(styl) 5 cest, jak precizně zvládnout neutrální barvy

main

Jakmile přejde diskuse v módě na barvy, pánský šatník je někde mezi. Někteří muži se hrdě nosí s více barvami, než má paví peří a další zase odmítají byť jen sebemenší náznak barevných tónů. 

Ať už spadáte k jakékoliv skupin (a na barevných a květovaných košilích není, alespoň toto léto, nic špatně), promakat umění neutrálních looků by měl každý.

Proč zvolit neutrální odstíny? Protože vyniknete paradoxně mnohem víc. V době, kdy všude kolem vidíte záplavy log, vzorů, Gucci svetrů a podobně bude neutrální outfit působit zajímavěji. A z druhého slova smyslu, pokud na vašem outfitu nic neupoutává velkou pozornost, ostatní se více soustředí na to, co říkáte. Ale s tím opatrně…

Do neutrálních odstínů se samozřejmě krom černé, bílé a šedé počítá i krémová, béžová a zemité tóny jako hnědá a khaki – náznak zelené je maximum, který lze za neutrální považovat.

První pravidlo zní, že vždycky volte hladké materiály a perfektní střih. Když jdete kompletně v bílé a zvolíte nežehlený len, riskujete, že budete vypadat jako někdo z Hare Krishna. Ano, můžete jít kompletně ve světlém lnu, ale kalhoty a košile musí na vaše tělo sednout jak zadek na hrnec. Žádné příliš volné střihy.

Neutral white

A ač vypadá sněhově bílá dokonale na trikách a košilích, kalhoty, saka, bundy nebo svetry je lepší držet v tlumenějších odstínech s podtóny do béžova nebo šeda. Nic nepůsobí tak lacině, jako sněhově bílé triko a džíny. K tomu už chybí jen polobotky z bílé krokodýlí kůže.

Neutral kontrast

Neutrální look může také obsahovat barvy – je to dobrý a zajímavý kontrast. Ale měly by být tlumené a nejlépe se stejnou podkladovou barvou jako zbytek outfitu. Když obléknete béžové chinos, printová košile by měla být také béžová. Pak to funguje. Případně nějaký lehký pastel, jako třeba růžová nebo opravdu nenápadná žlutá.

neutral formální

Neutrální, přesto formální looky jsou na léto perfektní věc, pokud vám v práci úplně neprojdou teplákové šortky. Krom toho, že ve světlém obleku je příjemněji, než v temném, působí mnohem uvolněněji. Opět – béžové, světle šedá (ale ne z hladkých a tradičních oblekových materiálů), hnědá nebo khaki. Tričko nebo košili buď ve stejné barvě nebo o dva, tři stupně rozdílném odstínu.

neutral mix

Mixování je také dobrá cesta, protože existuje velká pravděpodobnost, že neutrální look poskládáte z toho, co máte doma. Nebude to sice úplně ten čistý minimalismus, ale na druhou stranu z podobných looků není evidentní snaha. Říkejme tomu neutrální sprezzatura.

Další pravidla znějí, že nikdy neobléknete kompletně hnědou a vždycky použijete alespoň jednu kontrastní věc. A kontrast mimochodem neznamená, že si vezmete rudou ledvinku Supreme. Mluvíme spíš o bílých botách k černému looku. Až na pár výjimek vypadá neutrální look vždycky lépe, když není casual.

neutral black

Jak zmíněno výše, do neutrální se také počítá černá. A když dva dělají totéž, není to totéž. Oprané černé kapsáče, vyšisované triko z Masters of Rock 2010 a onošené botasky nejsou neutrální look. To je nedbalost. Kalhoty od černého obleku s černým trikem, které má správně dlouhé rukávy nebo s volnější černou košilí a teniskami je naopak master class. A každý v tom vypadá vždycky upraveně.

Text: Václav Mensa. Fotky: Archivy značek.