platí mýtné a poplatky, případně kde se dálniční známky kupují. Třeba na Slovensku je totiž snadno pořídíte i esemeskou, jinde ale stále potřebujete klasický kupon. Všechny potřebné informace a praktické tipy najdete třeba na stránkách tolls.eu. Vyplatí se také zkontrolovat, zda je vaše navigace aktuální a dokáže reagovat na nové překážky na silnicích. Toyota má až do konce roku akční nabídku na aktualizaci mapových podkladů pro navigaci Touch 2. Pozor také na námrazu a sníh, to vše vám řízení komplikuje! Myslete na to, že na zimu potřebujete speciální nezamrzající vody do ostřikovačů, které nabízí třeba značka Sheron. V její nabídce jsou i moderní nano směsi, které zacelují mikrootvory na skle – díky tomu se na něm nezachytí nečistoty. Dobrý výhled je zajištěn.

stažený soubor
6) Sbalte vše potřebné
Pohodlí nikdy nebudete mít, dokud budete v interiéru zavaleni věcmi. Proto jestli se vám všechno nevejde do kufru, vyrazte se střešním nosičem, v němž navíc lze zavazadla a vybavení poskládat mnohem přehledněji než v běžném zavazadlovém prostoru, o lyžích ani nemluvě. Toyota nabízí ke svým modelům hned několik různých variant střešních nosičů i boxů včetně těch přímo určených pro lyže. Střešní ližiny jsou samozřejmostí. Nabídku nejrůznějších příslušenství najdete zde. Jestli jedete v plné sestavě a dokonce ani skiboxy vám nestačí, možná by se vyplatilo zapřemýšlet nad větším vozem. Toyota Proace Verso nabízí spoustu prostoru až pro devět lidí i jejich zavazadla. V terénu pak jistě oceníte Hilux nebo Land Cruiser.
7) Občerstvení
Dodržovat pitný režim a správnou stravu je důležité i na cestách, zejména když řídíte po dlouhou dobu. Naložte do přenosné nebo vestavěné chladničky lahve s vodou, termosku s horkým čajem a zdravou svačinu, jako je ovoce, zeleninu nebo ořechy, abyste při prvních náznacích hladu nemuseli zastavovat v nejbližším fast-foodu, protože u cest příliš možností zdravého stravování nebývá.
Loupané mandle Vitanut

207_kelimek-pistacie-loupane-vita-nut

8) Deky a polštáře
Na hodně dlouhých cestách je potřeba počítat i s odpočinkem. Zastávky v hotelech by cestu zbytečně prodlužovaly, proto je nejlepší střídat se v řízení a zároveň v odpočinku za jízdy. Abyste si v autě odpočinuli co nejvíce, zajistěte si maximální pohodlí. Deky přijdou vhod také v den odjezdu, kdy auto čeká na vymrzlém parkovišti, zatímco si vy užíváte poslední lyžování. Po celém dni na sjezdovce pak určitě oceníte, že se můžete díky dece rychle zahřát.

9) Lékárnička
Nehody nebo nemoci se nedají naplánovat, a tak když se něco stane, nemusí být lékařská pomoc zrovna po ruce. Autolékárnička s obvazy, antiseptickými polštářky, léky proti bolesti, mastmi a dalším vybavením znamená, že jste připraveni na všechno.

10) První technická pomoc
Nezapomeňte si přibalit vše, co byste mohli potřebovat během čekání na asistenční službu. Co by se vám mohlo hodit: svítilna, pevná textilní lepicí páska, startovací kabely, tažné lano, šroubováky, kleště a další.